Anavatan Türkiye’de 12 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesinde,Siyasal  Partilerin  bazıları “Seçim Bildirgelerini” açıkladılar ve “Kıbrıs sorununa” da yer verdiler.Bu seçimde Kıbrıs konusunun önemsenmediği üç ana Partinin Seçim Bildirgesinden anlaşılmaktadır.Kıbrıs sorunu yakın gelecekte petrol ve doğalgaz konusundan başlanarak,alev alev yanmakta olan Ortadoğu’da kilit ülke olarak kalmaya devam ederken AKP-CHP ve MHP’nin konuya yaklaşımı çok yüzeysel kaldı.Alışılmış sözcüklerle konunun geçiştirilmesine çaba harcandı.

 

 

Oysa Rumların seçimleri dolayısıyla “Kıbrıs” konusunda kurulan Rum ve Yunan tuzakları yakın gelecekte sessiz bir Kıbrıs olayı yaşanmayacağını göstermektedir.Atina’dan yükselen yorumlar “Türkiye’ye AB konusunda rahat yüzü gösterilmeyeceği”adeta tehdit yollu işaret edilmiştir.Bunun bağlantısı da “Kıbrıs” olarak gösterilmiştir.Bu Partiler acaba bunun farkındalar mı?

Türkiye’de başa güreşmekte olan üç Partinin Kıbrıs politikaları şöyle özetlenebilir:  

 AKP,şu noktaları öne çıkardı: ”AKP,Kıbrıs Türk Halkının güvenlik ve refahının sağlanması, KKTC’nin her alanda uluslararası saygınlığını ve etkinliğini artırmak için bugüne kadar gösterdiği çabayı bundan sonra da sürdüreceğini” belirtilmektedir.

CHP ise, Kıbrıs’ta iki tarafın da kabul edebileceği adil bir çözüm için yapılacak tüm görüşmelerin destekleneceğini belirtiyor. Beyannamede, Türkiye’nin, Kıbrıs’ta KKTC ve halkının kazanılmış haklarının korunarak, Kıbrıslı Türkler’le Kıbrıslı Rumlar’ın siyasal eşitliğini sağlayacak çözümleri destekleyeceği kaydedilirken, “Türkiye’nin Kıbrıs’taki mevcudiyetinin ve garantörlük haklarının temelinin Kıbrıslı Türkler olduğu vurgulanıyor.

CHP’nin, Türkiye’nin KKTC ile ilişkilerinin de değerlendirildiği seçim beyannamesinde, “İlişkiler, Kıbrıslı Türkler’in egemen eşitliği ilkesi uyarınca gelişecek, Kıbrıslı Türkler’in demokratik iradesine saygı gösterilmesi, içişlerine müdahil olunmaması esas olacaktır. Türkiye, Kıbrıslı Türkler istediği sürece kendilerini desteğe devam edecektir” ifadesi yer alıyor.

CHP Seçim Bildirgesinde,KKTC’ye uygulanan ambargoların ve Kıbrıslı Türklerin dünyadan tecrit edilmesi sonucu ortaya çıkan uygulamaların kaldırılması için siyasal, diplomatik ve hukuki her türlü girişimin yapılacağı ifade edilmektedir.

 MHP de, Kıbrıs’ın, Türkiye’nin en önemli milli davası olduğuna vurgu yaptığı seçim beyannamesinde, Kıbrıs’la ilişkilerin başta ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel olmak üzere her alanda geliştirilmiş ve derinleştirilmiş dış politikalarının temel hedeflerinden biri olduğunu kaydediyor.

Türkiye’nin Kıbrıs üzerinde kurucu antlaşmalardan kaynaklanan vazgeçilemeyecek ve tartışılamayacak ahdi hak ve yükümlülükleri  bulunduğuna dikkat çekilen beyannamede, siyasi çözüm kapsamında Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin sulandırılması ya da olumsuz etkilenmesinin hiçbir koşulda kabul edilemeyeceğine vurgu yapılıyor.

MHP Seçim Beyannamesi’nde, “Partimiz, Kıbrıs’ta tek gerçekçi uygulanabilir ve yaşayabilir çözümün, iki bölgeli, iki milletli ve iki devletli bir ortaklık yapılmasına dayanması gerektiğine inanmaktadır. KKTC’de yaşayan soydaşlarımızın uzun yıllardır büyük bir sabır ve feragatle sürdürdüğü onurlu mücadeleyi, Türkiye her şart altında desteklemeye devam edecektir. Türkiye, Kıbrıslı soydaşlarının varlığını tehdit eden hiçbir yaklaşımın yanında olmayacaktır” sözlerine de yer veriliyor.

                                                           &&&

Balkanlarda uzun yıllar “Bağımsızlık savaşları” yer aldı.Bugün yığınla devlet bağımsız olarak dünya sahnesine çıktı. Karabağ,Kosova örnekleri nerede ise Kıbrıs söz konusu olduğunda gözden kaçırılmaktadır. Şimdi de Batılı ülkelerin çıkarlarını korumak için  Arap Ülkelerinde nerede ise böl ve yeni devlet ilân et temelinde bir hareket sürdürülmektedir.

Konu Rum-Yunan darbesi ile işgâl atına sokulan “Kıbrıs” olunca,Rum ve Yunanlının işgâl rahatlığı altında anlaşılmaz şekilde bir “Birleşme” baskısı gelmektedir.Bu da yıllardan beri Kıbrıs Türk Halkının haklarının ayaklar altında çiğnenmesine  neden olmakta,yetmez gibi Türk Halkına dünya ambargo uygulamaktadır.BM bile bunun karşısına çıkıp hakkımızı teslim etmemektedir.

Şimdi de Anavatan Türkiye’de seçim arefesinde Partilerin Seçim Bildirgelerini üizüntü ile okuyoıruz.Nerede ise BM veya AB politikacıların kaleme aldıkları bir “Kıbrıs hedefleri” söz konusu olmaktadır.Kıbrıs’ta Rumlarla birleşme olacak ve onlar da rahata ereceklerdir…Nerede Türk Ulusunun yüksek çıkarları? Kerkük ve Musul için de yıllarca yanlış politkalar uygulanmış ve her ikisi de kaybedilmiştir.Şimdi ağlaşıyoruz.

Bunca yıl olmayan duaya yeniden amin diyenlerin sanki elleri yanacakmış gibi Kıbrıs konusuna yaklaşmaları acı olmaktadır.

Bu Türkiye’deki Partilerin, Kıbrıs adasına ve Kıbrıs konusuna Türk Ulusunun yüksek çıkarları açısından yaklaşmadıklarının kanıtıdır.Bana göre Partiler, Kıbrıs’ın bugünkü konumunu bile değerlendirecek durumda değillerdir.Yani aralarında fark yok…Nerede o “Kıbrıs’ta iki devletli çözüm esastır” deyip konumunu açıklayan Parti?Türk Ulusunun ve Kıbrıs Türk Halkının yüksek çıkarları bunu emretmiyor mu?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31