Yeni bir belediye başkanı, yeni vizyon, yepyeni umutlar demektir.

Bu umutlar, toplumsal cinsiyet ayrımcılığına son verecek umutları da biriktirmemize ve önerilerimizi şimdiden belediye başkan adaylarına aktarmamıza geçerli bir sebeptir.

Gelin Lefkoşa Belediyesi'ni kadın dostu bir belediye yaparak, toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarını devlet destekli yürütememiş olmanın acısını yeni bir vizyon ve yeni bir başkan ile çıkaralım. Umutları besleyelim, eşitliğe giden yolu açalım.

Yepyeni bir başkanla birlikte,aslında eski olan bir perspektife yeni bir başlangıç kazandıralım.

Seçimi kazanarak hizmete gelecek olan belediye başkanının ve belediye meclis üyelerinin kulağına küpe olmasını alçak gönüllülük yapmadan hatırlatmak şart.

Yepyeni bir yasa olmasına rağmen, 21. Yüzyılda hizmet verecek bir Belediyeler Yasası hazırlanmış olmasına rağmen merkezi hükümetlerin eşitlik vizyonlarındaki yetersizlik, yasayı toplumsal cinsiyet eşitliği duyarlı hazırlamaya engel oldu.

***

O halde, şimdi;

Yerel hizmetler kapsamında, memlekette  alıp başını gitmekte olan  toplumsal cinsiyete dayalı eşitliksizliklerle mücadeleyi genelde başlatmadık, yerelde başlatalım mantığı çerçevesinde LTB'de bir "eşitlik birimi" kuralım.

Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yapılması gereken diğer tüm acil işlemlere ve düzenlemelere ek olarak, ilk anda hiç bir maddi yükümlülüğe ihtiyaç duymadan  bir Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi(TCEB) kuralım. Bu sayede yıllardır kadınları göz ardı ederek verilen yerel hizmetlerin bu aksaklığının ortadan kaldırılabilmesi için adımlar atalım.

Kadın örgütlerinin ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda gönüllü çalışan örgütlerin, belediyenin böylesi bir hareketi karşısında gönüllü destek verebileceğini çok rahat taahhüt edebiliriz. Böylece hizmetler cinsiyet odaklı düzenlenebilecektir.

Belediye personelinin toplumsal cinsiyete duyarlı eğitim almasının önemini tekrardan vurgulamaya gerek yok sanırım.

Şiddete uğrayan kadının, belediyenin kapısını çalabilmesi için gerekli hizmeti sağlayacak bir yerel hizmet oluşturalım.

Unutmayalım! Şiddet gördükten sonra aile içi işlerinizi evinizde tatlılıkla halledin demeyen görevliler, mağdur kadının en büyük ihtiyacı ve destekçisidir.

Cinsiyete dayalı mağduriyetlerden dolayı insanca yaşama hakkı elinden alınmış kadınlara sığınma evi açılması için çalışmalar başlatalım.

Belediyede, karar alma mekanizmalarında görev alacak kadın sayısını artırmak için çabalayalım. "Kadınları çağırdık fakat göreve gelmiyorlar"demek çözüm değildir.

Belediye personeline ve Lefkoşa'da yaşayan kadınlara ve herkese yönelik toplumsal cinsiyet duyarlılığı eğitim çalışmalarını başlatalım. Kadın örgütlerinin ve toplumsal cinsiyet duyarlılığı olan akademisyenlerin gönüllü katkılarını esirgemeyeceklerini anımsatmaya gerek yok!

***

Özellikle, belediyenin içinde bulunduğu bu günlerden kurtarılması için gerçekleştirilen stratejik planlama süreçlerinde  kadınların da yer almasının önemini gözden kaçırmadan, toplumsal cinsiyete duyarlı stratejik planlamalar gerçekleştirelim.

Bütçe planlamalarında toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı saptamalar yapalım.

Bütçe planlamalarında eğitim, sağlık, kültür vb alanlarda kadın örgütlerinden yardım alınarak ihtiyaçlar belirlendikten sonra nihai planları onaylayabilmenin çalışmalarını yapalım.

İstatistiksel çalışmalar ile kadınların görünürlüklerini artıralım.

Her türlü  demografik nitelikleri ortaya çıkardıktan sonra ihtiyaç analizleri yapalım.

Dikkat edelim! Kadınların görünürlükleri, belediyelerin yapacağı çalışmalar İle artırılabilir. Analizler sayesinde hareket planlarına da alan açabilelim. Mesela,

hanelerde çalışmalar yapılsın. Hanelerde hem erkekler, hem de kadınlar yaşıyorsa, her ikisi ile çalışmayı unutmayalım.

Bunun için  toplumsal cinsiyete duyarlı anketler hazırlanarak bilgi toplanma süreçleri gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizmeliyiz. Çünkü aynı hanede  yaşamakta olan aynı aileye mensup kadının ve erkeğin ihtiyaçları ayrıdır. Örneğin çamurlu sokak kadın için temizlenecek ayakkabı, hijyenik ev ve kadının kadınlığını tartan bir gösterge demek olurken, erkek için çamurlu ayakkabı giymenin utancı olabiliyor.

Kadınlar ile erkeklerin güvenlik anlayışları ve beklentileri  de farklıdır. Sokakların aydınlatılması, sokaklarda güvenliği sağlayabilecek zabıtaların varlığı kadınlar için önemlidir. Erkekler için arzettiği önemden çok daha fazla hem de. Kentsel ulaşımın, geceleri kadınları evlerine kadar ulaştıran kentsel ulaşımları sağlayan Kanada örneği var. Bu sayede kadınların kısıtlanmış dolaşım özgürlükleri, tacize, tecavüze ihtimal vermeyecek şekilde azaltılmış olacaktır.

Her hizmet için paraya ihtiyaç duyulmaz. Belediyenin mevcut halkla ilişkiler birimine bir "Acil şiddet hattı"ve  "danışma merkezi" eklemek, mevcut personelin görevleri arasında zaten bulunan psikolojik danışma ve rehabilitasyon hizmeti sağlamak çok zor değildir. Çok pahalı da değildir.

Kadın yoksulluğuna açık kapı bırakan noktalar devlet işbirliği içinde tespit edilerek yönlendirici önlemler hazırlayalım.

***

Eşitsizlikle mücadele etmek için geç kaldık.

Ama bu başlamamayı gerektirmez.

bu güne kadar, kadın sorunu diyerek kategorize edilmiş sorunlarla uğraşırmış, ilgilenirmiş gibi görünüp adım atmamak bizi hiç bir yere taşımadı.

Bu zararın neresinden dönülürse kardır.

Haydi kıymetli başkan adayı, şeytanın bacağını kadınlarla kırabilecek güce sahipsiniz, çünkü biz kadınlar bu yolda seni yalnız bırakmayacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31