Birkaç gün önce, uzun bir süreden sonra sağlık camiamızın efsane isimlerinden Dr. Kaya Bekiroğlu ile karşılaştım. İlerlemiş yaşına karşın oldukça dinçti. Özlemin etkisiyle kucaklaştık. Karşılaştığımız yer Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin avlusuydu. Tam o yeni yapılan köprünün üstü. Ben işlerimi bitirmiş poliklinik bölümünden çıkmaktaydım. O ise arabasını park etmiş, polikliniğin karşısındaki ayakta tedavi merkezine doğru yürümekteydi. “Ne o gazeteci dostum, hastaneyi mi denetliyorsun?” diye sordu. “Yok abi” dedim “Bir evrak vardı, danışmadan aldım gidiyorum.” O kurumun eski başhekimi Bekiroğlu “Saat daha on üç otuz bile değil. Şimdi içeride kaç doktor var göreceğim. Saat on beşe kadar görevde olmaları lazım” dedi.
  
Birbirimizden ayrılmadan önce “Bana telefon numaranı ver. Bazı konularda seni arayacağım” dedi. Bir kağıda yazıp vermek için çantama davrandığımda, “Yok yok, sen numaranı söyle ben aklımda tutarım” dedi. Cep numaramı söyledim ona söylemesine ama birbirimizden ayrılırken  “Hadi canım, Kaya Bey aklında nereden tutacak bu bol rakamlı telefon numarasını!” diye düşündüm.
    *      *       *
  
Ertesi gün sabahın erken saatlerinde telefonum çalınca ve karşıda Bekiroğlu’nun sesini duyunca bir gün önceki düşüncemde ne kadar yanıldığımı anladım. “Muhteşem bir belleğin var abi, kutlarım” dedim ona öncelikle.
  
Sonra sadede girdik. “Ben Mesaryalıyım. Bilirsin Sütlüce doğumluyum. O nedenle gazetenizde Mesarya konusunda yaptığınız yayınları ilgiyle izliyorum” diye başladı söze. Sonra Mesarya’nın en önemli genel sorununun su darlığı olduğuna parmak bastı. “Kurak Mesarya yeterli suya kavuşursa oralardan ürün ve bereket fışkırır. Hayvancılık sektörümüz tavan yapar” dedi.
  
Türkiye’den gelecek suyun verimli Mesarya topraklarını cennete çevireceğine vurgu yapan Bekiroğlu, bu konuya gereken önemin verilmesinin ve yakın geleceğe dönük ekonomik planların ve programların şimdiden yapılması gerektiğinin altını çizdi.
Bir de anısını anlattı bu arada. İşte o anı:
  
“60’lı yılların başında, Kıbrıs ortaklık cumhuriyeti henüz ayaktayken, davetli olarak İsrail’e gittik. Bu genç devletin çölün içinde yarattığı mucizeye hayran kaldık. Bu mucizenin iki ana kaynağı vardı. Birincisi çölün içine ulaştırılan su, ikincisi ise örgütlenme bilinci. Bu suyun ulaştırıldığı alandaki Kibutzlarda yepyeni bir kooperatifçilik anlayışıyla örgütlenen ve çok güzel bir dayanışma sergileyen Yahudi halkı, çölün içinde harikalar yaratıyordu. Bizim Mesarya çöl değildir. En verimli topraklarımız orada. İsrailliler suya kavuştuktan sona eğer çölde cennet yaratabilmişlerse, bizim Mesarya’nın verimli toprakları suya kavuştuktan sonra oralar yeryüzünün cennetine dönüşür.”
  
Ama toplumca bir eksiğimizin olduğuna vurgu yaptı Mesaryalı Dr. Kaya Bekiroğlu. O eksiğimiz de, örgütlenme ve dayanışma yetersizliklerimiz. Bekiroğlu’na göre tıpkı İsraillilerin yaptığı gibi çağdaş anlamda kooperatifler kurarak tarımsal üretimi ve pazarlamayı örgütleyemezsek, mutlu sonuçlar alabilmemiz olanaksız. O bunları söylerken, bir zamanlar halkımıza çok şeyler kazandıran kooperatifçilik ruhunu ne denli yitirmiş olduğumuzu düşünüyorum. İsrail gerçekten bir kooperatifler devletidir. İsrail’in mucizelerini bir bakıma bu örgütlenme bilincinde aramalıyız.
     *       *      *
  
Mesarya’yı adım adım gezerken dere yataklarının bolluğu dikkatimi çekti. Son gittiğimiz Geçitkale’nin içinden tam dört tane dere yatağı geçer. Şimdi kupkuru olan bu dere yatakları, binlerce yıl boyunca Kıbrıs’tan gelip geçen uygarlıkların Mesarya düzlüğünü neden vazgeçilmez yerleşim alanı seçtiklerinin açık göstergesidir. Çünkü bir zamanlar çağıl çağıl akan bu dereler Mesarya’yı berekete boğmaktaydı. Uygarlıklar ancak suyla kaimdir.
  
Telefon konuşmamız sonlanırken yurtsever doktorumuzun duyarlılığına teşekkür ettim. Ama henüz saatin on üç otuza gelmediği o sıralarda hastanede görev başında kaç doktor bulabildiğini tıp camiamızın bu saygın ve kıdemli mensubuna sormayı unuttum!..      

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31