Annan Plânı döneminden beri derin dondurucuda kalan Kıbrıs sorunu yeniden ortaya çıkarılmıştır. Bunun birinci nedeni Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Cumhuriyeti ve İsrail’in bulduğu doğalgazın uluslararası şirketler tarafından en ekonomik şekilde Avrupa pazarlarına ulaştırılma çabasıdır. İkinci neden de iki tarafın da yaşadığı ekonomik sıkıntıdan kurtulabilme çabalarıdır. Bir üçüncü neden de büyük devletlerin Ortadoğu’da yeni yapılanmada Kıbrıs’taki sorunu bitirme arzularıdır.

Özersay ve Mavroyannis’in Yunanistan ve Türkiye’de gerçekleştirdiği eş zamanlı ziyaretler olumlu bir başlangıçtır. Ancak bunun ardından Kıbrıs’ta çözüm çabalarında büyük bir ilerleme görülmemektedir. Kuzeyde veya güneyde sokakları doldurarak çözüm için haykıran Kıbrıslılar yoktur.

***

Kıbrıs’ın kuzeyinde devlet ve hükümet yöneticileri ile siyasi parti yetkilileri, bir yandan TC’de bir hafta sonra yapılacak yerel seçimlerden çıkacak sonuca göre adım atmaya hazırlanırken diğer yandan KKTC’de yapılacak yerel seçimler öncesinde birbirini yemektedir. Halka daha güzel hizmet verebilme kaygısı yoktur. Kimin kiminle ittifak yapacağı ve kimlerin aday olacağı kavgası yaşanmaktadır.

Bir diğer kavga da hükümet koltuklarında bulunma kavgasıdır. Hükümette birbiriyle anlaşmadan bulunan ve bir birine karşı girişimler içinde bulunan siyasi partiler hükümet olarak yapmaları gereken faaliyetlerin çok uzağındadır.

***

Devlet ve hükümet yetkililerinin bir birine karşı güvensizliği Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına da yansımaktadır. Cumhurbaşkanı ve Başbakan farklı ülkelerin yöneticileri gibi davranmaktadır. Bir taraftan Cumhurbaşkanı temsilcisi yurt dışında fikirlerini anlatarak çözüm yolunda çaba harcamaktadır. Diğer yandan Başbakan’ın temsilcisi (Dışişleri Bakanı) ayrı ziyaretler gerçekleştirmekte ve belki ayni belki de farklı fikirleri savunmaktadır. Yakında Meclis Başkanının da ayrı bir temsilci ile meclis adına dış temaslara başlaması da gündeme gelebilir!

Bu iki temsilci ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirirken nelerin görüşüldüğü de büyük bir devlet sırrı şeklinde saklanmaktadır. Elbette her görüşme bütün detaylarıyla halka yansıtılamayacaktır. Fakat halkın hiç bilgilendirilmemesi yanlıştır. İki ayrı temsilcinin yaptıkları görüşmelerden sonra “Çok yararlı görüşmeler yaptık” demekle yetinmesi uygun değildir. Halkın bilgilendirilerek ortaya çıkacak sonucun halka mal edilmesi önemlidir.

Cumhurbaşkanlığı ile Başbakan arasında ayrıca, görüşmeler sonunda bilgilendirme tartışması yaşanmaktadır. Cumhurbaşkanı görüşme notlarını gönderdiğini söylerken Başbakan tersini iddia etmektedir. Bu arada Sayın Talat’ın, Hristofyas ile bazı görüşmeleri tek başına yaptığı ve bunların hiçbir tutanağının bulunmadığı unutulmaktadır.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasındaki kavga, çözüme katkı sağlamaktan uzaktır. Her ikisi de, ulaşılması yakın görülen çözümde etkili olduğunu gösterme çabasındadır.

***

Yerel seçimlerde partilerin işbirliği ve rengi değil hizmet önemlidir. Çözüm yolunda da önemli olan bu çözümü kimin yaptığı değildir. Asıl önemli olan bir an önce çözümün gerçekleşmesi ve Kıbrıslıların daha huzurlu bir ortamda, daha rahat ve güven içinde yaşayabilmesidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31