Sendikaların tek tek veya Sendikal Plâtform çatısı altında yaptıkları müşterek grev ve eylemler bana göre çok haklıdır. Ancak grev ve eylemlerin ses getirebilmesi ve bizi yönettiğini zannedenlerin gözüne sokulması ve kulaklarını sağır edecek derece duyabilmelerini sağlamak için, hep birlikte ve tüm KKTC’de hayatı felç edip  durduracak şekilde yapılması gerekir. Aksi halde dün ve bugün olduğu gibi, sendikalar da paraya doymaz, her gün grev yaparlar diye halkta tepki oluşması kaçınılmazdır. Ayrıca hükümetçilik edenler de bu durumdan memnun olmaktadırlar. Hem grev yapanların grev yaptıkları süreleri maaşlarından kesmekte, hem sendikaların grev fonları zayıflamakta, hem de sendikalara karşı halkta tepki oluşmasını zevkle seyretmektedirler.

                                          ***

KTÖS’ün denetmenlerle ilgili yaptığı grev haksız mıydı? Yerden göğe kadar haklıydı. Bu grevden kim etkilendi ve kimin haberi oldu? Biraz iddialı olacak ama kimsenin. İskele anaokulunda öğretmen eksikliği nedeni ile yapılan grev kimin umurunda oldu? Sonunda sendika her iki grevi de sonlandırdı. Göç Yasası’na karşı yapılan eylem ve grevler bizi yönettiğini zannedenlerle halkta bir etki yaptı mı? Eminim halkın %90’ı farkında bile olmadı. Üstelik niye sadece Göç Yasa’sından etkilenenler grev ve eylem yaptılar? Göç Yasası’ndan önce işe girenler de bu yasasının uygulanmasından mağdur olmuyorlar mı? Yoksa farkında değiller mi? Şöyle ki göç yasasından sonra işe alınanlar daha önce işe alınanlara yetişsinler diye HP Endeksi her iki kesime farklı uygulanmıyor mu? Göç Yasası’ndan sonra işe alınanların maaşlarına oluşan HP endeksi daha çok yansıtılırken, diğerlerin maaşlarına daha az yansıtılmaktadır. Bu durum da tıpkı Göç Yasası gibi kabul edilebilir değildir. Bu arada yine geçtiğimiz Cuma günü Maliye Bakanlığı ve Meclis önünde Sendikal Plâtforma bağlı sendikalar Göç Yasasını protesto için eylem yaptılar. Meclis önünde hançeresini yırtarak konuşan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel eylemden sonra sendikasının Öğretmenler Günü dolayısı ile öğretmenlere verdiği resepsiyona katılıp yiyip içti. Oldu mu ya? Bir yanda grev ve eylem yapan öğretmenler, diğer yanda resepsiyona hazırlanan şık şıkırdım öğretmenler.

                                              ***

Sendikalar hak verilmez alınır diyorlarsa, yapacakları eylem ve grevlerle bir defada sonuca gitmelidirler. Bir kere tüm sendikalar ayrılık ve gayrılıklarını bir kenara bırakmalıdırlar. Temsil ettikleri zümrelerin ortak çıkarlarında “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” diyebilmelidirler. Zaten şimdi tek tek verilen kavgaların amacı da bir ve tektir. 2016 Mali Yılı Bütçesine baktığınız zaman çalışanları daha zor ve kötü günlerin beklediğini göreceksiniz. Gelir dağılımı daha da kötüleşecek, fakirleşme de hızla devam edecektir. Gün birlik zamanıdır. Sendikal Plâtform çatısı altına girmeyen sendikalar da ikna edilmeli ve geniş bir birliktelik sağlandıktan sonra bir genel grev yapılmalıdır. Bu grevde çeşmelerden su akmamalı, lâmbalar yanmamalı, tüm haberleşme susmalı, hava ve deniz limanları kapanmalı, velhasıl tüm KKTC dünyadan koparılmalıdır. O zaman sonuç alındığını hep birlikte görecek ve nafile grev ve eylemlerle vakit öldürülmeyecektir. Sendikalar da dikkate alınır bir duruma geleceklerdir. Ercan’da çalışan bir dostum anlatmıştı. Banka Mudilerinin Meclis baskınından sonra Türkiye’den gelen valizler dolusu paraların yüklendiği el arabaları paranın ağırlığından sellos (Esnemişti) etmişti. Haydi dostlar. Birlik, dayanışma, mücadele diyorsanız, gün bugündür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31