13. maaşları ödeyebilmek uğruna, 2013 yılı başında sözde özelleştirmeyle T&T Havaalanı İşletmeciliğine devredilen Ercan İhalesi ile ilgili olarak, T&T’ye %20 hisse ile ortak olan Terminal Yapının Başkan Yardımcısı Cenk Çoşkun’un iddiaları yenilir yutulur cinsten değildir. Daha önce de benzer iddialarda bulunan Coşkun’un son açıklamaları, bir yerel TV kanalı ile bağlı bir gazetede yer aldı. Çoşkun’a göre Ercan İhalesine giren T&T’nin tüzüğünde sadece havaalanı işletmeciliği yazması gerekirken, sonradan ihale şartnamesine ve eklerine aykırı bir sürü ekler var. Bunlara göre Ercan Havalimanı gelirlerinin başka şirketlerin borçlarına karşılık kefalet verilebileceği de vardır. Bu durumda T&T’nin kontrolunu tamamen ele geçiren Taş Yapı’nın sahibi, isterse, Ercan’ın gelirlerini Taş Yapı’nın borçlarına karşılık ipotek edebilirmiş. Bu durumda da KKTC Ercan’ın ciro paylaşımından hiçbir pay alamazmış. Bunları iddia eden ne benim, ne de bir başka gazeteci. Havaalanı yapma ve işletme yetkisi olan ve bu yüzden de Taş Yapı ile ortak olup T&T Şirketini kuran Terminal Yapı’nın Başkan Yardımcısı söylüyor. Taş Yapı finansmanı sağlayıp Terminal Yapı ile ortaklık kurmasaydı Ercan İhalesine katılabilecek yeterliliğe sahip değildi. Ancak dereyi geçinceye kadar keçiye Abdurrahman Dayı diyen Taş Yapı yetkilileri, Ercan İhalesini aldıktan sonra T&T Şirketinin tüzük ve ana sözleşmesine hem diğer ortakların hem de KKTC’nin aleyhine olabilecek ekler ilâve etmiş. Çoşkun’un ifadesine göre Ercan Sözleşmesinin imza aşamasında 13. Maaşlara korkunç ihtiyaç olduğu için, KİMSE BAKMADAN İMZALADI dedi. İnsan “Aman Allahım” demekten geri duramaz. Çoşkun devam ediyor. “Sözleşme imzalandıktan sonra önceleri pek ortalıkta görünmeyen Taş Yapı yetkilileri, havaalanı devralınıp işletmeye başlanınca, iyi bir geliri olduğu görüldü. Bundan sonra da Taş Yapı sahipleri diğer iki ortak Terminal Yapı ve Kaner’leri kaale almadan tüm yetkileri kullanmaya başladılar.” Çoşkun’a göre “Havaalanı devralılalı 34 ayı buldu. Ortada onaylı bir proje dahi yok. Yalandan bir takım kazı çalışmaları var. Bir müddet sonra Taş Yapı yetkilileri T&T’deki hislerini devredip gideceklerdir. Yapılanlar organize işler.”

                                              ***

Çoşkun’un ifadesine göre Taş Yapı, Havaalanı İhalesi alındıktan sonra  vermesi gereken 100 milyon Euro’nun bir kısmını banka kredisi ile, bir kısmını da Kaner’lerden alarak vermiş. Halbuki Ercan’ın özelleştirme tartışmaları sırasında, TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, Ercan’ın o zaman yıllık 30 milyonlarda olan cirosunun ipotek verilerek bankalardan borçlanmak sureti ile devlet tarafından Ercan’ın geliştirilmesi için adeta canını yemişti. Eğer Çakıcı’yı dinlemiş olsalardı, bugün Ercan Havaalanı yeni yüzü ile hizmet vermeye başlayacak, devletin kasası da para yüzü görecekti. Çoşkun’a göre    Ercan’ın cirosu şu an 60 milyon eurodur. Bu para devletin kasası yerine özel bir şirketin kasasına girmekte ve yurt dışına gitmektedir. İhaleden dolayı Maliyenin alması gereken 16 milyon euroluk KDV de şu ana kadar KKTC Maliyesine ödenmemiştir. En mühim iddia da Ercan İhalesini alanlar, bir müddet daha Ercan üzerinden para kazanıp, kaçacaklarıdır. Bu iddia da Terminal Yapı, yani T&T’nin ortağının Başkan Yardımcısı olan Cenk Çoşkun tarafından dile getirilmektedir. Şimdi ihaleyi yapan UBP Hükümeti, ondan sonra geçici de olsa hükümet olan Siber Hükümeti, daha sonraki Yorgancıoğlu Hükümeti ve en nihayet reformcu (!) Kalyoncu Hükümeti. Hepsi de ihaleyi alan T&T Şirketinin Ercan’da 3 yıldan beridir yüz milyon euroyu aşan gelire rağmen taş taş üstüne koymamasına, T&T’nin ortağı Terminal Yapı’nın defalardır uyarmasına ve 16 milyon euroluk KDV’nin ödenmemesine karşın göz yumduğunuz için suçlusunuz. Bu ihalenin çoktan iptâl edilmesi gerekirdi. Halen daha geç kalınmış değildir. İlk reformu Ercan İhalesinde yapın ve Ercan’ı geri alın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31