Önce Başbakan UBP’nin kurultay döneminde istihdam edilen geçicilerin sözleşmelerinin yenilenmeyeceğini söyledi. Ardından Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş vicdanının bunu kabul etmediğini söyledi. Ardından UBP kanadı açıklama yaparak geçicilerin durdurulması halinde çok sert tepki vereceklerini söyledi. Peki, ne yapacağız bu istihdamları?

Aslında kimin ne dediğinden çok işin gerçeğini ve hakkaniyet ölçüsünü konuşmanın faydalı olacağı kanısındayım. UBP kurultay döneminde yapılan istihdamları şöyle ifade edebiliriz: Birileri kendi koltuk kaygıları nedeniyle başka birilerine sizin cebinizden çıkan parayı kendi parası gibi veriyor. Bu mantık ile kurultay uğruna bu ülkede + 363 istihdam yapıldı. Bunun dışında verilen diğer devlet imkanlarının ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Umarım hükümet bunu araştırarak önümüze koyar. Ancak konuyu sadece maddi olarak değerlendirmek, işin toplumsal anlamda yarattığı kaosu görmemizi engelleyecektir. O günlere dönecek olursak yapılan tartışmaları hafızamızı birazcık zorlayarak hatırlayabiliriz. O günlerde kaç kişinin işe alındığını öğrenmeye çalışıyorduk. Toparlanıyoruz hareketi bu noktada öncü rol oynamış ve resmi olarak yapılan istihdamların sayısını öğrenmeye çalışmıştı. Yapılan istihdamlarının yasal olup olmadığı tartışılıyordu. Şimdi ise geldiğimiz nokta yapılan istihdamları ne yapacağımız!

İşin insani boyutlarını değerlendirirsek, işten durdurmanın hoş olmadığı ve söz konusu kişilerin işsiz kalacağı gerçeği ile karşılaşıyoruz. Ama bir başka gerçek o iş imkanının nasıl elde edildiği ve hakkaniyet ölçüsünün kaçmış olması! Bunu şöyle örneklendirebiliriz: İki aile düşünün birinci aile tüm birikimini evladının geleceği için onun eğitimine yatırıyor. İkinci aile ise birikimini siyasi bağlantılar için kullanıyor. Bir gün iş imkanı doğuyor ve birinci ailenin evladının eğitimi tamda bu işe uygun fakat uygunluk kriter olmuyor siyasi bağlantı sayesinde ikinci ailenin evladı o işe sahip oluyor. Bu durumla karşı karşıya kalan birinci ailenin evladı ise ülkeden göç etmek zorunda kalıyor. Sonrada oturup düşünüyoruz “gençlerimiz neden ülkemizi terk ediyor” diye…

Siyasetin kokuşmuşluğunun en belirgin örneklerine alışmış olan bizler ise halen daha bu yaşananlara seyirci kalıyoruz. Peki, bunun sonu nereye kadar gidecek? LTB, KTHY yeterli değil mi? Sözünü ettiğim 363 kişi şu an belki bana kızıyor ancak gerçekleri konuşmadığımız sürece doğruyu bulmamızın mümkün olmadığını ve hepimizin aynı gemide olduğumuzu onlara hatırlatmak istiyorum. Elbette özelde 363 kişi genelde ise aynı mantıkla yapılan tüm istihdamlar için konuştuğumuzu unutmamalıyız.

Oysa politikacıların en çok dikkat etmesi gereken unsurun toplum içinde haksızlık yapmamak olduğu bir gerçektir. Ama bu olayda çok açık ve net görülüyor ki politikacılarımız sınıfta kalmıştır. Gerçi elektrik borcunu ödemeyenlerin parasını ödeyenlerden % 30 zamla alan bir mantıktan söz ettiğimizi düşünürsek bunlar doğal… Her neyse konumuza dönecek olursak “bu noktada ne yapmalı?” sorusu yol haritamızı belirleyebilir…

Ülkemizde yapılan istihdamların bilgi, birikim ve deneyime göre yapılmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Genelde kriter partili ve oy getirecek potansiyelde olmak! Bu noktada yapılması gereken tek şey politikacıların elinden istihdam yapma yetkisini almaktır. Bağımsız ve güçlü bir yapıya sahip olan şeffaf bir şekilde çalışacak ve asla kişiler arasında haksızlık yapmayacak bir yapı kurmak gerekiyor. Bu yapı devlete yapılan tüm istihdamlardan sorumlu olacak ve bilgi, birikim ve deneyime göre istihdam yapılmasını sağlayacak. Elimizde hâlihazırda böyle bir kurum var (Kamu Hizmeti Komisyonu) ancak bir önceki hükümet döneminde bizzat Başbakan tarafından bu kurum suçlanmış ve maalesef tartışılır hale gelmişti. Bu nedenle yaptığımız hatalardan ders alarak yeniden yukarıda sözünü ettiğim özelliklerde bir kurumu derhal oluşturmamız gerekmektedir.

Ülkemizde meclise girmenin önemli unsurlarından olan istihdam sözü verme ve istihdam yapma argümanını politikacılarında elinden almanın zor olduğunu gayet iyi biliyorum. Mevcut politik anlayışımız bunu elbette istemeyecektir.

Fakat artık bıçak kemiğe dayanmıştır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31