Başbakan İrsen Küçük’ün açıklaması aynen o mealdeydi... Yeni kabine parti içi ihtiyaçlar gözetilerek oluşturulmuş!...

Partinin acil ihtiyacı için kabine değişikliği yapılıyorsa, bizim de o bağlamda yorum yapmak acil ihtiyacımızdır…

Parti içi ihtiyaçlara göre düzenlenen kabinelerin toplumsal ihtiyaçlarla ne denli örtüşebileceği ciddiyetle tartışılması gereken konudur.

Aslına bakarsanız bakan olmaya herkesin ihtiyacı vardır. Bırakınız meclistekileri, sokaktan geçen adamları durdurup sorunuz “bakan olmak ister misin?” diye. Bu soruya hiç kimseden olumsuz yanıt almazsınız…

Herkesin gönlüne aslan yatar, herkes bakan olmak ister de, işte kabine tekrardan düzenlenirken yeni bakan atamalarını yapmak için öncelik acil ihtiyaçlılara tanındı… Acil ihtiyaç çok önemli!..

İyi ama, sırf atananların acil bakanlık ihtiyacı giderilirse, bazı önemli hususlar da es geçilmiş olmaz mı?… Boyları aşan sorunlarla başa çıkılabilecek mi? Atanılacak mevki için yapılan seçim ehil ve uygun mu? Zamanlama isabetli mi?.. Bunlar hiç önemi olmayan meseleler!.. Öncelik ve ivedilik acil ihtiyacın giderilmesinde!.. Varsın kariyerde bakanlık bulunsun, bakanlık koltuğunun tadına varılsın da ondan sonrası tufan… Kimin umurunda!..
    *      *     *

Ülkemizi sıkıştığı dar boğazlardan çıkarabilecek iki hükümet modeli düşünülebilir. Bunlardan biri muhalefeti asgariye indirip icraata huzurlu zemin hazırlayabilecek geniş tabanlı bir ulusal kabinedir. Öteki ise seçilmiş başbakanın başkanlığında popülizme hiç prim vermeyecek, oy ve seçim kaygısından arınmış teknokrat bir kabine.

Yıl 2001…Türkiye ekonomisi büyük hasarda... DSP-MHP koalisyonu dönemi. Başbakan Bülent Ecevit o çok zor koşullarda dışarıdan getirttiği bir tek ekonomist teknokrata, Türkiye’de bir “Derviş sendromu” yaratsa da,  geniş yetkilerle kabinesinde yer vererek ülkeyi düzlüğe çıkarmayı başarır. “Süper Bakan” namlı Kemal Derviş, Ecevit’in ekonomiden sorumlu devlet bakanıdır. Ekonomik hasarı giderip düzlüğe çıkabilmek ancak cesur ve acı reçetelerle başarılır. DSP de MHP ilk seçimde iktidara veda ederler. Ne ki, ülke dar boğazlardan çıkarılabilmiştir… IMF’nin sultasına son verecek zemin hazırlanabilmiştir… Bir tek teknokrat bakanın,  donandığı geniş yetkilerle bilimsel modellerini uygulayabilmesi sayesinde. Bir de tüm kabinenin teknokratlardan oluşturulduğunu düşününüz…

Şimdi bizim ülkemizde cesareti, kararlılığı ve bilimsel ilkeciliği yansıtacak kabineler oluşturmak yerine eğer parti içi ihtiyaca göre kabine oluşturulur ve sadece partisel dengelere önem verilirse, özlenen o toplumsal kurtuluşu hayal etmemiz bile mümkün değildir.
    *      *      *

Başbakan İrsen Küçük hedefin en geç 2012’de devlet bütçesini dengelemek olduğuna vurgu yapıyor. Genel manzaraya baktığımızda o iş yaştır… Çünkü bütçeyi dengelemek, partisel çıkarları kabinede dengelemeye hiç benzemez. Şu anda 300 milyon liralık açığı olan bir bütçeyi bir yıl içinde dengelemenin formülü nedir?

Bu formül bize açıklanabilse Sayın Başbakan’ın vurgusunu ciddiye alacağız ama, “çözüm formülleri cebimizde” sloganıyla iktidara gelen UBP’nin bunca zamandır cebindeki o formülleri çıkarıp uygulamaya koyabildiğini hiçbirimiz göremedik.

Bunun yanında bütçe açığını gidermenin seçenekleri olarak görülen faktörler yerlerde sürünmekte… Üretim, tümden durma noktasına doğru gittikçe gerilemekte, Türkiye pazarı üreticilerimize açılamamakta, kayıt dışı ekonomiye hala dokunulamamakta, vergi kaçakçılığı gemi azıya almakta, işsizlik büyümekte… Sosyal kurumların halini ise hiç sormayınız!..

Diyeceğim o ki, bu tür yaşamsal olumsuzlukları, salt parti içi ihtiyaca göre düzenlenen kabineler asla göğüsleyip gideremezler. Partisel ihtiyaca göre oluşturulan kabine, ancak partisel ihtiyaca göre çalışır. Ve çuvallamak da kaderi olur.


Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31