* Kul sıkışmayınca Hızır yetişmezmiş. Bu kadar sıkıştığımız halde Hızır bize neden yetişmiyor peki?.. Yoksa bizler kul bile değil miyiz?..
  
* Başpiskopos Hrisostomos inatla “çözüm yok” diyor. Çözüm ya da çözümsüzlük konularında neden bu kadar müdahil?.. Müzakere masasındaki Rum temsilcisi bu zat mı yoksa?..
  
* Müzakereleri yürüten Dimitris Hristofyas, müzakerelerin gidişatı ve sonucu hakkında söz sahibi olan başkaları. Olmaz böyle bir siyaset.
  
* Müzakerelerde “son oyun” noktasına gelinmiş. Eskiden “son tango” diyorlardı. Erotik çağrışımından dolayı artık bu söylemden vaz mı geçildi?
  
* Son ziyaretimde DAÜ’nün durumunu çok iyi gördüm. Öğrenci sayısı da yeniden yükselişe geçmiş. Sevindim. Üniversite sektörümüzün sancak gemisi umutlu ufuklara yönelirken yankılanan düdüğünü duyar gibiyim: Daüüüüüüüüüüüüü!..
  
* Geçim derdine düşen, aç, susuz ve bakımsız kalan Karpaz’ın özgür eşekleri kapatıldıkları parktan çıkıp Dipkarpaz’ın çok aşağılarına indiler. Yakında başkent Lefkoşa’ya ulaşıp Cumhuriyet Meclisi önünde eylemlere başlarlarsa hiç şaşmayın.
  
* Sanki haklarında “vur emri” çıkarılmış gibi özgür eşekleri takır takır vuranlar var. Durdurulsun bu kıyım.
  
* Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün Karpaz’da devletin olmadığını söyledi bize. Doğrudur. Bazı bölgelerde de egemenliği özgür eşekler ele geçirdi.
  
* Çevreden sorumlu bakanımız Dikmen çöplüğüne çöp dökülmesine yeniden yeşil ışık yaktı. Kâbus tekrar geri dönüyor. Çöp sorununu bile çözümleyemeyen bir devlet durumuna düşürüldük; yazık.
  
* Belediyemiz Lefkoşa’nın suyunun kaliteli olduğunu açıkladı. Hangi ölçekle elde ettiler bu sonucu? Bizim ölçeklerimiz Lefkoşa suyunun tuzlu, kireçli ve boruları tıkayacak denli kirli olduğunu göstermekte.
  
* Başkan Cemal Bulutoğluları “bu suyu dağıttığımdan dolayı utanç duyarım” diyordu. Şimdi utancının yerini gurur mu aldı ki bu açıklamaları yaptırtıyor?.
  
* Uluslararası kredi değerlendirme kurumu Fitch’e göre Rum ekonomisi çöpe atılacaklar grubuna girmek üzere. Dikkat edelim de onu da Dikmen çöplüğüne atmasınlar. Kaldıramayız…
  
* KKTC’de cenazeye kalite getirilecekmiş. Hayatımıza getirilemeyen kalite, cenazemize nasıl getirilecek? Bekleyelim de görülmeye değer!..
  
* KKTC Milli Piyango satışında Türkiye genelinde 14’ncü sıraya oturdu. Çok ilginç bir tespit. Hele çekiliş tarihi olan yılbaşı yaklaşsın, birinci sıraya da oturabiliriz. Tüm umutlarını piyango ikramiyelerine bağlayan bir halka dönüştürüldük.
  
* “Muhteşem Yüzyıl” notları: Kanuni Sultan Süleyman hareminden başını kaldırarak en nihayet Viyana seferine çıkabildi. Hatunlarla uğraşmak yeter, biraz da küffar ile uğraşsın.
  
* “Her şeyi bildiğini düşünen insan, kendini farklı sanan bir zavallıdır. Unutma ki, neyi bilmediğini bilmek, insan olabilmenin ilk koşuludur.” Victor Hugo.
  
* Kanuni Sultan Süleyman “Muhteşem Yüzyıl”da o en ünlü kelamı; “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”yi ne zaman edecek? Oğulları Mustafa ve Beyazıt ile sadrazamı Pargalı damat İbrahim’in kellelerini aldıktan sonra mı?
 
* Kellesi alınmış insanlara sıhhatin faziletlerinden mi söz edilir?..
 
* Öğüt: Ya kendine bir yol bul, ya yol aç, ya da yoldan çekil.
  
* Aşka dair: Aşk kurallara sığmaz.
  
* Kitap üstüne: Kitaplar kendinize ve başkalarına saygı duymayı öğretecek; yüreği ve aklı, dünya ve insanlık sevgisiyle dolduracaktır.” Maksim Gorki.
  
* Temel’in dünyası: Hayatı boyunca hiçbir baltaya sap olamayan ve sefalet içinde sürünen Temel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine göç etme kararlılığına girer. Bunun nedenini soran arkadaşı Cemal’e şu yanıtı verir: “Duymadın mı sen? Kıbrıs’ta cenazelere artık kalite getirilecekmiş. Buralarda yaşamım hiç kaliteli olmadı, hiç değilse cenaze törenimde kaliteyle tanışmış olurum.”
  
* Ve şiir: Ataol Behramoğlu’dan: “Yitik bir ezgisin sadece, / Tüketilmiş ve düşmüş gözden, / Düşlerinde bir çocuk hıçkırır / Gece camlara sürtünürken; / Çünkü hiçbir kelebek / Tek başına yaşayamaz sevdasını, / Severken hiçbir böcek / Hiçbir kuş yalnız değildir; / Ölümdür yaşanan tek başına, / Aşk iki kişiliktir.”

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31