Haşmet Muzaffer Gürkan, Kıbrıs’ın sosyal tarihinin tanınmasına, bilinmeyen nice bilginin su yüzüne çıkmasına yaşamı boyunca yaptığı araştırmalar, yazdığı yazılar ve kitaplarla büyük katkı koymuş bir Kıbrıs Türk aydını. O kadar ki, zaman içinde bizzat kendisi de, yarattığı özgün imajla, eşsiz bir Kıbrıs sevdalısı olarak Kıbrıs’ın has değerlerinden ve kültür miraslarından biri haline geldi. Tüm diğer ülkesel değerlerimizle birlikte korunması ve yaşatılması gereken bir miras o... Okurlarım farkındadır. Bu köşede onu yeri geldikçe irdeledim. Yayımladığım son kitap “Naftalin Kokulu Kıbrıs” da, “Haşmet Gürkan adıyla bismillah” başlıklı yazıyla başlıyor. Bu yazıda Gürkan hakkında verdiğim bilgileri zenginleştirecek yeni açıklamalar sevgili oğlu Dr. Cemal Gürkan’dan geldi. Mutluyum ki, arşivlere geçirilmesi gereken bu aydınlatmaları burada sunmak yine bize nasip oluyor...
  

Dr. Cemal Gürkan’la önce Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nde ayaküstü bir sohbetimiz oldu. Arkasından sohbetimizde değinilen konuları daha bir açarak kaleme aldı ve birkaç saat sonra bana ulaştırdı. Bu bilgiler Zeytinlik (Templos) köyünü ziyaret edenlerin, önünde “Haşmet Gürkan evi” olarak ilgiyle durdukları ve inceledikleri ünlü konuta ve bunun yanı sıra Lefkoşa İnönü Meydanı’nın simgesi, sarı taştan binaya dair bilinmeyenleri içeriyor. 
  

Bugün sevgili Dr.Cemal Gürkan’a teşekkürlerimi sunarak bu arşivlik yeni bilgileri aktaracağım. Oğul Gürkan’ın mektubu şöyle:
   “Merhaba Ahmet Bey; bugünkü görüşmemizde de bahsetmiş olduğum gibi rahmetli babamın benim bilgim dahilinde Templos (Zeytinlik) köyüyle direk bir kan bağı yoktur. Ancak rahmetli dedemin ilk karısının Templos köyünden varlıklı bir aileden gelen Nazife Hanım olduğunu, bu evlilikten olan ve son zamanlarında Lefkoşa
Ayluga mahallesinde kalan Kani Amca'nın çocukları olmadığı için Templos'daki mallarını rahmetli dedeme devrettiğini biliyoruz. Bu araziler arasında Yılan Adası üstüne denk gelen geniş zeytinlikler de vardı (24 dönüm, 250 ağaç). Ve bu zeytinlikler rahmetli dedem için önemli bir gelir kaynağı haline gelmişti. Rahmetli dedem, ilk zamanlar köy içindeki bu arazilerin birinde küçük bir evcik yaptırmış, daha sonra da 1941 yılında, şu anda restore edilmiş olan yazlığı yaptırmıştır. Sonraları sadece yazları gelinen bu yeni binada aslında önceleri bir iki sene de ailece kalmışlar. Çünkü o zamanlar İkinci Dünya Savaşı sürmektedir ve Lefkoşalıların en büyük derdi, başkentin muhtemel bir Alman bombardımanına maruz kalmasıymış.
  

Bu arada Sayın Ali Nesim'in kitabı ‘Şahmaran'da da rahmetli dedemin 1941'de yaptırdığı, köylülerin deyimiyle bu ‘konak'tan ve babamdan bahsediliyor. Ama dramatize edilen 'Zeytin Esirleri' bölümünde bu konağın yanmasından da bahsediliyor ki, böyle bir şey aslında hiç olmamıştır.
  

Son olarak, yeni kitabınız ‘Naftalin Kokulu Kıbrıs’ta da bahsettiğinizin aksine, Girne Kapısı’ndaki sarı taştan evi babam satmadı. Aile içi o zaman var olan problemler sonucunda rahmetli babam ve bizler mağdur edilerek bu bina satıldı. Kendisi de bu işe çok üzüldü. Çünkü doğup büyüdüğü ev, kendi deyimiyle 'pencerelerinin açılışına' bile alıştığı bu ev, elimizden kayıp yabancılara gitti ve içi oyularak önce banka, ardından da en azından ‘çok şükür’ diyelim, devlete geçerek Kamu Hizmetleri Komisyonu'na ev sahipliği yapar oldu.  Uzun yıllar bakımsız ve harap durumda kalan Templos/Zeytinlik’teki evi ben ve ailem son zamanlarda büyük itina göstererek restore etmekteyiz. Burayı ileride babamla ilgili etkinliklerde de kullanmak istiyoruz. Babam hakkında yazmış olduğunuz yazılarınızı tüm aile çok beğenmekte ve size teşekkür etmekteyiz. 

Sevgi ve saygılarımla,


Cemal Gürkan, Ph.D.” (Fotoğraf: Templos/Zeytinlik Haşmet Gürkan evi - 1963)

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31