Çarpıcı esprileriyle birlikte özenle üretilen öyküler birer bilgelik ürünüdür. Bunlar sadece okumakla, dinlemekle ve gülmekle geçiştirilemezler. Önemli derslerle yüklüdürler çünkü. Ekip çalışmasının püf noktalarını, görev alanınızla ilgili tam donanımlı olmanızın yararlarını, iş disiplinine ve hiyerarşiye duyarlı olmanın yaşamsallığını ve çalışma ekibini ehil kişilerden seçmenin önemini vurgulayan dört kısa öykü sunarsam size burada, ne demek istediğimin daha iyi anlaşılabileceğini umarım.
  
İşte birinci öykümüz: Adam tam duşa girmek üzeredir karısı ise duşunu almış kabinden çıkmaktadır. Kapının zili çalar. Kapıya kimin bakacağı konusunda ufak bir tartışma sonrasında kadın pes eder. Üzerine bir havlu alarak merdivenleri aşağı iner ve kapıyı açar. Gelen eşinin arkadaşı x'tir. Kadın daha selam veremeden x "havlunuzu üzerinizden yere düşürürseniz size anında 300 Euro veririm" der. Kadın bir müddet tereddüt eder, ancak havlunun düğümünü açarak düşmesini sağlar. X ona bakar, 300 Euro verir.

"Antrede doğabilecek ufak bir tensel yakınlık için size 500 Euro daha verebilirim, hem de derhal" der yeniden. 
  
Kadın alacağı para ile yapabileceklerinin anlık hayaliyle kısa bir duraksamadan sonra kabul eder. Yaşamış olduğu olayın ve kısacık bir süre içerisinde edinmiş olduğu ufak servetin heyecanıyla merdivenleri yukarı çıkarak banyoya geri döner.
  
Hâlâ duşta olan eşi ona kimin geldiğini sorar. "Arkadaşın x" diye cevap verir kadın. "Çok iyi, ona borç verdiğim 800 Euro'yu getireceğini söylemişti, onu getirdi o zaman."
Öyküden çıkartılacak ders:
  
Eğer bir ekipte çalışıyorsanız bilgiyi saklamayın, paylaşın. Bunu yapmanız, karar mekanizmasında belirleyici olabilir. Böylece yanlış anlaşılmaların ve dışarıya karşı kötü duruma düşmenin önüne geçebilirsiniz.

*     *     *

İkinci öykü: Arabasıyla gitmekte olan rahip yolda bir rahibeye rastlar. Aracını durdurur ve kiliseye kadar onunla gelmek isteyip istemediğini sorar. Kadın arabaya biner. Bacak bacak üstüne attığında gizli güzelliği ortaya çıkar. Rahibin gözü bu güzelliğe kayar. Elini usulca rahibenin bacağı üstüne koyar. Rahibe ona bakar ve şöyle der : "Rahip, 129. ayeti hatırlıyor musunuz ?"
  
Utançtan kıpkırmızı kesilen rahip derhal elini çekerek rahibeye özürlerini sıralar. Kiliseye vardıklarında güzel rahibe arabadan iner ve tek kelime söylemeksizin, ancak rahibe çok anlamlı bir bakış fırlatarak kaybolur.
  
Rahip aceleyle içeriye koşar. İncil’i alarak 129. ayeti açar. Ayet aynen şöyle demektedir: “İleriye gidiniz, daha yukarılarda arayınız. Orada güzellikler bulacaksınız.”
  
Öyküden çıkartılacak ders:
  
Görev alanınızla ilgili her zaman bilgili olun, aksi takdirde fırsatları kaçırabilirsiniz.

*     *    *
  
Üçüncü öykü: Pazarlamacı, sekreter ve şirket müdürü sihirli bir lamba bulurlar. Lambayı ovarlar ve gerçekten de lambadan cin çıkar."Aslında kişiye 3 dilek hakkı veriyorum ama sizler üç kişi olduğunuz için hepinizin birer dileğini gerçekleştireceğim" der cin. Sekreter arsızca atılarak "önce ben" diyerek sıranın önüne yerleşir. "Bahamalar’da, muhteşem bir tatil yapmak istiyorum. Tatilim hiç bitmesin ve hiçbir dert hayatıma girmesin" diye dileğini ifade eder. Ve hoop, ortadan kaybolur.
  
Sonra pazarlamacı atılır ve "şimdi sıra bende" der.
  
"Hayallerimdeki kadınla Tahiti sahillerinde olmak isterim" der ve hoop, o da ortadan kaybolur.
"Şimdi sıra sende" der cin şirket müdürüne. O da, "bu iki salağı derhal işlerinin başında görmek isterim" der.
  
Öyküden çıkartılacak ders:
 
Üstünüz olan birinin her zaman sizden önce konuşmasına izin verin.
*    *    *

Dördüncü öykü: Bir mafya babası evli bir kadınla ilişki kurmuş. Bir gece kocası yok diye kadının evine gitmeye karar vermiş ve adamlarına "Ben içeri girdikten sonra hemen büyük bir branda ayarlayın ve pencerenin altına dört ucundan gerin. Kadının kocası gelirse kapıyı bir kere çaldırın, ben aşağıya atlayacağım. Tamam mı?” Adamları, "Baş üstüne patron" der. Mafya babası kadının evine girmiş, az sonra da evin kapısı çalınca kendini tereddütsüz pencereden 4 kat aşağı fırlatmış. Kadın alelacele kapıyı açmış ki, karşısında patronun adamlarından biri..."Yenge" demiş adam mahcup bir şekilde önüne bakarak,"Patrona söyle branda bulamadık!"
  
Öyküden çıkartılacak ders: Ekibini, becerikli ve çözüm üretebilen bilgili kişilerden oluşturacaksın.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31