Yeni sigorta yasasının uzun saatler süren Meclis oturumu sonrasında 10 Kasıma ertelendiği açıklandı.

Hükümet bu işin bir günde biteceğini tahmin ediyordu ancak öyle olmadı.

TDP Genel Başkanı Dr Mehmet Çakıcı’nın 13 saati aşkın rekor kürsü konuşması sonrasında diğer Muhalefet milletvekillerinin de nöbetleşe konuşmaları, Meclisin kesintisiz açık kalmasına ve yasanın günlerce muhalefetin engellemesine maruz kalacağının anlaşılması üzerine Başbakan İrsen Küçük , parti başkanlarını da bir araya toplayıp yasayı erteletti.

HÜKÜMET 26’NIN SIKINTISINI YAŞADI

Hükümet her ne kadar tek başına iktidar gücünü korusa da Meclis Başkanı Hasan Bozer’in Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yerine refakat etmesinden dolayı 26 sayısının sancısını tüm gece ve gün boyunca çekti. 

Aynı senaryo 10 kasımda da yaşanacak diye düşünüyorum. Hatta bakarsınız bu sefer muhalefet organize şekilde hareket edip günlerce  yasayı geçirmeyebilir.

Muhalefetin bu bağlamda yeni bir hazırlık yapacağı da kulağıma geldi.

AHMET ZENGİN’E YAKIŞMADI

Gecenin geç saatlerinde UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin, kürsüdeki TDP Genel Başkanı Çakıcı’ya “gevezelik yapma” diye sataşınca TDP Mağusa Milletvekili Mustafa Emiroğulları ile Ahmet  Zengin arasında sert bir münakaşa başladı ve en nihayet Ahmet Zengin, Emiroğulları’na bardak savurdu, Meclis de karıştı tabii.

Az kalsın yumruklaşma yaşanacaktı.

Olayın görüntülerini defalarca kez izledim.

Ahmet Zengin’in herhalde yorgunlukla bir anda ağzından “geveze” kelimesi çıktı. 

Keşke söylemeseydi.

Dönüp bir de Bardak savurması UBP’yi oldukça zor duruma düşürdü.

BARDAK BAŞBAKAN’A VURMAK ÜZEREYKEN!!!

Ahmet Zengin’in bardağı Emiroğulları’na savurması esnasında Emiroğulları sırtını döndü ve bardak koluna çarptı ancak Emiroğulları’nın koluna çarpmasaydı doğrudan Başbakan İrsen Küçük’ün yüzüne vuracaktı.

O zaman ne olurdu doğrusu düşünmek dahi istemiyorum..

AHMET ZENGİN’İN YÜZÜ ASIKTI

Meclise dün sabahtan uğradım.

Ahmet Zenginle her karşılaştığımızda ayak üstü de olsa sohbet ederiz.

Yüzüne baktım ve son derece marazi bir ifade gördüm.

Belli ki yaptıklarından pişmandı.

Sadece seslenebildik birbirimize.

Umarım Emiroğulları ile barışırlar.

Başbakan İrsen Küçük, Ahmet Zengin’i disipline verir mi vermez mi orası da ayrı bir konu..

 


ÜSTEL “GİRNE TURİZM LİMANI’NI BÜNYEMİZE ALACAĞIZ”

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Dr Ünal Üstel ile dün sabah sohbet etme fırsatı bulduk ve Turizmde yaptığı devrimleri konuştuk.

Ünal beyi dinlediğimde Ocak 2012 haricinde gelecek yılın doluluk açısından her ayında bol turist olacak.

Ünal Üstel bu işi yapıyor, hakkını vermek lazım.

Öte yandan kendisine Girne Turizm Limanı’nın hala Ulaştırma Bakanlığı’nda olduğunu ve böylesine Turizm açısından önemli bir bölgenin neden Turizm Bakanlığı’ndan alınıp da Ulaştırma Bakanlığına verildiğini sordum; Bakan Üstel “Ulaştırma Bakanımız Ersan beyin Girne Turizm Limanı için önemli projeleri var.

Ancak bunlar henüz hayat bulmadı; bu nedenle Hükümete bu konuyu açıp yeniden limanın Turizm Bakanlığına bağlanmasını isteyeceğim.

Liman bizim için önemli”.. dedi..

“YENİ HAVAYOLU BİR AY’A BELLİ OLUR”

 ve ben ikinci önemli soruyu sordum; hala yeni hava yolunun kurulmaması Turizm açısından sıkıntı olmuyor mu?

“Yeni hava yolu kurulursa benim elim çok rahatlayacak ve Ercana daha fazla turist getirebileceğiz.

Bakan Saner’e bende yardımcı oluyorum ve uğraşıyoruz.

Bu bir ay içinde kurulup kurulmayacağı kesinleşecek; eğer kurulmayacaksa başka havayolları ile çalışmalar yapmamız gerekecek çünkü 2012’yi planlamak zorundayız” dedi…

 


ÇAĞLAR “CTP EN KISA SÜREDE TÜZÜK KURULTAYINI TOPLAMALI”

Geçtiğimiz gün gerçekleştirdiğimiz görüşmede Sayın Çağlar New York zirvesinin bir son olmayacağını ve sürecin devam edeceğini öngörmüş ve bu konuda da haklı çıkmıştı.

Bilindiği üzere Sayın Ban liderlerle birlikte yaptığı açıklamada 2012 Ocak ayı sonunda liderlerle yeniden görüşeceğini, bu süreye kadar iç anlaşmazlık konularında sonuca gittikleri takdirde bir uluslar arası konferansın da toplanacağını vurgulamıştı.

Mecliste karşılaştık dün ve kendisine “tahminlerinde haklı çıktın bundan sonra CTP olarak ne yapacaksınız? “diye biraz da sitemli bir soru sordum.

Çağlar “Birincisi, Müzakere sürecinde önümüzdeki 2 aylık süreci en etkin bir biçimde kullanılması, toplumumuzun çözüm yönünde hareketlendirilmesi, Sayın Eroğlu’nun müzakerelerde yapıcı olmasının zorlanması, Çapraz Oyun toplumumuza anlatılması, hem Rum siyasi partileriyle hem de uluslar arası toplumla daha yoğun temaslarda bulunulup çözüm sürecinin ve Ban’ın desteklenmesi ve liderleri zorlaması için motive edilmesi;

İkincisi ise, toplumumuzun içerisinde bulunduğu demokratikleşmeden demografik yapıya, ekonomiden eğitime ve kendi kendini yönetme erkinin kazanılmasına  kadar karşımızda duran büyük sorunsaldan çıkabilmesinin alternatifi olan CTP-BG’nin tezlere bağlı olarak toplumsal, sosyal, ekonomik ve demokratik programını hazırlaması ve toplumla paylaşması; 

ve Üçüncüsü de, değişen ülke ve dünya koşullarına uygun örgüt kurumsal yapısının da düzenleneceği şekliyle kurultayda alınan karar gereği olarak en kısa sürede Tüzük Kurultayını toplamak  diye düşünüyorum.”      dedi ve anladım ki Mehmet Çağlar icraatsal konularda hayli sıkkın…

 


ÇETO “TOKEL KENDİNİ BAKAN SANIYOR”

Meclisin bahçesinde son iki gündür sendika başkanları sürekli toplantı yapıyor ve yeni tasarılar hazırlıyorlar.

Gidip aralarına oturdum.

Hepsi de Çalışma Eski Bakanı Turkay Tokel’e oldukça kızgındılar.

Özellikle Güç-Sen Başkanı Memduh Çeto “ Meclis oturumunu izliyorum, Turkay Tokel yerinden kalkıp kendinin hazırlamadığı ve kendi bakanmış gibi Çalışma Bakanının savunacağından daha fazla savunması ve konuşmacı Ferdi Soyerin söylediklerini “eksikliğimizdir yapacağız” demesi yasayı bilmediğini göstermektedir.

Tokel bakanken görüşmelerimizde bedel ödemeyi göze aldık bu yasaları geçireceğiz demekteydi.

Bizde onlara söylüyoruz evet bedel ödeyeceksiniz” dedi

 


LATİFOĞLU İLE ILIK GÜN BOYU MEKİK DOKUDU

Hür-İş Federasyonu Başkanı Yakup Latifoğlu ile Memur-Sen Başkanı Çelebi Ilık, Sigorta yasası görüşülürken dün gün boyu mekik dokudular.

Neredeyse her köşeden karşıma ikisi birlikte çıktı.

Kendi aralarında o kadar dalgın bir konuşma yapıyorlardı ki yüzlerinden yeni bir hazırlığın peşinde olduklarını anladım…

 


KALKINMA BANKASINDAN İHALESİZ HİZMET ALIMI MI?

Okurlarımızdan bana ulaşan bir iddiaya yer vermek istedim.

İddiaya göre Kalkınma Bankası bir temizlik şirketinden ayda 5.400 TL ödemek üzere ihalesiz ve anlaşmasız hizmet alımı yapmaya başlamış. İddia işte adı üstünde;ihtimal vermiyorum  Kalkınma Bankasının böyle bir şey yapacağına ama kamuoyu açıklama bekliyor.

KAPTAN “DP İLE YANLIŞ ANLAMALARI DÜZELTECEĞİZ”

KTAMS Başkanı ile malum son günlerde çok görüşüyoruz.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın tepkisini sordum.

Kaptan “Serdar bey ile dünya görüşlerimiz uymasa da  bizim için değerli bir politikacıdır; belli ki aradakiler yanlış anlamalara sebebiyet verdi. En kısa sürede kendisiyle görüşüp bu yanlış anlamları ortadan kaldıracağız” dedi.

Serdar başkana duyrulur…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31