Mersin’in Akkuyu yöresine inşa edilmesi tasarlanan nükleer santrale karşı Kıbrıs Türk toplumunda baş gösteren duyarlılık kesinlikle bir çevre fantezisi olarak algılanamaz. Tepkiler, haklı nedenlere dayanmaktadır. Çünkü 40 deniz mili ötesindeki nükleer santral, Kıbrıs’ta yaşayan insanları da Çernobil ve Fukuşima türü facialarla yüz yüze getirecektir. 
  

Deprem ve tsunami sonrasında Japonya’da yaşanan nükleer facia tüm insanlığın nükleer santrallere karşı duyarlılığını yükseltirken, Kıbrıslıların şimdi böylesi riskli bir proje karşısında kayıtsız durmaları beklenemez. Kanser olaylarında dünyada beşinci sırada olan Kıbrıs Türk toplumunda, kanser riski taşıyan her olguya karşı gittikçe yükselen haklı bir duyarlılık vardır. Radyasyon sızıntıları ise kanseri insanla taşıyan en korkunç tehdittir.
26 Nisan 1986’da gerçekleşen Çernobil nükleer felaketinin mekanı Rusya’nın Karadeniz sahilleriydi. Ama Çernobil’den yayılan radyasyon bulutları, ölümcül dalgalar halinde kilometrelerce uzaklara ulaşmakta hiçbir engel tanımadı. Bu dalgalar, Rusya’nın dışında da pek çok insanı kanserin pençelerine sürükledi. Benzeri bir evrensel felaket, şimdi de Fukuşima sızıntısından dolayı yaşanıyor.
    *       *       *

Çernobil’in nükleer darbesini yiyen coğrafya parçalarından biri de Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’dir. Şimdi Akkuyu’ya kondurulması tasarlanan nükleer santral, Kıbrıs’a, Karadeniz Bölgesi’nin Çernobil’e olan mesafesinden çok daha kısadır. Çernobil faciasının üzerinden tam 25 yıl geçti. 25 yıldan bu yana Karadeniz’in insanları ve diğer canlıları kanserin çeşitli yansımalarıyla boğuşmaktadırlar. Karadenizliler ölüme mahkum edilmiş olmanın isyanlarını yaşamaktadırlar… Bölgede bu bağlamda “Karadeniz İsyandadır” adlı bir de çevreci platform oluşturuldu. 
  

Çernobil faciasının dünyayı kasıp kavurduğu günlerde zamanın Cumhurbaşkanı Kenan Evren, “Biraz radyasyon kemiklere yararlıdır”, Başbakan Turgut Özal "Radyoaktif çay daha lezzetlidir" diyebiliyor; Sanayi Bakanı Cahit Aral ise halkın huzurunda radyasyonlu çay içebiliyordu.
  

“Karadeniz İsyandadır Platformu”, Çernobil faciasının 25’nci yıldönümünde, 26 Nisan Salı günü İstanbul’da büyük bir tepki ve bilinçlendirme mitingine hazırlanıyor. Gözlerimiz ve yüreğimiz orada, o mitingde olacak.
    *       *       *
  

Platformun yetkilileri geçen hafta bir yerel televizyon kanalımızda nükleer santrallerin riskleri konusundaki görüşlerimi açıklamamdan hemen sonra, hazırladığı bildiriyi bana da iletti. Akkuyu nükleer santralı projesi dolayısıyla gösterdiğimiz duyarlılıkların yerinde olduğunu belirten yetkililer, bildirilerinde şu görüşlere yer verdiler:
  

“Yıllar önce devlet tarafından işlenen suç, bütün ölümlere ve bilimsel verilere rağmen kabul edilmediği gibi üstü örtülmeye çalışıldı. Bugün bu tavır aynı vurdumduymazlıkla devam etmektedir. Japonya’da yaşanan felaket sonrası Fukuşima’daki patlamalar ve radyoaktif sızıntının etkileri hala canlıdır. Dünyada nükleer karşıtlığı hız kazanırken, nükleer santralı evdeki tüp gaza indirgeyerek Sinop’a, Mersin’e ve henüz açıklanmayan üçüncü bir bölgeye daha nükleer santral yapmayı planlayan bu dayatmacı zihniyete boyun eğecek değiliz.

Biz Karadenizlilerin nükleer karşıtı olmamız için, Fukuşima'da nükleer kaza olmasına gerek yoktu. Bizler 25 yıldır bu ülkede ‘Çernobil'in Çocukları’ olarak her gün öldük. Sevdiklerimizi, dostlarımızı, yakınlarımızı toprağa koyduk. 25 yıldır her gün, her saat nükleere ve bunu başımıza bela eden sisteme lanet ettik.
  

Havamızı, suyumuzu, toprağımızı yüzyıllar boyunca radyasyonla zehirleyen Çernobil'in 25’nci yılında, bir kez daha ‘Çernobil'e lanet, nükleere hayır!’ diyeceğiz. 25 yıldır yaşadıklarımızla, hikayelerimizle, isyanımızla geliyoruz!.. Başta nükleer santraller olmak üzere, yaşamımızı yok eden sözde enerji projelerinin ardındaki talan, rant ve sömürüye karşı isyandayız, sokaktayız.”

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31