Birleşmiş Milletler (BM) ve INTERPOL gibi örgütler, her 100 bin nüfus için 220 civarında polisin yeterli olacağına inanır. Böyle tavsiyede bulunur… Hatta yanılmıyorsam BM, tam rakam da verir; 222!

Nasıl mı bu sonuca varıldı?

Elbette bir yöntemi vardır…

KKTC’de kaç polise ihtiyaç var peki?

Hade, biri çıksın bu soruya yanıt versin!

Türk televizyonlarındaki yarışma programlarında “KKTC’nin nüfusu?” diye bir soru sorsalar ve yarışmacı, bizimkilerin açıkladığı resmi rakamı söylese, AİHM’de kendilerini davadan süründüreceğim… Bu nedenle, onlar da bildikleri için “kimsenin nüfusumuzu bilmediğini”, sorup da davalık olmak istemiyorlar! Gariplerim be!

Nüfusu bilmiyoruz abi!

Nüfusu bilmiyoruz abla!

Bu kadar basit…

Tahmin ediyoruz sadece…

Şu kadar şeker, şu kadar katı atık, şu kadar ton insan dışkısı, şu kadar ekmek, şu kadar bilmem ne; demek ki biz bu kadarız!

Öyle olmaz ama… Çin’in en son 2011 yılının ortasında açıklanan nüfusuna bakar mısınız lütfen; 1,336,718,015…

Yazı ile belirtelim: Bir milyar, 336 milyon, 718 bin, on beş!

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Beijing Büyükelçisi’ni kabul etmiş Çin Başkanı…

“Haaa, Cyprus, biliyorum” demiş ve “nüfusunuz kaç?” diye sormuş! Maaşını sormamış ama!

Kıbrıs Cumhuriyeti Büyükelçisi yanıtlamış: 715 bin bilmem kaç!

O zamanki nüfus böyleymiş… Çin Başkanı hemen bir soru daha patlatmış; “kaç apartmanda kalıyor tümü?”…

Adamlar milyar milyar sayıyorlar ve on beş küsurata kadar biliyorlar, siz yarın içişleri bakanımızı veya mesela “Hacı” olduğu için “dini anlamda” en güvenilir kabul edebileceğimiz enerji ve ekonomi bakanımızı durdurun, “nüfusumuz kaç sayın bakan?” deyin; alacağınız yanıt, “eeee, de jure, de facto, de şutto, de Ferdi abi…” falan diye bir saat konuşmayı gerektirir…

Neden mi “de Ferdi abi”yi karıştırdım araya?

Ferdi Sabit Soyer de başbakanken hiç unutmam bir TV programında nüfusla ilgili açıklama yapıyordu, o kadar güzel söylüyordu ki “de jure” – “de facto” lafcıglarını, asla aklımdan çıkmadığı için ekledim… Onlar da saymışlar ve kaç kişi ettiğimizi bulamamışlardı! Hatırlayalım! Yani nüfusumuzu bilememek, sadece UBP’nin kabahati değil, CTP de sayamamıştı demeye getiriyorum, lafı uzatıyorum. Nüfusu bilmedikleri için de “de jure şu kadarız”, “de facto bu kadarız” diyorlardı… Nüfus yahu canım kardeşim, nüfus! Bir milyar, 336 milyon, 718 bin, on beş!..

Hiç duydunuz mu Çin’in de juresi, de factosu, de şuttosu diye! Amerika’nın de jure nüfusu şu kadardır! Ehem ehem ehem! Hadi oradan!

Şimdi, “suç ve nüfus” meselesine bakalım…

KKTC’de kaç polis görev yapıyor?

Bildiğim kadarıyla 4 bin kadar…

Nüfus ne kadar?

294 bin 906!

Aha biliyormuşuz!

Canım, bu “açıklanan nüfus”… İspanyolca Rumca karışımı söylersek, “Los bablomados”!

Yine de biz bu “psefto los bablomados” açıklamayı doğru kabul edelim…

300 bin farzettik…

Kaç polis lazım BM ve Interpol’e göre… 666… Aman da şeytanın numarası! Haydi biz bunu 700 yapalım… Haydi gelin bin yapalım yüzümüzün suyunun hürmetine ya Resul Allah!

Peki; Polis Genel Müdürü, “personel eksikliğimiz var” demiyor mu?

4 bin hade bilemediniz 3 bin 500, 3 bin, 2 bin, bin!

Bizim “psefto los bablomados” nüfusa göre, bin polis yeter ve artar da!

Demek ki sevgili mümin ve de münaffık hatta kafir kardeşlerim; biz önce nüfusu bilmeliyiz…

Kaç kişiyiz?

Sonra o nüfusa polis alırız, eğitiriz, öğretiriz, kontrol ederiz, devriyemizi yaparız, cezamızı keseriz ve suçları engelleriz! Yok eğer nüfusu bilmezsek, kontrol edemezsek, “ki edemediğimiz ortada”… Suçlar da patlar… Şu anda olduğu gibi! 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31