Bir diğer adıyla 'Patalojik Kıskançlık' olarak da bilinen Othello Sendromu, adını William Shakespear'in ünlü eseri olan Othello'dan alır. Othello ve karısı Desdemona dillere destan bir aşk yaşamaktadır. Birgün Othello'nun karısına ilk hediyesi olan mendili karısı kaybeder. Bütün arama çabalarına rağmen onu bulamaz. Iago mendili bularak onları ayırmak için bir plan kurar. Karısından şüphe duymaya başlayan Othello, Cassio ile onu aldattığını öğrenince ilk önce Cassio'yu daha sonra da karısını öldürür. Fakat, bütün bunların Iago'nun oyunu olduğunu öğrenince de kendisini öldürür. Görüldüğü gibi ölümlere bile sebep olabilen kıskançlık, insan doğasında yer alan bir duygu durum değildir, sonradan öğrenilir.

Kıskançlık duygusunun temel bileşenini, sevip değer verilen kişi veya bişeylere karşı (sosyal statü vb.) duyulan kaybetme korkusu oluşturmaktadır.

Peki bu duygu nelere sebep oluyor?

Kişide adaptasyon problemine sebep olabilirken depresyona kadar sürükleyebilir. Giderek artan kıskançlık duygusuyla birlikte yetersizlik ve özgüven eksikliği de doğru orantılı olarak artıyor. Bu duygu halk arasında sevgiden oluştuğu düşünülür. Aksine delice sevmekten uzak, sahip olma, kendisine öncülük verme ve sahip olduklarını kaybetme duygusuyla beslenir.

Uzmanlara göre kıskançlık kısaca 3 temel nedene dayanır.

Kendi Sorunlarını Yansıtanlar

Paranoid kıskançlar olarak adlandırılan bu grup, başkalarına karşı ilgi eğilimi yüksektir. Fakat bunu bilinçdışına bastırarak karşısındaki kişiyi suçlamaya yönelir. Kısaca, bilinçdışı gelişen başkalarına karşı eğilim duyma, aldatma gibi fantezilerini kendilerine yakıştıramadıkları için partnerinin onu aldattığını varsayarak kıskançlık duygusu beslerler. Bu tarz kıskançlık tamamıyle sevgiden bağlantısızdır.

Güvensiz Kıskançlar

Bu kıskançlık türünde bireyler bağımlı karaktere sahiptir. Yani kıskançlık duygusunun oluşumundaki sebep, sevgiyle bağlantısız şekilde kişinin kendini sevilecek kadar değerli bulmaması yatmaktadır. Zaten bir gün terkedileceğine inanırlar. Dolayısı ile partnerlerinin bir başkası ile yakın temas halinde olduğunu görmeleri, kıskançlıktan gözlerini kör edebilir.

Bir Tek Beni Beğen

Narsisistik kişilik özelliklerini taşıyan kişiler partnerinin sadece onu sevmesi, değer vermesi ve ilgi göstermesini isterler. Kıskançlıkları aldatılmayla sınırlı kalmayıp entellektüel açıdan da beğenilip, el üstünde tutulmayı arzularlar. Aksi taktirde kıskançlık duyguları ön plana çıkar.

Hafif derecedeki kıskançlıklar sevgi ve ilgili ile bağlantılı olup ilişkileri olumlu yönde beslerken, saldırgan ve suçlayıcı kıskançlıklar ciddi boyutlarda zarar vermeye sebep olabilir.

Peki hangi durumlarda tedavi ve psikolojik destek alınması gerekiyor?

Aşırı aldatılma duygusu

Herkesten ve herşeyden kıskanmak ve kısıtlamak

Ayrılmanın bir fobi haline dönüşmesi

Kontrolsüz tepki vererek hakaret etme

Saldırganlık ve şiddet uygulama

Somut deliller olmadan imgesel bir aşık yaratarak kişinin özerkliğini kısıtlayacak şekilde takip etme

Unutmayalım ki, kıskançlığımız sevgimizi beslemez fakat 'sevgi' kıskançlığı yok edebilir.

Schiller'in bir sözünde bahsettiği gibi,

Kıskançlık! Sen, önemsiz şeylerin büyütecisin.

Soru ve görüşleriniz için, huriyontucu@hotmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31