Sayın Yorgancıoğlu, hükümet kurulduğu zaman, kendince çok mükemmel bir hükümet programı hazırlamış ve bu programı mecliste kahramanca savunmuştu. Fakat DPUG-UBP işbirliği ihtimali ve 366 istihdam konularında hükümeti bozmaya yeltenirken hükümet programında yazılan “Geçici Onuncu Madde’nin” değiştirilmesi konusunun iptal edilerek programın ayaklar altına alınmasını hatalı bulmadı ve yeni bir kriz yaratmadı!

Sayın Erhürman, “Geçici Onuncu Madde’nin” terminolojik açıdan hatalar içerdiğini ve sadece bu nedenle dahi değiştirilmesi gerektiğini vurguluyordu. Fakat çok büyük emek ve zaman harcayarak hazırladığı değişiklik önerisine bu konuyu yazmadı. Belki de uzaklardan aldığı bizim bilemediğimiz bir mesaj böyle davranmasını gerektirdi!

Sayın Çakıcı, “Geçici Onuncu Madde’nin”  kaldırılması ve azınlık hakları olmazsa olmazımızdır diyerek komitede çok güzel şov yaptı. Mecliste oylamanın hemen öncesinde yersiz ve zamansız olsa da bir öneri bile verdi. Fakat meclis başkanı çok aceleci davrandığından 24 saat konuşarak yeni bir rekor kırmadı!

Sayın Denktaş, Anayasanın bütününü ayaklar altına aldığından hükümet programına “Geçici Onuncu Madde’nin” değiştirilmesi gerekir diye yazılmasını kabul etmişti. Fakat konu icraata geldiğinde bunun birtakım büyük mevkilerde bulunanları üzeceğini anlayıp mümkün olmadığını vurgulayarak herkesi ikna etti!

Sayın Çeler, Anayasa konusundaki ciddiyetini o kadar ileri götürdü ki bir gece mecliste sabahladı. Sonra da sürüden koptu denmesin diye değişikliğe evet oyu verdi. Fakat referandumda HAYIR diyeceğini de hatırlatmayı unutmadı!

Sayın Angolemli, taaa Mağusa’dan gelerek meclis oturumlarına katılıyordu. Fakat mecliste bulunan arkadaşları darılmasın, parti yöneticileri kızmasın, çok yüksek mevkilerde bulunan bazı kişilerin istediği oybirliği bozulmasın diye HAYIR dememek için arabasından inip meclise giremedi!

Sayın Özgürgün, muhalefetin başı olarak hep inadım inat havasında bir tutum sergiliyordu. Fakat Anayasa değişikliği konusunda hükümet edenlerle tam bir uyum içinde olduğunu gösterdi!

Sayın Derya, genç bir milletvekili olarak meclise girdiği zaman Anayasada yer alan 82’nci maddeye göre yapması gereken yemini beğenmemiş, kürsüde şov yaparak okuduğu farklı bir yemin metni ve isyankar tavırlarıyla Rumlar dahil herkesin dikkatini çekmişti. Fakat Anayasa değişiklik önerisi görüşülürken çok sessiz kaldı. Yeni öneri ileri sürerek hiç kimseyi rahatsız etmedi ve sadece parmağını kaldırarak orada bulunduğunu hatırlattı!

Sayın Albayrak, mecliste balon uçurarak veya mandıraya girer gibi Meclise eşekle girerek ilgi çekiyordu. Fakat Anayasa değişikliğine karşı o da ilgisiz kaldı!

Sayın Siber, Meclisi her zaman sakin tavırlar içinde yönetiyordu. Fakat Anayasa değişiklik önerisi görüşülürken çok büyük bir süratle oturumları tamamlamaya azami gayret gösterdi ve yeni konuşma rekorlarını önleyerek takdir topladı!

Toparlanıyoruz Hareketi, çeşitli konularda ortaya koyduğu görüş ve önerilerle dikkati çekerek halkı aydınlatmaya çalışıyordu. Hatta 29 maddelik bir Anayasa değişiklik öneri paketi hazırlayarak meclis başkanlığına sunmuştu. Fakat önerileri yerine getirilmediği halde yapılan Anayasa değişikliklerini kabul ettiğini açıkladı! 

Sayın Talat, Lokmacı barikatının açılması tartışmalarında, “Geçici Onuncu Madde” nedeniyle TC Genelkurmay Başkanı tarafından azarlanmış ve “Kontrol TC Genelkurmay Başkanlığındadır” değerlendirmesi karşısında “üzüldüğünü” belirtmişti. Fakat “Geçici Onuncu Madde’nin”  olduğu gibi kalması ve yeniden cumhurbaşkanı seçilirse bir başka Genelkurmay Başkanı tarafından azarlanma ve küçük düşürülme ihtimalinin varlığına rağmen nedense HAYIR demedi!

Cumhurbaşkanımız Sayın Eroğlu, meclisten gelen yasaları birkaç gün inceler, hatta bazılarını geri göndererek engellemeye çalışırdı. Fakat meclisin oybirliği ile kabul ettiği Anayasa değişiklerini hiç geciktirmeden onayladı!

Yerel seçim adayları, hep daha iyi hizmet vereceklerini, daha güzel şeyler yapacaklarını vurguladılar. Batmış belediyelerde yönetime talip olurken hep birbirlerine karşı oldular. Fakat Anayasa referandumu konusunda AKP ve RTE ile kesinlikle büyük bir uyum içinde olduklarını vurgulamaya çalışarak HAYIR demekten özellikle kaçındılar!

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31