Su ile ilgili tartışmalar Cuma günü basında yayınlanan TC-KKTC arasındaki taslak anlaşma metni ile doruk noktasına çıktı. Taslağı okuyan herhangi bir sade KKTC vatandaşının bile “Aman Allahım, olamaz” diyeceği bir metni KKTC Bakanları ile Başbakanı nasıl kabul etti, anlamak mümkün değildir. Böyle bir anlaşmaya ancak Almanya işgâli altındaki Fransız Vischy Hükümeti onay verebilir. Elbette bugüne gelinceye kadar KKTC tarafı, hükümetleri, sivil toplum örgütleri, siyasi partileri ve Meclisi görevlerini tam değil, hiç yapmadılar. Yumurta kapıya dayanınca, yani su gelince akıllar başlara devşirildi ve suyu biz yöneteceğiz dendi. Halbuki Temmuz 2010 ve 2012 yılında TC-KKTC arasında imzalanan iki anlaşma vardır ve bu anlaşmalar tek taraflı olarak da feshedilemez. Bu anlaşmalar imzalanır ve 2012 yılında Meclis tarafından onaylanıp yeni şartlarla yürürlüğe girerken bizi yönetme iddiasında olanlar neredeydi? TC Orman Bakanı Eroğlu “Suyu Geçitköy Barajına aktardık. “KKTC’deki arıtma tesisi, su depoları ve ana dağıtım hatları KKTC Su İdaresi tarafından yapılacaktı. Ama onlar projeleri dahi yapamadılar. Bunun üzerine C.başkanı bunları da siz yapınız dedi.” Ne kadar ayıp! Niye o zamanlarda, ki bugüne gelinceye kadar kocaman 4 yıl geçti, itirazlar gelmedi? Niye 4 yıl önceden suyu yönetmek için gerekli mekanizmalar kurulup TC’nin karşısına alternatif önerilerle çıkılmadı? Bunlar yapılmadığı ve de geç kalındığı için, ben de bu köşeden suyu yönetemeyeceğimizi yazmıştım. Ancak su ile ilgili anlaşma metnini okuyunca “Yok da bu kadar” dedim. Böylesi bir anlaşma Lefkoşa Belediye Başkanı Harmancı’nın çok güzel özetlediği gibi tam bir Kapitülasyon Metnidir ve kabul edilemezdir. Böyle bir metne imza atacak olanlar, yarın 2016/2018 ekonomik Protokolünde yer alacak olan Kıb Tek, Telekomünikasyon ve Limanlar ile ilgili özelleştirmelere de düşünmeden imza atacaklardır. Zaten Başbakan Kalyoncu “Gelebileceğimiz şartlara gelebilmek için çok uğraştık.Türkiye’nin ortaya koyduğu şartlarla gelebileceğimiz nokta budur” dedi. Bu tam bir teslimiyetçiliktir. Kalyoncu en azından istifa ederek hem partisinin hem de Kıbrıslı Türklerin onurunu korurdu. Bu arada Cumartesi toplanan CTP Parti Meclisi bir karar alamadı ve karar vermesi için topu Hükümete attı. Yahu Hükümetin 4 bakanı ki Hükümetin %40’dır, bu metin üzerinde Ankara’da anlaştı. Bu arada Sunat Atun, su konusunda hükümet ortakları arasında fikir ayrılığı yoktur açıklaması yaptı. E o zaman bu garagözlük nedir?

                                           ***

Kısaca anlaşılan metne bakarsak, sözde ihale ile Türkiye’den gelen suyun dağıtımını yapacak şirket, KKTC’de bulunan tüm yer altı ve yer üstü su kaynaklarına sahip olacaktır. İhaleyi alan şirketin yetkili olacağı alanda su ile ilgili konularda başkalarına su işletmeciliği yapma izni ve hakkı verilmez. Belediyelere ait mevcut tesis ve şebekeler Uygulama Sözleşmesi ile KKTC tarafından İşletmeciye tahsis edilecek. Kamulaştırmaları hep KKTC yapacak ve sözleşme süresince bir üst hak olarak işletmeciye tahsis edilecek. İzinli/ruhsatlı su kullanımları sayaçlandırılarak bedeli belirlenen tarifeye göre İdare tarafından tahsil edilecek. Yani atadan kalma su kuyularından çekilecek su faturalandırılacak ve kuyu sahibinden parası alınacak. Zaten zor durumda olan üreticiler, üretemez duruma getirilecekler. Uygulama Sözleşmesinde yer almayan belediyelere idare tarafından yerel su kaynaklarından verilecek su, ihalede belirlenecek fiyat üzerinden faturalandırılacaktır.  Sisteme katılmayacak belediyelerin almayacağı su için de KKTC Hükümeti alım garantisi verir. İhaleyi alacak özel şirket için tam bir ballı börek durumu. Adeta yeme de yanında yat. İnançlı olmasam da Tanrı KKTC’nin diğer değerlerini bizi yönetme iddiasında bulunanlardan korusun.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31