20 Ekim, 2015 tarihli ayni başlıklı köşe yazımda, Ercan ihalesini alan T&T şirketinin ortağı, Terminal Yapı’nın Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Çoşkun’un, Ercan ihalesi ile ilgili olarak dudak uçuklatan iddialarını yazmıştım. Ayni iddialar bazı gazetelerde haber olarak da yayınlanmıştı. Ancak maalesef solcu olduğu kadar, reformcu olduğunu da iddia eden Başbakan Kalyoncu ve Hükümetinden o iddialarla ilgili tek bir açıklama gelmedi. Üstelik Havaalanı yapma yetkisi olmayan ve bu yüzden Terminal Yapı ile ortaklık kuran Taş Yapı’nın sahibinin, sözde yeni Ercan ile ilgili görsel sunumuna tüm reformcu (!) Hükümet erkânı katılarak anlatılan masalı dinlediler. Halbuki Cenk Çoşkun, “Yönetimden dışlandıklarını, şu anda göz boyama işlemleri ile ciddi bir kaynağın elde edildiğini, ancak bunun yatırıma dönmediğini” söylüyor. “Bizim adımız orada, havaalanı yapma yetkisi bizde. Ama biz yönetimde yokuz. Bizim adımızı kullanarak Kıbrıs Türkünün paralarını alıyorlar. Gün geçtikçe halkın da kaybı büyüyor” Bu iddialara ne dersiniz reformcu Hükümetçilik (!) ettiğini sananlar. Daha da müthiş iddia ise “Taş Yapı’nın Ercan’ı tamamlama niyeti yoktur. Yer teslimi ihale şartnamesine uygun olarak yapıldı. Türlü gerekçelerle T&T yönetimi Taş Yapı’nın eline geçti. Devlet ile gelir paylaşımı yapılmıyor. Tüm kazanılan para T&T’ye kalıyor KDV ödenmiyor. Havaalanı inşaatına başlanmadan tüm gelirler teslim edilemez. “ bu iddiaları ortaya koyan, gazeteciler değil, T&T’nin havaalanı yapma ehliyeti olan Terminal Yapının bir yöneticisidir. Şimdi Cenk Çoşkun’un iddialarına göre ben bazı sorular sorayım:

Yer teslimi ihale şartnamesine göre yapıldığına göre, neden Taş Yapı’nın tek başına sahiplendiği T&T’ye göz boyama işleri yapmasına göz yumdunuz ve ihaleyi iptâl etmediniz?

Havalaanı yapma ehliyeti olmayan bir şirketin, ehliyeti olan ortağını dışlayarak, ehliyet gerektiren bir iş yapmasına nasıl göz yumuyorsunuz? Yeni yapılacak pist eğer Girne Yolu gibi olursa, oluşacak kazalardan kim sorumlu olacak?

16 milyon euroluk  eski KDV alacağını ne zaman alacaksınız? Bugüne kadar 100 milyon euronun üzerinde elde edilen gelirin KDV’sini ne zaman talep edeceksiniz?

Gelir paylaşımını neden talep etmiyorsunuz?

Cenk Çoşkun’a göre Taş Yapı Ercan İnşaatını tamamlamadan kaçacakmış. Ne gibi önlem aldınız? 

İhale’den sonra, ihale bedelinden daha fazla gelir elde edilmesine rağmen, neden Ercan gelirleri Ercan’da yatırıma dönüşmedi?

Havaalanı yapma ehliyeti ve yetkisi olan Terminal Yapı’nın yöneticisi “Ercan’a yapılması gereken, pisti ve terminal binası ile sil baştan modern bir havaalanıdır. Şu anda yapılmakta olan yol ve su drenaj kanalıdır” diyor.

Bu müthiş iddiaları hiç ciddiye alıp bir soruşturma ve araştırma yapmayacak mısınız? Havaalanı yapma ehliyeti olan bir başka firmadan bugün yapılmakta olan işlerin mahiyeti hakkında bilir kişi raporu almayacak mısınız? Yerel gazete ve televizyonlarda bu konuda iddialarda bulunan Terminal Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Çoşkun’un iddialarını ciddiye alıp araştırmayacak mısınız? Halkın parası çar çur edilirken, halka da bir açıklama yapmayacak mısınız?   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31