Geçtiğimiz hafta Afrika’nın manşetinde yer alan Girne Bölgesindeki yıldızı bol otellerin lâğımlarını borularla denize akıtıyor haberi sadece Girne Bölgesinde değildir. Bafra’da da,  Akatu’daki bazı sitelerde ayni durum vardır. Yani ilk değillerdir, son da olmayacaklardır. Yine geçtiğimiz hafta Afrika’nın manşetinde yer alan, bir şirketin turistik tesis yapmak için devletten aldığı araziyi 2 milyon euro karşılığında bir başka şirkete devrettiği olay da ilk değildir. Son da olmayacaktır. Çünkü adına devlet denen bu sahte kurumsal yapı, her zaman yazdığım gibi kokuşmuş, çürümüş ve dağılmıştır. Yani iler tutar tarafı kalmamıştır. Kapanın elinde kaldığı, kimin eli kimin cebinde belli olmayan bir yağma düzeni kurulmuştur. Bizi yönetme iddiasında olanlar ise sadece seyretmekte, ihbar sayılacak açıklamalara bile itibar etmeyerek, adeta yapılan usulsüzlük, yolsuzluk ve rüşvet iddialarının suç ortağıymışlar gibi, soruşturma yapacak birimleri harekete geçirmiyorlar. Kendiliğinden harekete geçen Ombudsman gibi kurumlara da karşı duruş sergileyerek onu da etkisizleştirmek istiyorlar.

                                         ***

Denize hiçbir arıtım yapmadan ilk atık su boşaltan, geçmiş yönetim zamanında Girne Belediyesiydi. Hem de boru döşeyip dört yüz metre deniz içine değil, doğrudan sahile veriyordu. Daha sonra inşa edilen bol yıldızlı otellere atık su arıtma tesisi kurmak ve burada arıtılacak suların borularla denizin içine boşaltılması izni verildi.  Ancak arıtma pahalı olduğu için ve de hesap soran da olmadığından, oteller atık sularını olduğu gibi denizin içine boşaltırlar. Ancak Girne otelleri ilk değillerdir. Son da olmayacaklardır. Bafra Bölgesinde inşa edilecek otellerin tüm alt yapısını KKTC denen bu kurumsal yapı yaptı. Bu meyanda 12 bin yatak kapasiteli tesislere hizmet verecek büyüklükte bir atık su arıtma tesisi de yapıldı. Bu tesisi 13 milyon liraya bir yandaşa ihale ettiler. O da dostu olan başka bir müteahhite 7 milyona devretti. Parmağını oynatmadan yandaş, 6 milyonu cukkaladı. O bölgede ilk otel bittiği zaman, 13 milyonluk tesis çalıştırılamadı. Otel atık sularını deniz yanındakı bir gölete akıttı. Gölet yosun tutup kokunca, otel için başka bir paket arıtma tesisi yapıldı. O da çalıştırılamadı. Yapımcısı da bırakıp kaçtı. Şimdi Bafra Bölgesindeki otellerin de atık suları, çalışmayan arıtma tesislerinin içinden geçip denize akmaktadır. Bu arada Girne’de 2 milyon euro karşılığı başka bir şirkete devredilen devlet arazisi de ilk değildir, son da olmayacaktır. Daha önceleri devletten kiralanan sanayi bölgeleri arsaları da, hava parası karşılığı başka şahıslara devredilmiştir. Ancak orada dönen paralar çok olmadığı için pek göze batmadı. Ancak marina yapacak diye Karpaz’da devlet arazisi alan bir işletmeci de, çivi çakmadan, devletten aldığı araziyi, bir Yahudi şirkete tam 11 milyon (onbirmilyon) dolara satmıştı. Bu konuda bizzat eleştirdiğim zamanın turizm bakanı, “Haklısın, önlemini alacağız” demişti. Demek ki lâfta kalmış. Karpaz’daki devlet arazisini satan işbilir işletmeci, bu defa Lefkoşa Belediyesine inşaat bitince vereceği birkaç dükkân karşılığında, Bulutoğulları zamanında Lefkoşa Belediyesine ait araziyi bedavadan almıştır. Şu anda o arazide alış veriş merkezi ve rezidanslar inşaat edilmektedir. Yani devlet arazisini bedava alıp, başkalarına yüksek meblâğlarla satmak da ne ilktir ne de son olacaktır. Bugün Bafra Bölgesinde ayni şekilde hava parasına satılmak için bekleyen devlet arazileri vardır. Çivi çakılmayan bu arazilerin geri alınması için bizi yönettiğini sananlar neyi bekliyorlar? Akça bürokrat olarak adaya ilk geldiğinde Bafra Bölgesinde yarım kalan inşaatlar için 500 milyon bir kaynağı onlara tahsis etmişti. Daha sonra Büyükelçiliği zamanında da Akça 2013-2015 ekonomik protokolündeki kaynaktan yine Bafra Bölgesindeki yarım inşaatlar için 300 milyon TL para vermişti. Ne oldu? Hiç. Bu ilâve kaynaklardan faydalanmayan sadece 2 otel inşası bitti. Bafra Bölgesinde tek bir Kıbrıslı Türke arazi tahsisi yoktur. Hükümetçilik edenler ne düşünüyorsunuz ve neyi bekliyorsunuz?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31