“Hele yeni yıl gelsin” diyordunuz, işte geldi. Her halde bir sonraki yeni yılı bekleyecek halleriniz yoktur, “hadi bakalım” diyoruz, artık cevizcinin çuvalından oynarken gevezelik yapmaktan vaz geçin!

BİR: Önce oturun şu “Kurultay” sorununu çözün! Eğer “zararı” sadece kendinize olsaydı, “beter olun” diyecektik de “hükümet olup devletin kaderini yüklenmek görevinde kendi içinizde yarattığınız kaos, tarafınızdan yönetilmek talihsizliğinden muzdarip oluşumuzdan dolayı bizi de olumsuz etkiliyor!

İKİ: Artık Payitaht Lefkoşa Belediyesindeki arbedeyi de sonlandırın! Dört aydır kokuttuğunuz yetmedi salgın hastalıklara da davetiye çıkardınız. Kenti harabeye çevirdiniz. Polisle çalışanları karşı karşıya getirdiniz! Ee artık yeter!

ÜÇ: Şu “Ekonomik Paket” midir nedir uygulamaya sokmadan önce hangi Sektörle Kurumu özelleştirip özerkleştirecek yahut satacaksanız, önce oturun yetkilileri, çalışanları, sendikaları ile bir uzlaşıya varın. Sn. TC Büyükelçisini de katın bu müzakerelere ve karara varın! Ki sizin başınız ağrırken bizim başımıza taşlar yağmaya!

ÜÇ: “Kamuda reform gereklidir” ne kelime! “Farzdır!” Çünkü devlet bu durumlara düşmüşse günahın yarısı gelip giden hükümetlerinse bir diğer yarısı da hantal ve vurdumduymaz yapısı ile “Bürokrasi ile kamu görevlilerinindir.” Tabi bu yenileşmeyi ötesi tüm sendika ve dernekler kanununda yeniden değişiklik yapmadan başarmanız mümkün dceğildir, haberiniz ola!

DÖRT: Bir an önce “Bilişim” milişim deyip ne olduğunu bile bilmeden ağzınızda gevelediğiniz şu Devleti “E devlet” yapma vaadinde artık vatandaşa anında hizmet verecek şekilde bilgisayarlarınıza kaydedin!

BEŞ: Tarım, hayvancılık, sanayi sektörlerini yeniden plan programa alın!. Parmağını bile oynatmadan avantadan teşvik paraları kapanları, ucuz kredileri cebbellu edip lüks arabalara yatıranları, iş yapıyoruz diyerek devlet parası ile carta çekenleri, buna karşılık sürekli “kapalı toplum ekonomisini” de savunup tüketiciyi kazıklayan asalakları devletin sırtından atın!.

ALTI: Ve dolaylı vergilerle canımıza varlığımıza kast ederken, “alamadığınız direkt vergileri” artık ne yapıp ne edip almaya bakın!

YEDİ: Belediyeleri azaltın! “Serbest Ticareti artık “serbest” bırakın! Hayvancılığı bile mahvederken, pahalı etle faturasını yine halka ödetiyorsunuz! Bu politikadan vaz geçin, bir çare bulun! Kooperatifçiliği de öldürdünüz. Diriltin! Eğitim ya hey, sağlık servisleri yeterli değil. Artık gereken tedbirleri alın… Falan…

NOT: En kolay şeyin “nasihat” olduğunu biliyoruz bir! “Sen da kimsin be da bize nasihat edeceksin” dediğinizi de biliyoruz iki! Vallahi bazen bir sivrisinek bile insanı bütün gece uyutmaz, onu da bilin üç! Ki zaten amacımız “yaktığınız canlara nazire canınızı sıkmaktır!” Değil mi ki yurttaşız! Bu kadarlık hakkımız olsun gayrı! Hadi bakalım. İş yapın da görelim! *****

ALLAH ALLAHHH! (BAŞBAKAN İSTANBUL’DAN MUTLU DÖNMÜŞ.)

Kurultay’ın mahkeme kararları ortada! Sn. Küçük’ün parti başkanlığı yetkileri donduruldu! Kaşif hâlâ rahat durmuyor! (Durmaz tabi. Arkasındaki destek kapı gibi değil, dağ gibi!) Eski üç UBP’linin yeniden partiye iltihaklarını onaylayan Genel Yönetim Kuruluna karşın Lefkoşa ile Mağusa ilçesi işte o “dağ” gibi duran etkenden dolayı “asla olamaz” diyerek kazan kaldırdılar! Öte yandan daha şimdiden sendikalar 2013’de “Ekenomik paketi” nasıl hükümetin başına yıkacaklarının müjdelerini veriyorlar…

Başbakanımıza bakıyoruz, mangal kadar yürek olmalı “yola devam” diyor. Üstelik ekliyor: Hiç bu kadar iyi olmadıktı!

Allah Allah! Velâhavle velâ kuvveti, sen aklıma mukayyet ol!

GEÇELİM AMA. Tam tamına Küçük ile Erdoğan’ın ne konuştuklarını bilmiyoruz. Bildiğimiz şudur: Küçük bir kez daha AKP’li Erdoğan’ın desteğini aldı. Bu da az buz olay değildir.

Önümüzdeki günlerde bu görüşmelerde son olayların nasıl değerlendirildiği ile nasıl tedbirlerin gündeme geldiğini öğreneceğiz.

VE GELELİM ÜÇ YENİ UBP’LİYE YÖNELİK TEPKİLERE: İşin çok kısacası “onlar” Sn. Eroğlu dönemlerinin milletvekilleri… Küçük UBP’yi devralırken tüm “iyilik ve hizipleri ile aldı!” Sn. Eroğlu’nun yoğurt yiyişi başkaydı. Küçük’ün daha başka…

Tabi olay ne yoğurt yemektir ne de yarışını yapmaktır. Olay şudur: Eğer UBP “KKTC’de yeniden yapılanma” operasyonlarını sürdürecekse kesinlikle sayısal yönden güçlü bir Meclis aritmatiğine ihtiyacı vardır…

Eğer bu gerçeğe karşın tepkiler oluşuyorsa o tepkiler sahiplerinin “kişisel hesaplaşmalardır” diyoruz ve ekliyoruz: “Ayranı yok içmeye atınan gider gezmeye!” Başkalarının gözünde çöp ararken insan önce kendi gözündeki merteği görür! Değil mi ama!

*****

FERDİ SABİT SOYER refikime geçmiş olsun. En kısa zamanda sağlık afiyete kavuşmasını dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31