Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı seçilecek. Şaibelerin başkanlığına, aklanmamış şüphelerin merkezine bir başkan arayışı sürüyor hala...

Şaşıyorum!

Sanki bu seçimler hiç yapılmayacakmışçasına rahat davrandı siyasi partiler. Şimdi herkesin iki ayağı bir pabuçta.

Biraz da eski başkan suçlu bana sorarsanız. Asla istifa etmeyeceğini, bu sorunların kendisinden kaynaklanmadığını ispat edeceği güne kadar ve Lefkoşa Belediyesi'nin bu gün içine düştüğü durumun gerçek sorumluları bulunana kadar görevinin başında olduğunu söylüyordu.

Ansızın istifa etti.

Herkes ve tüm siyasi partiler de şaşıp kaldılar anlaşılan.

Aslında belediye meclisinde, meclis üyesi bulunan partiler ile meclis üyeleri kendilerini aklamaya çalışırken, başlarına sarılan şaibeleri defetmeye çalışırlarken, Cemal Başkan'ın istifa edeceği tuttu işte.

Hummalı Belediye Başkanı aday arayışları sürüyor.

Bunca zamandır Lefkoşa Belediyesi'ndeki sorunların, belediye başkanlığının kendi başına kalabileceğini akıl etmedi hiçbir parti.

Dedik ya, Cemal Başkan sağ gösterip sol vurdu bir anlamda.

***

Şimdi soldaki partiler ortak aday arayışında.

Bence yanlış bir arayış biçimi! Ortak aday aramak hatalı bir tutum bence.

Ortak aday ile seçime gitmenin sebebi ne olabilir ki?

Seçime daha güçlü gitmek mi, sorunun altına elini birlikte sokmak mı?

Taşın altına elini birlikte sokmak için ortak adaya gerek yok ki! İşbirliği için seçime ortak mı gitmek lazım sanki...

Güçlü kazanmak için seçime ortak gitmenin  de bir anlamı yok!

Kuzey Kıbrıs'ta, birleşerek güç kazanan siyasal Parti'lerimizin çok geçmeden anlaşmazlıkların içine düştüklerini gösteren çok örnekler var. Hatta birleşime rağmen çatlak seslerin çıkmasını veya birleşime rağmen ortaklıktan caymaları çok gördü bu Kuzey Kıbrıs.

Kuzey Kıbrıs'taki sol ideoloji,  birleşime rağmen güçlenip kazanacağına kaybedip köşesine çekilmeleri de yaşadı. 1990'larda Demokratik Mücadele Partisi'ni unutmadık daha! Barış ve Demokrasi Hareketi'ni de unutmadık.

Ortaklıkları yaşanabilecek demokratik algılarımız yok henüz.

Farklılıkları uzlaştıracak bir anlayışı sağlayabilecek sistem kurulamadı henüz. Devamlılığın ve istikrarın aynı siyasi partiden çok, sistemli bir anlayışa ihtiyaç duyduğunu anlayamayanlar var hala...

***

Yalnız girmeli partiler bu seçime.

Yalnız girmeliler ki, hem ideolojik, hem de sosyal programları ile kendilerini halka  ifade edebilsinler. Edebilsinler ki insanlar verdikleri oyun hesabını sorabilsin günü geldiğinde.

Seçimi kaybedenlerin  de elle tutulan sebeplerle soracak hesabı olsun.

Seçim kaybedilince, her şeyin bittiği zannedilmesin. 3-4 sene sonra bir seçimin yapılacağını bilsinler. Ona göre plan yapsınlar. Bıçak kemiğe dayanınca çare aramaya çalışmasınlar.

***

Bu sorunu çözse çözse erkekler çözecek zaten. Baksanıza adı geçen adaylar hep erkekler arasından.

O halde beyler! İşte hendek işte deve!

Önünüze mis gibi bir kapı açılmış.

Bu kapı önümüzdeki genel ve yerel seçimlerin de açılan kapısı olacak. Genel seçimlere ve yerel seçimlere kadar önümüzde 1 yıllık bir süreç var. Bu süreç önümüzdeki ilk seçimlerde konuşma hakkını özgürleştirecek! Donanımlı ve çözüme odaklı bir anlayış, fırsatları yaratacak!

İşte bu fırsatı başarılı bir seçim süreci ve sonrasında da başarılı bir yönetim anlayışı ile geçirmeyi başaran parti, siyasete ve siyasetçilere olan güvenin biraz yapılamasına ve kendisinden yana olumlu bir düzleme çekilmesine yardımcı olacak.

***

Açıkça söylüyorum: LefkoşaTürk Belediyesi seçiminde ortaklığa gidilmesi doğru değil.

Unutulmamalıdır ki, hem Politikanın hem de politikacının önemli sınavlar verdiği bir dönemdeyiz. Aynı sınavı seçmenlerin de verdiğini inkar edemeyiz.

Politikamızın bu sınavadan başarı ile çıkabilmesi için, Kıbrıslı Türklere ve Kıbrıs'a sadık kişilere, partilere ihtiyaç var.

***

Aklı olan parti ve politikacı bu sürecin bir değer olduğunu bilir.

Bu süreç ikbalden çıkmış gibi bence. Değerlendirmek de değerlendirmemek de onların ellerinde.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31