Ersin Tatar ile Cemal Bulutoğluları UBP kadrosunun hiç geçinemeyen iki önemli figürüdür. Uyumsuz ikilinin ortak özelliğini hiç kimsenin gözden kaçırmamasını dilerim. İkisi de dobracı ve samimidir. Çoğu zaman tespitlerini, düşüncelerini ve içlerinden geçeni hiçbir politik kamuflaja sarma gereğini duymadan “tak” diye seslendirirler ve şaşkınlık yaratırlar. Politik söylem yerine dobracı söylem kullandıkları için de çoğu zaman ya o söylemlerinden gocunanların, ya da siyasi muhaliflerinin demagojiyi de barındıran saldırılarına uğrarlar. 

   İşte bu konuşma tarzı yüzünden tam da “8 Mart Kadınlar Günü” ortamında Maliye Bakanı Tatar’ın başına yeniden çorap örüldü. Uzun bir söyleşisinin sadece bir tek cümlesinde ülkemizde evlerde çalıştırılan yabancı uyruklu kadınlara değinerek onlar sayesinde kadınlarımızın daha rahat bir yaşam ve çalışma düzenine kavuştuklarına vurgu yaptı. Ve bu söylemi üzerine öylesine bir papara koparıldı ki, gündem adeta sarsıldı...

   Oysa evlerimizdeki yükümlülüklerimizin işte o çalışkan emekçi kadınlar yüzünden büyük ölçüde azalmış olduğu ve ev dışındaki sorumluluklarımıza ya da hobilerimize daha çok zaman ayırabildiğimiz gerçeği nasıl  yadsınabilir?

   Benim beklediğim “8 Mart Kadınlar Günü” öncesinde Tatar tarafından samimiyetle anımsatılan bu gerçeğin tüm duyarlı örgütlerimiz tarafından vefayla dikkate alınması ve o kadınlar için hiç değilse sembolik jestlerin yapılmasıydı.

   Siyasetçilerin ve yöneticilerin şık bayanlara çiçek dağıttığı o günde, ev emekçisi yoksul, özverili, güvencesiz, makyajsız ve demode giyimli  kadınlara da bir karanfilcik vermek ve iki tatlı sözcükle onların da gönlünü almak kaç kişimizin aklına geldi?.. 

     *       *       *

   Ev emekçilerinden orta yaşlı bir kadını 8 Mart Perşembe günü Kumsal Parkı’ndaki yürüyüşüm sırasında önümde giderken gördüm. Kadınla çoktan beri tanışıklığım var. İş yerine gidip gelirken park kenarındaki evimizde oturan yaşlı annemi ziyaret edip hatır sormayı da hiç ihmal etmeyen bir gönül insanı. Onu çoğu zaman çalıştığı evin köpeğini gezdirirken, köpekle insanla konuşur gibi alabildiğine sevecen konuşurken de görürdüm. 

   O an içimden geldi; ani bir kararla parktaki çiçeklerden birini kopardım, kadının peşinden koştum ve ona verdim. Yüzündeki mahcup tebessümden çok şaşırdığı anlaşılıyordu. “Bugün sizin gününüz, çalışan kadınların günü” dedim. Çiçeği hak etmiyormuş gibi “artık çalışmıyorum” dedi. Nedenini sordum. Birkaç sözcükle özetlediği durumu aslında kendi grubundaki ev emekçisi kadınların dramını ayrıntılarıyla açıklar nitelikteydi.

   Yıllarca 50 liralık günlük yevmiyeyle sigortasız, ihtiyat sandıksız çalıştırılmıştı. Yatağa düşecek kadar hastalanınca işine son verilmiş, yerine aynı düşük maaş ve zor çalışma koşullarıyla bir başka emekçi kadın istihdam edilmişti. Kadıncağız sigortadan işsizlik ödeneği alamadığı için çok sıkıntılı günler geçirmekteydi. Acımasız sosyal angaryaya devam edebilmek için aynı bölgede benzeri bir iş aramaktaydı. 

     *       *       *

   8 Mart evrensel zaferi, yıllar önce nice sosyal haktan yoksun olan ve esir gibi çalıştırılan işte bu nitelikteki kadınların isyanı yüzünden kazanılmıştı. Gelin görün ki, yirmi birinci yüzyılımızın başında 8 Mart’ı yaratan çilekeş kadınların hemcinsleri bizim ülkemizde ev emekçileri, yaşlı ve hasta bakıcıları, köpek gezdiricileri olarak sigortasız, güvencesiz, ihtiyat sandıksız ve angarya koşullarında sömürülmektedirler.

   “8 Mart Kadınlar Günü”nde bu çilekeşler için hiçbir jestin düşünülmemesi ve tam tersine, onların ülkemizdeki sosyal yaşama yaptıkları özverili katkıları anımsatan Ersin Tatar’a politik saldırıların düzenlenmesi benden başka hiç kimseyi şaşırtmadı mı?..   

    “8 Mart” aslında “çalışan kadınlar”ın günüdür. Ne ki, biz o tümcenin içinden “çalışan” sözcüğünü atarak alabildiğine şık, üst düzey kutlamalar yapmaktayız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31