Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşadığımız tüm sorunları kafamda bir canlandırdım da her konunun altında yatan gerekçelerin başında “niyet eksikliği” vardır. Konulara dalıp beceriksizlik var demek tabi ki mümkün. Yanlış kişiler yönetime getirilmiş diyebilirsiniz, sorumsuzluk var veya tembellik var diyebilirsiniz ve bu listeye eklemeler yapmak da kesinlikle mümkün. Ancak daha derine indiğinizde esas sorunun niyet eksikliğiyle başladığını görürsünüz.

          Lefkoşa Belediyesindeki durumu bir düşünün. Yönetim kadrolarında doğruları yapma niyeti olsaydı ve Cemal Başkan’dan başlayarak, belediye meclis üyeleri, BES ve LTB’nin işine karışan Hükümet ve Cumhurbaşkanlığı’nda doğruları yapma niyeti olsa idi sorun ortaya çıkar mıydı? Kontrolden çıkan istihdam sayısı kabarmaya devam ederken görmek isteyen sorunu görürdü. Yani görmeye niyeti olan…

          Şimdi sorun artık hepimizin gözü önündedir ve çalışanlar tam bir trajediyi yaşamakta ve Lefkoşa halkına da yaşatmaktadırlar. Şu anda problemi kısa ve uzun dönemde çözebilmeyi başaramayan BES, LTB ve Hükümet aslında bu konuyu gerçekten çözme niyetleri olsa çözebilirler. İş kesinlikle BES tarafından Rum liderine başvurmaya kadar gitmezdi. Konumuz değil ama söylemeden geçemeyeceğim, Hristofyas’a başvurarak BES ne yapmaya çalışıyor Allah aşkına? Problem bizim, çözümü de biz üretmeliyiz. Kıbrıs Türkü’ne AB tarafından uygulanması gereken direk ticareti iktidarda olduğu sürede insanlık dışı bir yaklaşımla engellediğinden dolayı övünen Hristofyas ne yapacak ki? Bu en azından ayıp değil mi? Konu dışı dedim ama aslında bu hareket de BES’in niyetinden bir örnek oldu galiba...

          Kıbrıs sorunu deseniz, Hristofyas’ta sorunu çözecek niyet olsa idi sizce son birkaç yılda sorun tamamen çözülemez miydi? Düşünün, Türk tarafının istemleri aslında Rumlara sorun çıkaracak şeyler değil. Bize saldırıldı ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nden atıldık. Bu bir gerçek. O zaman çözüm öyle bir şey olmalı ki bizim güvenliğimiz ve yönetimdeki etki payımız garanti altına alınsın. Halbuki Hristofyas’ın gerçek niyeti sorunu çözmek değil, sorunun çözümsüz devamını “Status Quo” olarak sürdürmekti. Bunu da başardığını söyleyebiliriz.

          Aylardır ülke gündemini adeta işgal eden UBP kurultayı ve sonrasındaki mahkemeleşme konusuna bir bakalım. Niyet gerçekten her fırsatta dillendirilen “birlik ve beraberlik” ya da “istikrar” olsa idi, bence işler mahkemelere düşmeden halkın huzuruna da gelmeden parti içerisinde çözümlenirdi. Ancak Cumhurbaşkanı’nın niyeti parti liderliğini kendi istemi doğrultusunda değiştirmek olarak göründü. Başbakan Küçük de kendisini ve konumunu korumak niyetinde idi. Sayın Ahmet Kaşif ise Başbakan Küçük’ün yerine parti başkanı seçilerek Başbakan olmak niyetinde idi. Bu kadar…

          Az önce telefonuma gelen mesajda Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos “Kilise olarak doğal gaz işine girme kararı aldık. İsrailli şirketlerle görüşmelere başladık, niyetimiz ciddi” dedi. Yani kilisenin niyeti doğalgaz işine girmek, yıllardır halktan topladıkları milyarlarca Euro’yu kullanarak ihtiyaçlılara bir şekilde yardım etmek değil.

          Gelelim Kıbrıs Türk halkına. Hangi kahveye, lokantaya, pastaneye gitseniz karşılaştığınız herkes size ülkenin durumunu eleştirir. Ancak sorsanız gerçek niyetlerini size açıkça söyleyemezler çünkü içinde bulunduğumuz sorunu aslında kendilerinin yarattıklarını kabul etmezler. Seçtikleri siyasetçileri yönetimde ne yapacaklarına göre sınayacaklarına kendilerine kişişel bazda ne yarar sağlayacakları kriterine göre değerlendirirler. Yani esas niyetleri doğru yönetime ulaşmak değil. Küçük hesaplarla seçilenin de doğru dürüst iş yapmasına fırsat vermezler sonra da içine düştüğümüz durumdan şikayet ederler.

          Diyeceğim, halk olarak niyetimizin ne olduğuna bir an önce karar verelim. Önce niyet olması gerekir ki bunu doğru seçim, beceri, plan ve nitelikli kadroların yönetimi izlesin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31