Devrim kadınların dans etmesi değil.

Devrim kadınların bir araya gelmesi de değil.

Devrim kadının insan haklarını hatırlatarak, artık haklarını ele geçirmeye hazır olduğunu yüksek sesle söyleyebilmesidir.

***

Dün sokaklarda dans etmiş olan kadınları magazin olarak gören veya konunun politik ve yasal düzlemde tartışılması gereken bir sorun olmadığını iddia eden herkesi kınıyorum.

Bilmemek ayıp değil, ama öğrenmemek ayıptır.

Kadınların dans etmeye değil, mutlu olacakları, rahat hareket alanlarının olacağı, özgür ve güvende hissedecekleri sokak ve çevre arayışında oldukları mesajını alamayanların, artık söz söylemeye de fikir yürütmeye de hakları yoktur!

***

Asıl devrim, kadınların insan haklarından kaynaklanan özgürlüklerinin gaspına son verilmesidir.

Sırf erkek olmadığınız için onlarca türden şiddete maruz kalmanın ne demek olduğunu siz bilemezsiniz ey erkek olanlar!

Bunca yıldır, her türlü şiddete, baskıya, aşağılamaya ve yok saymaya rağmen yolu kesilememiş feminist hareket, kadını ikinci plana itme çabalarının ve erkek egemenliğinin son demlerini yaşadığını açıkça ortaya koymaktadır.

***

Dans ederek eylem yapıldı dün.

Kurumsal ve yasal düzenlemeleri yapmayarak/yapamayarak kadını şiddetin pençesine elleriyle atan erkek egemen bir devletin, artık olan bitenleri daha fazla görmezden gelemeyeceğini anlattık dün.

Kadınları hiçesayarak devlet yöneten, kadınları hiçe sayarak politika yapan, kadınları hiçe sayarak yaşamını organize edebilen herkese ilan edilmiştir ki  kadınlar haklarını söke söke alacaklar.

Tıpkı bugüne kadar yapıldığı gibi. Tıpkı bugüne kadar yaptığımız gibi...

***

Eşitlikçi görünüp, insan haklarından dem vuran her hareketin içinde, kadını dışlayan, kadına yönelik ayrımcılığı normalleştiren-besleyen hareketleri izleyerek, bir yere varmak mümkün değildir.

Eşitlikçi görünerek kadını geri plana itenlere yaptıklarını anlatacak örgütler, kadınlar, bireyler artık mevcut.

Kadın hareketi, ortaya çıktığı andan itibaren, pek çok hakkı söke söke aldığı gibi, normalize edilmiş kadına yönelik şiddeti de ortadan kaldırabilecek güce sahiptir.

Kadına şiddet uygulayanların, kadına yönelik şiddeti hasır altı etmeye çalışanların çemberi artık daralmıştır.

Kadını yok sayarak, görmezden gelerek, baskıyla, ayrımcılıkla kadını rakip dahi görülmeyecek, belli alanlarda adeta birey olarak dahi sayılmayacak pozisyonlara  atılmasından nemalananlar, artık bilecekler ki dünya kadın hareketi, Kıbrıs kadın hareketi ve Kuzey Kıbrıs kadın hareketi bu andan itibaren kendi devrimini yapmak üzere yola çıkmıştır.

Ya kadınların varlığını ve her alandaki eşitliğini görecek, saygı duyacak ve dezavantajların ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaları yapacak; bilince ulaşacak, saygıyı göstereceksiniz; ya da  boynunuzu büküp oturacak, söz söyleme hakkınızın olmadığını kabul edeceksiniz. İşte o takdirde konuşmamanın, davranamamanın verdiği dışlanmanın, işkencenin, üretememenin veya ürettiklerimizin hak ettiği değeri bulamayışının anlamını kavrayacaksnız.

***

Kadınların dün sokakta yaptıkları, politik bir amaç uğruna, ekonomik bir kazanç uğruna yapılmadı. Hayatın güzelleşmesi adına gerçekleştirilen bir eylemdi bu. Zaten bunu bilen, anlayan herkes dün eylemdeydi.

Bundan böyle kadının  ya da kadın meselesinin devlet işleyişinden ve siyasi işleyişten kopuk bir mesele olmadığını; her sorun bir yana, kadın sorunu bir yana diye düşünmenin artık prim yapmadığının altını çizerek yolumuza devam edeceğiz.

Kadının kendi kimliğiyle, varlığıyla bu yolda yürüyecek olduğunun sinyallerini verdik.

İsteyen alır, okur, istemeyen reddeder.

***

Unutmayınız ki kadına şiddeti erkek tek başına yapmıyor. Erkek bunu erkek egemen zihniyetin verdiği güç ve destek ile yapıyor.

Sorunu erkek değil, erkek egemen sistem yaratıyor.

Ve bunun çözümü erkekleri öldürmek veya kadınları daha da pasifleştirmek değildir.

Kadının cinsiyeti ve kimliği ile yürüyeceği yolda önüne dizilen taşları kaldırmaya çalışmasına katkı koymaktır esas yapılması gereken.

Erkeğe her hakkın fütursuzca teslim edilmesine engel olmaktır.

***

Oh! Gittik, dans ettik ve haykırdık!

Özgürleşmek için çalışmaya devam edeceğiz. Ama artık özgürlük mücadelemiz "hanım hanımcık" olmayacak!

NOT: Resmi olarak kadın sorunu ile ve kadının eşitlik için verdiği mücadeleye katkı koyan devletin yetkili makamları ve kişileri orada yoktular...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31