Vatandaşlık, bu ülkenin en çok tartışılan konusudur. Peki nedir? Bu vatandaşlık ve ilan edildiği günden bu yana eleştirilen, hep olumsuz yönleri gündem olan, KKTC devletinin vatandaşı olmak neden bu kadar önemlidir. Bu devlet ulusal anlamda tanınmıyor. Bu devleti kendi vatandaşı bile zaman zaman sorguluyor. Bu devlet kendini yönetenlerce, kendi halkına eşit imkanları sunsaydı, bana göre bu halk cumhuriyet olgusunu yaşadığı KKTC’yi bu denli eleştirmezdi.

Vatandaşlık konusuna tekrardan dönecek olursam, bir ülkede yasalarla belirlenmiş mevzuata göre belirli şartların oluşması karşılığında vatandaşlık hakkı verilir. Bu hak anayasal bir haktır. Bu anayasal hakkın, siyasiler tarafından sırf siyasi kazanç uğruna kullanıldığını bu ülkede bilmeyen yok. Bu memlekette, seçimlere saatler kala verilen vatandaşlıklar olduğu da biliniyor. Türkiye 'den okumak için KKTC’ye gelen üniversite öğrencilerine, yine Türkiye'den bir çok siyasiye, sanatçı ve iş adamına KKTC vatandaşlığı verildi. Bir İtalyan senatör törenle vatandaş yapılırken, uzun zaman KKTC’de olup da vatandaşlık alamayan insanlarda var. Hatta şöyle bir ilginçlik var ki gerçekten düşündürücü; Türkiye’de uzun zamandır devam eden “Ergenekon” davasının 500 sanığından 150 tanesi KKTC vatandaşı. 

İlginç bir başka nokta da KKTC devleti kendi vatandaşlarının sayısını belirleyemiyor. Bir ülkenin gerçek anlamda  vatandaşı olabilmek için en başta  söz konusu ülkenin, o ülke toprağının, oradaki siyasi yapının bir parçası olunması gerekmektedir. Her ülke vatandaşlıkla ilgili düzenlemesini anayasasında belirlemiştir. Mesela Fransa’da, Fransız vatandaşı olabilmek için Fransa da doğmak yeterli.

ABD de ise, Amerikan toplumuna tamamıyla uyum sağladığını kanıtlayamayan birisine vatandaşlık verilmez. Kıbrıs adasında, özellikle ANNAN planı döneminde ve de güney Kıbrıs’ın AB üyeliğine geçişi sürecinde vatandaşlık konusu daha da önem kazandı. Bir çok KKTC vatandaşı, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı hakkını kullanarak hem kimlik, hem de pasaport almıştır. Buna bağlı olarak yine aynı  dönemde adanın kuzeyinde yaşayan elli bin, Türkiye uyruklu KKTC vatandaşına da yurttaşlık ve dolayısı ile AB vatandaşlığı verilecek olması, Kıbrıs adasında vatandaşlık konusunu daha da bir önemli hale getirdi. Konu ile ilgili ilginç bir yaklaşımı seslendiren, YAGA  direktörü Sayın Derviş Besimler ülkeye yatırım yapan, büyük yatırımcılara KKTC vatandaşlığı verilmesi gerektiğini söyledi.

İçinde bulunduğumuz, gergin ortamda bu açıklama farklı tepkiler gördü. Hangi yatırımcı bu ülkeye yatırım yapacak ve bu ülkenin her türlü olanağını kullanacak. Yabancı yatırımın, yabancı sermayenin bu ülkede özellikle özel sektörün önünü açacağını kabul edenlerdenim. Ama vatandaşlık konusu istismara açık ve hassas bir konudur. Bakın Eylül 2010’da YAGA direktörlüğü görevinde istifa eden Sayın Ayşe Dönmezer istifa gerekçelerini anlattığı yazılı açıklamasında neyin altını çizmiş “ Ancak YAGA yatırımlarla ilgili ayırımcılık yapmama prensibini uygulama konusunda hükümetleri ikna edememiş, yatırımlardaki, arazi kiralamalarındaki gelişi güzelliği engelleyememiş, yatırımcıların sorunlarını çözme konusunda kamudan yeterli desteği görememiş, yatırımcıların önündeki bürokratik engelleri azaltamamıştır”.

Yani bu ülkede her şey siyasi emellere alet ediliyor. Buna vatandaşlık da dahil, buna arazi tahsisi de dahil, buna kredi olanakları da dahil. Şunu hemen belirteyim, Sayın Derviş Besimlerin iyi niyetinden kuşkum yok. Bu memlekete çeşitli alanlarda hizmet vermiş ve şu anki sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan bir isimdir. Fakat, vatandaşlık konusu KKTC’de çözülmesi zor bir konu. Bu konunun bu duruma gelmesinin sebepleri de herkesçe biliniyor.        

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31