Vadilili Hasek efendiyi tanır mısınız?

Ben yeni tanıştım.

1800’li yıllarda yaşamış.

Kıbrıs’ta belediyeciliğin de babalığını yapmış.

Akşam olup da hava karardığında sokak sokak gezer, köşe başlarındaki büyük çıraları yakar ve sabah olduğu zamanda yine bunları söndürürmüş.

Peki ya Vadilili Ahmet Pehlivan’ı tanır mısınız? Ya da ismini duydunuz mu?

Bundan 40 yıl kadar önce ölmüş. Kıbrıs’ın en güçlü pehlivanlarından biriymiş, adada sırtını yere getiren kimse olmamış ve Anadolu’nun güreş tutulan çeşitli yerlerine gider, güreşir ve geçimini de böyle sağlarmış.

Peki ya Vadili’nin yıllar önce ülkenin kabak merkezi olduğunu duymuş muydunuz?

Toprak o zaman o kadar verimliymiş ki, eşekler dev kabaklardan ancak iki tanesini Lefkoşa’ya kadar taşıyabilirlermiş.

Her biri bir insan boyu olan kabaklar, adanın hemen her yerine Vadili’den gidermiş


Ülkemizde tam bir festival enflasyonu var.

Bazıları bu işi panayırcılıktan öte götüremezken, bazıları da bölgesinin kültür ve sanatını, örf adet ve geleneklerini yaşatmak için çok ciddi çalışmalar yapıyor.

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan da bunlardan birisi.

15 ay gibi kısa bir belediye başkanlığı süresinde insan üstü bir çalışmayla epey yol kat etmiş, onu diğerlerinden ayıran özelliği ise doğup büyüdüğü bölge insanına geçmişini unutturmamak, geçmişiyle yüzleşmesini sağlamak ve Kıbrıslı kültürünü yaşatmak.

Önce panayırla başlayan etkinlikler, şimdi festival havasında yapılıyor ve asıl hedef ise uluslar arası fuar niteliğine çevirmek.

Hem kendisi, hem de bölge halkı buna inanmışlar ve bu konuda gittiklere yere kadar gidecekler, bunun için de yolları açık olsun.


Festivalin açılış etkinliklerinde elbette ki açılışların ve kurdelelerin vazgeçilmezleri siyasiler de vardı.

Başta başbakan olmak üzere bütün kabine iki eksikle festivale ilgi göstermişti.

Yine bildik konuşmalar yapıldı.

Başbakan, hükümetinin yerel yönetimlere verdiği önemi yineledi, kimi bakan bölgeye yeni yollar yapacağını, kimisi hastane yapacağını, kimisi de futbol sahaları yapacağını vaat etti.

Gençler iş sahası açacaklarını söyleyenler de vardı.

Onlar konuştu, bölge halkı dinledi, konuşmalar uzayınca da ufaktan ufaktan oradan ayrılıp etkinlik alanlarına yöneldi.


Mehmet Adahan, konuşmasında dedi ki;

“Annem öldü, kaynanam sırada”

Eyvah dedim kendi kendime, başkan nasıl olur da böyle bir pot kırar.

Zira eşi yanında

Meğerse kazın ayağı öyle değilmiş.

Normalde böyle bir söz eşler arasında boşanma sebebi olur ama, verilmek istenen mesaj başka

Adahan’ın burada söylemek istediği Vadili başta olmak üzere bütün Mesarya’nın insan kaybettiğini ifade etmeye çalışması

Mesarya’nın için için ağladığı

Kültür ve değerlerinin birer birer yitirildiği

Mesarya insanın, doğduğu büyüdüğü bölgelerden ümidini kesip, terk etmek zorunda kaldığı


Bizim siyasiler her zaman olduğu gibi atar tutar ama madalyonun tersi öyle değil.

Kime sorsanız ‘bizi bu duruma siyasiler getirdi’ diyorlar

Devlet, kendi sınırları içindeki insanını unutmuş, TC’nin yardımları ile ayakta kalmaya çalışıyorlar.

Kasaba politikaları bir türlü değişmemiş, çağdaş bir yapı oluşturulmamış, bilimsellik gelmemiş.

İşte burada Vadili Belediyesi’nin farklılığını görüyoruz.

Kırsaldaki hemen tüm belediyeler bakkal gibi yönetilirken, yeni başkan bilimselliği ön plana çıkarıyor ve sadece kendi beldesinin değil, Mesarya’nın kurtuluşunun alternatif enerji kaynaklarına geçilmesinde olduğuna inanıyor, bu konuda da çok ciddi projeleri var.

Çoğu belediye başkanı, yurt dışı gezilerinde ailesiyle turist gibi gezerken, o gittiği yerlerden bölgesine ne getirebilirim diye kafa patlatıyor.


Adahan bir de Mesarya Belediyeler Birliği’nin kurulması için öncülük yapıyor.

Çünkü sorunlar sadece Vadili’de değil, Paşaköy, Serdarlı, Geçitkale, Akdoğan, Beyarmudu ve İnönü’de de ortak sorunlar.

Birlik oluşturarak daha güçlü hale gelmek, daha güçlü ses çıkarmak ve sorunların çözümünde işbirliği yapmak amaçları.

En büyük arzuları ise büyük bir sanayi sitesi kurarak Mesarya’nın hem ekonomideki yerini yükseltmek hem de istihdam sorununa bir nebze olsun katkı koymak.

Ve illa ki diyorlar;

Artık Karpaz ve Güzelyurt nasıl kalkınmada öncelikli bölgeler ilan edildiyse, Mesarya’nın da kurtulması için, devletin kendisini burada göstermesi şart

levent.20110919080754.jpg

MESAJ KUTUSU

Sayın Şerife ÜNVERDİ, geçtiğimiz ay bir özel bankadan borçlanarak sosyal sigortalı maaşlarını ödediniz ama bu ay sorunun daha da büyük olduğu ve sizin de kara kara düşünmeye başladığınızı öğrendik. Panik yapmaya hiç gerek yok, çıkmadık candan ümit kesilmezmiş.

Sayın Kemal DÜRÜST, Faiz Sucuoğlu ile aranıza bugünlerde kara kediler girdi diye konuşuluyor. Uzun süre kendisinin telefonlarına bakmayınca patlamış ve karşı atağa geçmiş. Aman biraz dengeleri kurun yoksa zararlı çıkabilirsiniz.

Sayın Emin BİLGEN, KTHY’nin üç adet Volvo partili bir avukata neredeyse beleşe gitmiş ve Sayıştaylık devreye girmiş. Hoş onlardan da uzun bir süre olmasına rağmen ne ses ne de seda çıktıEğer yasa dışılık varsa bunun ceremesini ileride fazlasıyla ödersiniz bizden uyarması.

Sayın Emine KARABÖCÜ, bankadaki esrarengiz olaydan tere yağdan kıl çeker gibi kurtulduğunuzu sanıyorsunuz değil mi? Bizce çok yanılıyorsunuz, Birileri bu konunun peşini bırakmamakta ısrarcılar, bizden uyarması.

Sayın Halil İbrahim ORUN, İskele camisi çevre temizliği ve düzenlemesine muhtaç hale geldi. Hem camiye gidenler hem de oradan geçenler artık konuya bir el atmanız bekliyorlar. Allah’ın evi bölgenin en temiz yeri olmalı bizce

Sayın Sezai SEZEN, Tuzluca’dan Zehra Battal adlı bir hanın aradı tam 10 gündür köye su verilmiyormuş. Belediye tankerle su getirsin para ile bize satsın ona da razıyız diyor. Bu arada bölgeye bir ziyaret yaparsanız iyi olacak.

Sayın Özer KANLI, Merhum İsmet Kotak’ın ismini müdürlüğünü de yaptığı kurumun bir stüdyosuna  vermeyi düşünüyor musunuz? Bu konuda epey öneriler geliyor.

Sayın Zorlu TÖRE, hafta sonu yine bütün Lefkoşa örgütlerini gezerek kendinizden epey söz ettirmişsiniz. Özellikle şikayetlerin başında muhaceret sorunları geliyormuş. Birkaç haftaya kadar bu işin biteceği söyleniyor, söyleyin müsterih olsunlar.

Sayın Şenay EKİNGEN, Vedia Barut’a onur ödülü verme fikri ülkemizin ilk iş kadınlarından birisi olan merhumenin adının yaşatılması için önemli bir adımdı. Tebrik eder başarılı çalışmalarınızın devamını dileriz.

Sayın Erçin TEKAKPINAR, yaz boyunca saksıda yetiştirdiğiniz domatesleri organik gıda üretimi yapmış ve bundan da en fazla eşiniz memnun olmuş. Gelecek sene salça üretimi de yapacağınız söyleniyor. Sırada tarhana da var mı?

Sayın Afet ÖZCAFER, nihayet Cumartesi günü düğün telaşını da bitirmiş ve gençleri dünya evine sokmuşsunuz. Şimdi artık torun sahibi olmak için sabırsızlandığınız söyleniyor. Size de yakışır yani değil mi?

Sayın Metin ŞADİ, Beşir Atalay’la yapılan toplantıdan bir hayli etkilendiğiniz ve gelecek için umutlandığınız söyleniyor. Eğer dedikleri hayata geçerse yakında ülkede çiçekler açar değil mi? Şimdi top artık tamamen hükümetin kucağında.

Sayın Mustafa NAİMOĞLULARI, Bursa’daki hayvancılık fuarından epey etkilendiğiniz ve imkanları görünce gözlerinizin fal taşı gibi açıldığı söyleniyor. Umarız oradaki teknolojiyi en kısa zamanda ülkemize de getirirsiniz.

Sayın Ünal ÇAĞINER, yeni tesisleriniz hem müşterilerden hem de turizmci dostlarınızdan tam puan almış. Şimdi çıta daha da yükseldi umarız bu ülke turizmine çok şeyler katar. Tebrik ederiz.

Sayın Aydın SALTKAYA, yeşil yumurtadan sonra sıra şimdi de altın yumurtlayan tavuk üretmeye geldi değil mi? Bunlardan birkaç tane bile üretseniz bölge kısa sürede altın madenine döner. İyi keşifler dileriz

Sayın Özdemir GÜL, Beşir Atalay ile yapılan toplantılardan yüzünüzü güldürecek kararlar çıktığını duyduk. Ancak yeni parti için biraz daha beklemeniz gerekecek. Ekmeğin dışı pişti ama içi biraz hamur kaldı. Alçak ateşte biraz daha kalmalı.

Sayın Selda İÇER, Sosyal Riskleri Önleme Vakfı başkanlığınız hayırlı ve uğurlu olsun. Sonunda başkanlık krizinin çözüldüğüne sevindik. Ayrıca bir bayanın en tepede olması da icraatları arttıracaktır. Kolay gelsin.

Sayın Can SARVAN, yeni yayın döneminde BRT’de ikinci program hazırlıklarına başlamışsınız. Yakında bir siyasi partiden vekillik teklifi alırsanız hiç şaşırmayacağız. İyi yayınlar dileriz.

Sayın Ece EMİN, yakında ailenizle birlikte Alaçatı’ya tatile gideceğiniz söyleniyor. Demek ki siz de sonunda o muhteşem yeri keşfettiniz. Bakalım geri dönmek isteyecek misiniz? İyi tatiller dileriz. 

 

Günün Fıkrası  : Tenha yol

Genç bir kadın, yakışıklı bir çiftçi ile birlikte gidiyorlardı. Çiftçinin sırtında bir küp, sol elinde bir horoz, sağ elinde kocaman saplı bir kazma vardı ve önünde de bir keçi yürüyordu. Bir hayli yürüdükten sonra yolları tenha bir geçide gelince genç kadın durdu:
-Ben, seninle bu tenha yoldan gitmem.
-Niçin?
-Beni öpmeye, sevmeye kalkarsın da.
Delikanlı gülerek:
-Sırtımda ve ellerimde bu kadar yük varken nasıl yapabilirim?
-Nasıl olacak! Kazmayı yere saplarsın, keçiyi sapına bağlayıp küpün içine horozu koyunca elleriniz serbest kalır da...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31