Evet aynen başlıktaki gibi olmadı Ödül. Yazmaktan usandım, kabak tadı verdiğine inanıyorum ama, bugün de yazacağım. Ayni para birimini kullandığımız, ithalâtımızın %90’nı yaptığımız Türkiye’den Ocak, 2015 ayında %2 daha ucuz olmamız mümkün değildir. KKTC DPÖ’sü Ocak, 2015 HP Endeksini EKSİ %0.88 olarak açıklarken, TÜİK Türkiye Ocak ayı HP Endeksini ARTI %1.10 olarak açıkladı. Seni tanımasam, bilgine güvenmesem, bu ne sihir ne keramettir diyeceğim. Ancak köşe yazılarını zevkle okuduğum Ödül ve DPÖ İstatistik Bölümü çalışanlarının bilgilerine de, dürüstlüklerine de kefil olabilecek kadar inanıyorum. Öyleyse bir yerlerde bir yanlışlık olmalı. Yanlışlık 2008=100 Endeksinde olmalı. Tam 7 yıldır bu endeks yenilenemedi. Halbuki daha ucuz olduğumuz açıklanan Türkiye’de, her ay değişik illerde Hane Halkı Bütçe Anketi yapılmakta ve Tüketici Fiyatları Genel Endeksi her ay güncellenmektedir. Örneğin endeksten palto çıkarken araba yıkama fiyatları endekse girmektedir. Aslında Türkiye genelini kapsayan HP Endeksindeki %1.10 oranındaki artış, Batıdaki büyük şehirlerde çok daha yüksektir. Ancak Doğudaki illerdeki fakirlik HP Endeksinin Türkiye Genelinde daha düşük çıkmasına neden olmaktadır. Buna göre de bizdeki HP Endeksi İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerindeki kadar olmalıdır.

                                       ***

Şimdi gelelim sazın bam teline. Muhtaroğlu, dolayısı ile DPÖ diyor ki,”Akaryakıta yapılan indirimlerle birlikte döviz kurlarındaki düşüşlere bağlı olarak otomobil fiyatlarında da düşüş görüldü. Dövize bağlı konut kiralarındaki düşüşün de konut, su elektrik, fiyatlarında düşüşe neden oldu” Hangi düşüşe Muhtaroğlu? Örneğin benim Ocak ayı elektrik faturamda maktu ücret ile sokak aydınlatma fiyatlarında yüzde yüz artış oldu. Sadece benim değil, tüm tüketicilerin. Ulaşım ücretlerinde de gerileme olmuş. Bana bir örnek göstersinler (Otobüs, taksi, dolmuş, uçak) vallahi kalemimi kırıp bir daha köşe yazmayacağım. Esas sazın bam teli şudur. Muhtaroğlu diyor ki, dövizdeki ve akaryakıt fiyatlarındaki gerilemeler. Tüm bunlar Türkiye’de de, üstelik bizden daha fazla gerçekleşti. Bu arada hatırlatmakta yarar görüyorum ki, tüm ithalâtını dövizle yapan KKTC’de dövizdeki en ufak yukarı doğru bir artış, tüketici fiyatlarını anında bire bir etkiler. Geçici düşüşlerde ise hiçbirşey olmaz. Halbuki döviz fiyatlarındaki artışlar, Türkiye’deki tüketici fiyatlarını anında bire bir etkilemez. Üstelik Türkiye’de dövize bağlı olmadan ara malı üretiminden, tüketim maddeleri üretimine kadar bir çok ürün yerli olarak üretildiği için, bizdeki gibi herşeyin fiyatı bir anda artmıyor. Böyle olunca da KKTC Türkiye’den nasıl daha ucuz olabilir? Üstelik KKTC’de tekelleşme yaygındır ki, bu da belli mallarda aşırı yüksek fiyatlandırmaya neden olmaktadır. DPÖ açıklamasında dövizdeki düşüşten ötürü ki dün dolar 2.45’le tarihi rekor kırdı, araba fiyatları ucuzlamış. DPÖ’lü dostlar, mutfakta YANGIN var. Araba fiyatları düşmüş, büyük çoğunluğumuzun asgari ücretli olduğunu düşündüğümüzde ne yazar. Üstelik düşünün ki AB ülkelerinde halkın büyük çoğunluğu aylık gelirlerinin %14’ünü gıda tüketimine harcarken, bizim asgari ücretli ile biraz üzerinde geliri olan yurttaşımız, aylık gelirlerinin %40’tan fazlasını gıda tüketimine harcamaktadır. Brokolinin bile kilosunun  4.80 lira olduğu KKTC’de nasıl olur da eksi HP çıkar? Eksi çıkan HP Endeksleri belki hükümet ettiklerini sananları mutlu edebilir. Ancak güven duyulması gereken DPÖ’ü halkın gözünde daha da güvenilmez yapar. Aman dostlar, lütfen dikkat.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31