Sorun yaratmakta ve sorunları çözümsüz bırakmakta üstümüze yoktur sanırım.

Ondan dolayıdır ki ülkede neredeyse sorun olmayan konu yok gibidir.

Elbette ki bunun baş sorumlusu, varlık nedeni sorun çözmek olan siyaset kurumunun çözüm bulamaz duruma gelmesi, daha da kötüsü kendisinin sorun haline dönüşmesidir.

Nüfus ve yurttaşlık konularını da bu duruma siyaset kurumu getirdi.

Eğer ta baştan bu konuların soruna dönüştüğü sinyalleri görüldüğü an çözüm aransaydı, bu gün bu konuları tartışır olsaydık bile başka türlü tartışırdık.

Cumhurbaşkanı’nın Nüfus Sayımı Politikası Doğrudur

Bunca tartışmadan ve yapılan spekülasyonlardan sonra, tümüyle bağımsız ve “bizim olan” nüfus sayımı yapılması doğrudur.

Keşke bu sayım konusu, bırakınız Hristofyas’ı, BM tarafından görüşme masasında Sayın Cumhurbaşkanı’nın önüne gelmeden çözümlenseydi.

Cumhurbaşkanı derken yalnız Sayın Eroğlu’ndan söz etmiyorum, Sayın Talat’tan da söz ediyorum.

Tabii Hristofyas’ın iddia ettiği gibi, geçmişte eş zamanlı sayım konusunda uzlaşmaya varmamışlarsa!

Varmamışlarsa diyorum, çünkü Hristofyas’ın eş zamanlı sayımdan, tek devlet ve tek ülkenin sayımından söz ettiğini, bizim bazı parti yöneticilerimiz duymamışsa da, Mısır’daki Sağır Sultan duymuş ve anlamış olmalıdır.

Yurttaşlık Konusu

Beğensek de beğenmesek de; kabul etsek de etmesek de; iyi de olsa kötü de olsa; bazıları tarafından yasal sayılsa da sayılmasa da,  KKTC sınırları içinde oluşmuş anayasal bir hukuk sistemi ve bu hukuk sistemi içinde oluşmuş bir yurttaşlık rejimi vardır.

Bunu söylerken, yurttaşlık rejimimizi kusursuz sayıyorum anlamı çıkmasın! Bu rejimde eksikler hatalar olduğu yadsınamaz.

Bütün bunlara karşın, çözüm ararken mevcut yurttaşlık rejimini göz ardı edemezsiniz.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve aynı doğrultuda konuşan Sayın Talat’ın Türkiye kökenli vatandaşlar konusunda söyledikleri yüzde yüz doğru ve haklıdır.

Yasalarımıza göre yurttaş olan herkes eşit yurttaştır. Kimse bu yurttaşları, yurttaşlık hak ve görevlerinden yoksun bırakamaz. Mesela halkoylamasına katılmasını engelleyemez.

Ve hiç kimsenin gücü, bu yurttaşların, olası ortaklık devletinin yurttaşı olmalarını engelleyemez. Her hangi bir yetkilimizin de bu konuda başka türlü davranacağını ben, hayal bile edemem.

Şu Andaki Yurttaşlık Sorunumuza Gelince…

Mevcut yurttaşlıkların tartışılamayacağını vurguladıktan sonra bundan sonraki olası yurttaşlıklar konusuna da kısaca değinmek istiyorum.
Çağdaş bir devletin, kapısını yeni yurttaşlıklara tümüyle kapaması düşünülemez.

Daha birkaç gün önce, Rum tarafının değişik ülkelerden 20 000 yurttaş yapma hazırlığı içinde olduğu haberleri çıkmıştı. Tabii ki her vesile ile bizim yurttaşlık konumuza burnunu sokan Rum tarafına, “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” demek gerekir ama o başka konu!

Diyeceğim şu ki yurttaşlık konusunda yapılması gereken, konuyu siyaset kurumunun elinden alıp siyasal istismar konusu yapılmasını önlemek ve toplumun sosyo-kültürel ve ekonomik sindirme kapasitesine göre, ne kadar yeni yurttaş yapılabileceğini objektif kıstaslarla ve objektif karar düzeneği ile rayına oturtmaktır.

(Örnek olarak yeni yurttaşlıklara, bazı ülkelerde olduğu gibi yargı karar verebilir.)

Eğer bu yapılmaz da konu bu günkü gibi, siyaset kurumunu elinde bırakılırsa, her zaman sorun olacak ve yurttaşlıklar tartışmalı olabilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31