Bugün 1 Mayıs

İşçinin emekçinin bayramı olarak 

Yüzyıllardır insanca çalışma koşullarına sahip olmak adına dayanışmaya başlamış ve birlikte mücadele cephesi açmış olan emekçilerin kavgası ne yazık ki halen devam etmekte.

Bu mücadele sürecinde kadın emekçilerin, eşitsizliklerin içindeki daha eşitsiz pozisyonları yıllardır 1 Mayıs'lara damgasını vurmakta. Özellikle evde emeği gizli kalarak sömürülmekte olan, yaşamını evde kendisine biçilen rolün bir gereği olarak yerine getirdiği halde emeğinin karşılığını ve değerini hakettiği biçimde alamamakta olan kadınlar, dünyanın mağdur emekçileri arasında ilk sıralardaki yerlerini alıyorlar.

***

Kadın ister kırsalda ister kentlerde yaşasın; her yerde kadındır. Hem fırsatlardaki hem de sonuçlardaki eşitsizlikler ile mücadele ederek yaşamını sürdürmek zorunda kalmaktan, onu hiçbir şey kurataramamaktadır.

Çoğu zaman kadınlar ve erkekler arasındaki farklılıklar bile dikkate alınmaksızın, ataerkil toplumun ihtiyaçları temelinde düzenlemeler yapılmakta, kadınlar bu nedenle pek çok ekonomik ve sosyal koşul ile mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır.

İşte bu nedenle, kadın örgütlerinin varlığı ve yaygınlaşması çok kıymetlidir. Bu açıdan incelendiğinde, İskele ve çevresindeki köylerin bir çoğunda bulunan kadın örgütlerine daha dikkatle bakılmasını öneririm.

Nereden çıktı diyeceksiniz!

Geçtiğimiz hafta sonu Mormenekşe Enginar Festivali'ndeydim.  Her sene olduğu gibi, Mormenekşe'deki kadın örgütünün festivale damgasını vurduğunu dikkatle izledim. 20 yılı aşkın bir süredir, Mormenekşeli kadınlar, köylerinin ihtiyaçlarına, köylerindeki ihtiyaçlı ailelerin ve kadınların beklentilerine, köylerindeki spor ve kültür faaliyetlerinin artması ve sürdürülebilirliğine önemli katkılar sağlamaktadır.

Bu sene de, kadınlar gerek mor basma fistanları ve yemenileri ile, gerek standlarında satışa sundukları kendi el emeği göz nuru ürünleri ile, gerek sergileri, gerekse de festival komitesinde üstlendikleri emek payları ile festivalin varlığını güzelleştirdiler.

Arı misali çalışarak, dönüşümlü olarak festivaldeki her bir adımın amacına ulaşması için sağladıkları katkılar görülmeye değerdi. Bu sayede köylerine gelen misafirlerin en iyi şekilde ağırlaması için, festivalin kusursuz ve aksamadan amacına ulaşarak sonlandırılabilmesi için hem de ürettiklerinden kazandıklarını yine köyün ve köylülerin yararına kullanabilmek için önemli emekler harcadılar.

Mormenekşe Kadın Örgütü'nün varlığı, Mormenekşeli kadınlara enerji olmakta, üretime sağladıkları katkı, kadının güçlenmesine sağladıkları katkı ve köylerinin tanıtılacak güzelleştirilmesine yönelik güzel fikirleri o köydeki pek çok kadını  güçlendirdiği gibi, köyün toplumsal cinsiyet bakış açısının gelişimine de katkı sağlamakta.

***

Mormenekşeli kadınların emeği sayesinde, devletin kırsal alana götürülen hizmet politikalarının yeniden planlanması gerektiğinin farkına varılmalı,

kurumlar arasında eşgüdüm ve koordinasyonu sağlayıcı politikalar geliştirilmelidir.

Kırsal alanda öncelikli olarak kadınların sağlık, eğitim, altyapı, teknoloji kredi vb. erişiminin kolaylaştırılmasına katkı sağlanmalı.

Tarım alanında, tıpkı evdeki emeği gibi görünmez emeğinin değer bulabilmesi için kırsal sanayiye katkı sağlamanın yolları araştırılmalı.

Kadınların ücretsiz ev emeği ile ürettiklerinin, hem aile hem de ülke ekonomisine sağladığı katkı görmezden gelinmemeli. Değerlendirilebileceğinin yolları araştırılmalı.

Kadınlara yönelik, özellikle de kırsaldaki kadınlara yönelik mikro- kredi sistemleri geçici özel önlemler kapsamında değerlendirilecek uygulamaya geçilmeli.

Kırsal dışında, kentlerde ve başka iş kollarında çalışmakta olan kadınların bilinçlendirilmesleri, sosyal ve ekonomik hak ve menfaatleri konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilecekleri çalışmalar devlet eli ile, gerekirse sivil toplum örgütleri işbirliği ile başlatılmalı.

Her türlü yasal ve uygulamaya dayalı değişikliklerde, ataerkil zihniyet bir yana bırakılacak kadınların varlıkları da dikkate alınarak düzenlemeler yapılmalı.

***

Mormenekşe Kadınlar Birliği örneğindeki gibi, köylerden kadın örgütleri ile temasa geçmek devletin işleyişini kuvvetlendireceği gibi ekonomik yaşama da katkı sağlayarak, saha güçlü gelecek nesiller oluşturulmasında etkili olacaktır.

Bu sayede emeği sömürülmekte mahkum edilen kadınların ve tüm emekçilerin daha eşit ve üretken bir emek yaşamı oluşması için gelişim sağlanacaktır.

Mormenekşeli kadınlara ve diğer tüm kadın örgütlerine dikkatle bakın. Çok şey öğreneceksiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31