* Resmi kayıtlara göre Hollanda sahillerinde 1983-1991 yılları arasında dolum tesislerinde ve gemilerde akaryakıt sızıntısına sebebiyet veren toplam 5596 kaza meydana gelmiş ve bunların 4132 adeti boyutları itibarıyle havadan görüntülenebilmiştir. 1991 yılında Hollanda hükümetinin bu konuda çok ciddi tedbirler alması ve çevrenin kirlenmesine sebep olanlara çok büyük cezalar uygulamaya başlamasıyla birlikte bu sızıntılarda ve kirlenmede dikkate değer bir düşüş görülmüş, ancak yine de izleyen yıllardaki sızıntıların ve kirlenmelerin boyutları da korkunç olmuştur. 1992-2006 yılları arasında  toplam 1201 denize sızıntı ve kirlenme olayı saptanmış, bu sızıntılar sonucunda aynı yıllar arasında toplam 1403 kilometrekarelik bir alan kirlenmiştir. 2006 yılında bütün tedbirlere rağmen gemilerden ve kıyıdaki dolum tesislerinden toplam 40 sızıntı olmuş, 53.24 kilometrekarelik bir alan kirlenmiştir.

* İngiltere’de 2005 yılının sonunda olan Buncefield dolum tesisleri felaketinde dakikalar içinde ortaya çıkan maddi zarar 1 milyar 200 milyon sterlini geçmiş, tesisteki patlamalar yüzünden bölgedeki bütün binalar ve araçlar tamir edilemeyecek şekilde zarar görmüş, bölgedeki 227 okul kapatılmış, 2200’e yakın aile bölgeden göç etmek zorunda kalmış, yangını söndürme sırasında kullanılan yangın söndürücü kimyasallar bölgedeki yeraltı su kaynaklarına sızmış ve su kaynaklarını kullanılamaz hale getirmiş, bölgede yaşayan insanların sağlık sorunları bir anda ciddi bir yükselişe geçmiş, izleyen yıllarda da hava ve çevre kirlenmesinden kaynaklanan hastalıklarda ciddi artışlar gözlenmiştir.

*Nijerya’da Shell tesislerindeki iki tankdan iki gün boyunca sızan petrol 70 bin insanın yaşadığı çevreyi, nehiri ve denizi kirletmiş, iki günlük sızıntı çevrede en az 30 yıl boyunca geri dönüşümü olmayan bir kirlenmeye neden olmuş, Shell ise olayı örtbas etmek istemiş ve yanıltıcı veriler ortaya koymuş, durumu farkeden BM olaya el koymuş ve BM uzmanları yerinde yaptıkları incelemelerde olayın boyutlarındaki vahimiyeti ortaya koymuşlardır. Buna rağmen Shell şirketi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemiştir.

Tesiste yangınla ilgili herhangi bir su depolama ünitesi düşünülmemiştir. Tesisin yangına karşı korunması tamamen söndürme ve soğutma olarak deniz suyu kullanılacaktır. (ÇED Raporu s.19) “Beşparmak Dağındaki çıkan yangını söndürmekten aciz olan KKTC bir patlama olması halinde tsunami mi bekleyecek?”

Raporda tanklardan çeşitli sebeplerden dolayı kaçaklar ve sızıntılar olacağı sırlanmıştır. (ÇED Raporu s.56,57) “Raporda bunun kaçınılmaz olduğu vurgulanırken siz nasıl halka yüzde yüz garanti verebilirsiniz?”

    Gemilerin kasten veya kazayla yaptığı sızıntıları, kirli su boşaltımlarını tesbit etmenin çok zor olduğu, bunun ancak sürekli havadan takiple tesbit edilebileceği kabul edilmiş bir gerçektir. Bu yüzden gelişmiş ülkeler sahillerine yaklaşan gemileri sürekli olarak havadan takip etmektedirler. “KKTC’de ise bu tedbirleri almanın mevcut şartlarda  imkanı yoktur.”

  Bu ülkeler aldıkları tüm önlemlere rağmen olacakların önüne geçemezken,AKSA şirketinin kullanımındaki Kalecik elektrik santraline filtre bile taktıramayan bir hükümet alacağı önlemler ile hiçbir sorun çıkmayacağı garantisi veriyor,sayın Çavuşoğlu halkla alay etmeyi bırakın da ilk önce insanınızın zehirli hava solumasına neden olan santrale filtre taktırın. Yaptırım gücünüz varsa ….

 

GÜNÜN SÖZÜ” Eldeki para hürriyetin aletidir. Fakat peşi kovalanan para, tam tersine kölelik aletidir”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31