İLK DEFA DUYMADIK

Ulusal Birlik Partisi(UBP)’den ihraç edilmek üzere iken, partilerinden ayrılarak Ulusal Güçler (UG) olarak Demokrat Parti’(DP)ye katılan vekillerin geri dönüşleri hakkındaki söylentilerin hiç biri yeni değil.

Bahsi geçen kişilerin huzursuz oldukları ve bu huzursuzluğun belki de DPUG içindeki kıpırtıların da gerçek sebeplerinden bir tanesi olduğu düşüncesi de yeni değil.

UBP Genel Sekreteri ile DP Genel sekreterinin bu konuda öne sürdükleri görüşlerin ne kadar doğru olduğunu sorgulamak da bu bağlamda hatalı olmaz.

***

HER HALÜKARDA MECLISTE OLACAKLARDI

8’ler UG olarak DP’ye katıldığından bu yana, dinmek bilmeyen söylentilerin, oluşan yeni koşullara göre açılım kazanması dışında hiçbir şey yok ortada.

Oysa UG olarak DP’ye katılan kişilerin, partiden uzaklaşmasına neden olan gerekçeler çoktan ortadan kalktı bile. Şimdi tek gerçek Demokrat Parti’nin UG ile tam bir birleşim yaşayamadığı, Demokrat Parti bünyesinin UG’yi içselleştiremediğidir. Tabi UG’nin de bu bünyeye ait hissedemediği gerçeği ile birlikte…

Siyasal yaşam içerisinde bir türlü alışamadığımız gitgellerden, yıllardır en çok zarar gören parti DP olmuştur. Yıllardır seçimin ertesinde meclise giren vekil sayısı ile, yeni seçime gidileceği zamanki vekil sayısı hiç aynı olmamıştır. Açıkçası, hep terkedilen parti olmaya mahkûm edilmiştir.

Belki tarih ille ki tekerrürden ibaret değildir; yalnız ne yazık ki bu defaki gidişatın da öyle göründüğünü söylemek hatalı olmayacaktır.

Seçim sürecinde kopmalar yaşayan UG’nin huzursuzluğu, koalisyonun kuruluşu sırasındaki görev paylaşımı ve kabine görevlendirmeleri sırasında da artış gösterdi.

Ne de olsa, DPUG’nin kuruluşunda adı geçen siyasilerin hepsi de sağın ağır topları arasındaydı. UBP adayları olarak da seçime katılsalardı, meclise gireceklerinden kuşku olmayan 3 vekilin mevcut pozisyondan memnun olmamaları şaşılacak bir durum olmamalı.

Yıllarca mensubu oldukları partiyle anılmaktan onur duymuş olduklarını her defasında beyan ederken, yepyeni bir oluşum ile başka bir partiye katılımları sonucunda, siyasi hiçbir kazanç elde etmemiş olmak elbette onları düşündürmektedir. Kaldı ki, katıldıkları partiye sağladıkları destek de gün gibi aşikarken...

Her biri UBP’de de kalmış olsaydı seçimlerden başarıyla çıkabilecek ve milletvekilliği görevlerini sürdürebilecek oy potansiyellerine sahip milletvekilleriydi.

Şöyle etraflıca düşünüldüğünde, bu işten tek karlı çıkanın bir tek kişi olduğu meydandadır. Kendisinin UG'li diğer katılımcı vekiller arasından sıyrılarak bakanlığa layık bulunması hem kamuoyunun, hem DPUG'nin, hem de UBP'lilerin akıllarında soru işaretleri yaratmıştır.

Bu durum Demokrat Parti'nin 8'lerden seçimi kazanan 4 vekil arasından bir tanesinin daha mı DP’li gördüğü sorusunu ister istemez akıllara getiriyor adeta.

***

Aslına bakarsanız, UG kanadı olarak DP'ye katılan milletvekillerinin eski partilerinden ayrılmış olmaları biraz anlamsızlaşmış görülüyor. Çünkü İrsen Küçük’ün başbakan ve parti başkanı olarak varlığını sürdürmesinden dolayı parti içinde yaşanan huzursuzlulara karşı başlatılmış muhalif bir hareketin devamında gerçekleşen değişiklikler sonrasında, seçimden başkanın ve başkana yakın olan bazı vekillerin meclise girememiş olmaları, bu vekillerin parti içerisindeki pozisyonlarının değişmesine yardımcı olacak, belki de muhalefet ettikleri bir çok noktada parti ile uzlaşma yollarını açacaktı.

İki arada bir derede kalınmışlık hissediliyor vesselam

***

TAAHHÜTLER  NE OLACAK?

İmzalandığı söylenen taahhütlerde bahsi geçen transfer veya istifa halinde ödenmesi gereken meblağlar ne kadar gerçek bilinmez. Bu konuda kaynak oluştrabilecek açıklamalar bulunmamakla birlikte, adı anılmakta olan vekillerin çekimser kalarak herhangi bir açıklama yapmıyor oluşlarının da tek açıklaması gibi görülmekte.

***

YA KALSALARDI...

UG olarak DP’ye dahil olmaktan hayalini kurdukları gibi bir kazançları olamayan bu vekillerin,eğer UBP'de kalsalardı, daha güçlübir ana muhalefetin gücüne sahip olacaklardı. Ayrıca siyasi etik ve partiler arası gitgellerle isimleri anılmayacaktı. Hatta 28 Temmuz öncesi ve sonrasında kamuoyu huzurunu olumsuz etkileyen spekülasyonlarda isimleri anılmayacaktı.

***

AMMA VE LAKİN

Spekülasyonların malzemesi;

Koalisyonun sağlamlığı ve oy sayısı hakkındaki şaibe ve güvensizliklere neden;

Milletvekillerin kendi siyasi tutarlılık ve partilerindeki saygınlıklarda gölge;

Kendi siyasi huzursuzluklarına da sebep oldular.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31