Kenti yeşillendirmek ve yeşili koruyup geliştirmek belediyelerin öncelikli görevleri arasındadır.
  
Şimdi bir kez daha bu konudaki görevin ciddi olarak ihmal edildiğini gösteren kentsel bir dramla karşı karşıyayız.
  
Yeşilin sadece bayındırlık ve estetik açısından değil, toplumsal sağlık açısından da kentsel yaşamda taşıdığı yaşamsal önem tartışma kaldırmaz. Tabii ki bu konuda ayrıntılı, uzun yazılar yazılabilir, çok da yazıldı zaten.
  
Ama bu yazımın amacı tekrar o ayrıntılara girmek değildir.
  
Ya nedir?..
  
Lefkoşa’nın yeşilinin hızlı ve trajik biçimde yok olma sürecine girdiğini ilgililerin dikkatine acilen getirmek içindir.
     *      *     *
  
Ciddi kentsel sorunumuz şu:
  
Yazın girişinden bu yana ağaçlara musallat olan yaygın bir hastalık başkentimizin yeşilini hızla yok etmektedir. Vatandaşların bir türlü başa çıkamadığı bu tarımsal hastalık, ola ki Lefkoşa dışında da baş göstermiştir. Henüz baş göstermemişse bile eli kulağındadır. Çünkü bu hastalığın Lefkoşa dışına da yayılması an meselesi. Son derece bulaşıcı... Rüzgar bile bu hastalığı ağaçtan ağaca, daldan dala ulaştırabiliyor.
  
Ağaç dallarının ucunda bembeyaz küf halinde başlayan bu hastalık kısa sürede ağacın tüm dallarına ve yapraklarına bulaşarak gövdede yok edici sonuçlara yol açıyor. Yasemin, Çin gülü ve çit türü ağaçlar birkaç ay içinde hızla kuruyup gidiyor.
  
Yalnız kendi bölgeme bakıp edindiğim gözlem korkunç: Lefkoşa’nın Ortaköy’ünde bulunan benim mahallemde, villalarda ve apartman girişlerinde özenle yaratılan yeşillikler son birkaç ay içinde yok oldu. Yangın gibi yayılan o bembeyaz küf afeti; çitleri, yaseminleri, Çin güllerini ve diğer ağaçları sarmalına öyle bir aldı ki, yılların çabasıyla ve büyük masrafla oluşturan yeşil güzellikler kısa sürede göçüp gitti.
  
Ev sahipleri şimdi kuruyan çitlerini söküp evlerinin çevresine ahşap perdeler çekiyorlar!.. Ne kadar hazin bir durum!..
     *       *       *
  
Lefkoşalıları dinlediğimde bu hastalığın tüm başkenti sarmış olduğunu öğreniyorum. Geçen hafta sonunda belediye sarayının zeminindeki gişelerde faturalarımı öderken çevremi vatandaşlar sardı. Onlar da bu durumdan tedirgin. Bu konuyu gazetelerimizin neden gündeme getirmediğini, belediyenin de neden hâlâ duyarsız kaldığını sordular.
  
Onlara verecek yanıt bulamadım doğrusu. Sorgulamaları yerden göğe haklıydı. “Gelin hazır buradayken yukarıya çıkıp Cemal Bulutoğuları’nı görelim. Durumu ona anlatıp belediyenin harekete geçmesini isteyelim” dedim.
  
Yukarı çıktık ama, belediye başkanımız makamında değildi. Bu sorunu onunla görüşemedik ne yazık...
    *       *      *
  
Başkenti sarmalına alan bu esrarengiz ve yok edici küf hastalığıyla vatandaşlar başa çıkamıyorlar. Bu bir organizasyon, bilim ve seferberlik işi. Bunu başarabilecek olan da kentimizin örgütü belediyeden başkası değildir.
  
Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın bu konuyla acilen ilgilenmesi ve ekiplerini harekete geçirmesi gerekir. Yoksa Lefkoşa’mızın yeşili gidiyor.
  
Kimbilir; bu hastalık belki de Bulutoğluları’nın villasının bahçesini de sarmıştır. Ve kendisi de olayın bilincindedir. Ama ben buradan uyarımı yine de yapmış olayım.
  
Tarımdan ve sağlıktan sorumlu bakanlıklarla da bu bağlamda işbirliği yapılmalı. Yangın gibi büyüyen bu küf hastalığının insan ve toplum sağlığı açısından da sakıncaları olabilir. Lütfen dikkat!!!..

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5