Pazartesi günkü bir yerel gazetede 12 meslek okulunda yerleştirme işlemlerine göre ençok tercih edilen meslek okulu %17.4 ile İlâhiyat Koleji olmuş. Bilişim Teknolojileri %7.1, Muhasebe, Finasman ve Pazarlama ise %6.4 olarak tercih edilmiş. Bilişim çağında, bizim çocuklarımız, hiçbirşey öğretmeyen, müsbet ilimden uzak ilâhiyat okumayı bilişim okumaya yüzde yüzden fazla tercih etmişler. Tabiiki bu tercihi çocuklar değil, analar babalar yapmışlardır. Çünkü müsbet ilim öğreten okullara göre ilâhiyat öğreten okullar çocuklara, dolayısı ile velilere daha çok maddi avantajlar sağlamaktadırlar. Bizi yönetme iddiasında olanlar, başta İlâhiyat Koleji’nin açılışında kendimi “Adeta yabancı bir yerde hissettim” diyen Eğitim Bakanı Arabacıoğlu ise seyirci konumundadırlar. Bunun neticesinde ise Salı günkü bir yerel gazetenin de manşet haberinde “Çalışan Yurt Dışından Geliyor” haberi vardı. Yine yerel gazetelerimizin geçmiş günlerdeki haberlerinde de “Turiste turist işçiler hizmet veriyor” haberleri yer almıştı. Ticaret, Sanayi ve Esnaf Odalarının açıklamalarında ise sürekli olarak ara eleman sıkıntısı çekildiğine dair şikâyetler yer almaktadır. Tüm bu gerçeklere rağmen, bizi yönetme iddiasında olanlar seyirci konumundan çıkıp, en azından eğitim konusunda, yönlendiren ve denetleyen konumuna geçemiyorlar. Düz Liselere girişte konan hazırlık sınıfları ile, düz liselerde okuyamayacak olanların sanat okullarına yönlendirilmeleri hedeflenmişti. Ancak hazırlık sınıflarında bile başarısız olanlara hazırlığı üst üste 2 yıl tekrar etme olanağı tanınmış, 2. yılda bile başarılı olamayanlara başarılı oluncaya kadar bütünleme sınav hakkı tanınmıştı. Neticede birçok genç, hazırlık sınıflarından sonra, düz liseleri de bitirmişler, yerel üniversitelerde de kabiliyetleri dışındaki bir yüksek okula kayıt yapmışlardır. Yüksek okuldan da mezun olarak, binlerce yüksek okul mezunu işsiz genç ordusunu yaratmışlardır.

                                       * * *

Şimdi bizi yönetme iddiasında olanlara soralım. Bu ülkenin daha ne kadar eczacı, avukat, dişçi, ressam, heykeltraş, diyetisyen gibi meslek grubu mezunlarına ve ingilizce, beden eğitimi, tarih, edebiyat, müzik, ve diğer dallardaki öğretmene ihtiyacı vardır?Bu vasıfları taşıyan binlerce diplomalı genç işsizken, ayni okullar ve ayni bölümlerde okuyan binlerce gence ve de bu bölümlere kayıt yaptıracak olan yüzlerce yeni gence daha ne kadar süre ile burs verip onları diplomalı işsizler ordusuna katılmak için teşvik edeceksiniz? Ben asla İlâhiyat Koleji’ni sanat okulu olarak kabul etmiyorum. İlâhiyat Kolejlerinin statüsünü yükseltmek için Erdoğan tarafından uydurulmuş bir isimdir, daha doğrusu düpedüz takiyyedir. Muhammet’in hayatı ile Kuran’ın öğretilmesinin nesi sanattır? Bu sanat okulundan (!) mezun olacak olan kız ve erkekleri hangi hizmet sektöründe çalıştıracaksınız? Hangi fabrika veya esnaf yanında İlâhiyat mezunları çalışacaktır? Hele İlâhiyat okuyan kızları ne yapacaksınız? İlâhiyat Koleji’nin açılışında kendisini yabancı hisseden dürüst politikacı olarak bilinen Arabacıoğlu, siz ne düşünüyorsunuz? Bizi yönetme iddiasında olanlara da küçük bir bilgi notu vereyim. Üç ay önce Türkiye’de Ağustos, 2015 tarihine kadar İstanbul, İzmir ve Ankara’da ne şart altında olursa olsun eczahane açılmasına izin verilmiyecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31