Bizi o hale getirdiler ki siyaset dendiğinde korkar olduk.

Toplumda öyle bir genel genel kanı oluşturdular ki “siyaset” kirli bir uğraşı alanıdır.

Hatta siyaseti sıkıntıların, dertlerin, kargaşanın, şiddetin, korkunun, aldatmanın, vurgunun, yalanın sebebi, kaynağı olarak tanımlayanların sayısı o kadar çok ki, etrafınıza baksanız şaşarsınız.

Siyaseti, tanımlarken, siyasete “siyasetçileri yükseltmenin aracı” diyenlere de rastlarsınız, “nefretin sistematik örgütlenmesi” diyenlere de… Ancak siyaset hakkında doğru düzgün konuşana pek rastlayamazsınız.

Anlayacağınız kötü bir şöhrete sahiptir “siyaset” sözcüğü…

Aslına bakarsanız “siyasetçi” de, bu kötü şöhret sayesinde daima kötü şöhretin gölgesinde kalır. Hoş, gerçi çoğu zaman siyasetin kötü şöhretine taş çıkaracak tutum ve davranışlar sergiler, görevlerine bu kötü şöhrete pabuç bırakmayacak şekilde kullanırlar ya…

Maşallah bu kötü şöhretten pek rahatsız olmaz bizim siyasetçilerimizden iktidarda olanlar. Hatta reklamın iyisi kötüsü olmaz misali gündemde ne kadar kötü ünlense o kadar iyi gibi davranırlar. Yasaları çiğnerler, halkı duymazdan gelirler, refah ve bolluklarını halkın yiyecek lokma bulma kavgasına karşın kat kat artırdıklarını gizleyemezler, lüks ve bolluk içinde, devlet malın deniz yemeyen domuz gibi hareket ederler.

***

Oysa “siyasetin” kötü şöhretinden kurtulması, bir anlamda memleketin kurtuluşunun da önünü açacaktır.

Fakat bunun için siyaseti doğru algılayıp, düzgün tanımlar yapabilmek ve çerçevesini buna göre oluşturmak önemlidir. Siyasetçilere, özellikle de erken seçimi çağıran CTP-BG, TDP ve DP’li siyasetçilere büyük görev düşer.

Siyasetin sanıldığı gibi hükümranlığı ele geçirmek değil; tam tersine, halkın çıkarlarını gözeterek, yaşamın düzenini daim edecek bir felsefe ile hükümet etmek demek olduğunu kabul etmeli, söylemeli ve ona göre davranmalıdır.

Hükümet ederken uygulanan siyasetin insanların, hayatlarını düzenleyen kuralları yapmak, korumak ve geliştirmek için olduğunu anlamalı, anlatmalı ve uygulamalıdırlar. Hükümetlerin bunun için seçildiğini ve görevlerini başarıyla halk lehine kullanmalarının beklendiğini taahhüt edebilmelidirler.

Siyasetin kamusal hayatın düzenini sağlayacak işlerin sürdürülmesi için ne kadar önemli olduğunun altı defa defa çizilmelidir. Kamusal hayat, Devlet Kurumları’nın ta kendisidir. Hükümet, mahkemeler, sosyal güvenlik kurumları gibi toplum hayatının örgütlenmesinden sorumlu yetkili ve görevli yerlerin idaresi ancak siyasetle mümkündür. Hatta polis ve ordu da bu listeye dahil olmalıdır ya…; bizim düzenimizde güvenlik hükümete bırakılamayacak kadar sıkı denetime tabidir!

Son zamanlarda iktidar partisinden görmeye alıştığımız kavga ve çatışma bizleri yanıltmasın diye çalışmalıdır erken seçim için bir arya gelen müttefikler: Siyasetin, sanıldığının ve görüldüğünün aksine uzlaşma ve mutabakatın ta kendisi olduğunu söylemekten çekinmemelidirler. Bir yandan rakip fikirlerin, isteklerin, rekabet eden ihtiyaçların ve çatışan çıkarların varlığı insanların beraberce tabi oldukları kurallar hakkında aynı fikirde olmamaları ortaya koyarken; aynı anda, diğer yandan insanların, bu kurallar üzerinde etkili olmak veya onların yürürlükte kalmasını sağlamak için birlikte çalışabilmelidirler.

İşte bu nedenledir ki siyasetin temel özelliği genellikle rakip güçlerin, görüşlerin ve birbirleriyle rekabet halindeki çıkarların uzlaştırıldığı, bir çatışmayı çözme ve önleme süreci olarak da tasvir edilir.

Siyaset iktidarın ve kaynakların adil dağıtımıdır. Kararların alınmasında, çatışmaların çözümlenmesinde zor ve güç kullanmadan, uzlaşma, uyuşma ve müzakereler yolu ile, doğu hesaplamaları ve adil paylaşımı hedefler.

Siyaset, mümkün olanın gerçekleştirilmesi sanatıdır.

***

Siyasi bir çözümden söz edildiğinde, barışçıl çözüm ve hakemlik amaçlanmaktadır.

Biz siyasi bir çözüm istiyoruz.

Biz iktidarın adil dağıtılmasını istiyoruz!

Biz uzlaşmazlıklar, yıldırma, korkutma ve şiddete başvurulmaksızın çözümü beceren siyasi anlayış istiyoruz..

Çünkü siyaset çağdaşlaştırıcı bir güçtür.

Toplumların siyasi hayatına katılmaları, kendi hayatlarını kendilerinin yönetmeleri ve geleceklerini belirlemeleri yolu açılabilir.

İşte bu nedenle Siyasetin değerli, hayat için önemli ve övgüye değer olduğu fikrini yerleştirmek ve bilinçlendirmek için çaba sarf etmek zorunludur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31