Ülkemizde otomatik akaryakıt fiyatlama mekanizması olduğundan söz ediliyor. En son 31 Ekim 2016 tarihinde yapılan akaryakıt zammı haberlerinde de bahsedildiği gibi, “akaryakıt fiyatları, Petrol Ürünleri Fiyatlandırma Esaslarını Düzenleyen (Değişiklik) Tüzüğü altında her 15 günde, dolar ve borsadaki fiyatlara göre yeniden düzenleniyor.” Her 15 günde yeniden düzenlenmesi gereken ülkemizdeki akaryakıt (benzin) fiyatlarındaki değişimi dünya petrol varil fiyatlarındaki değişim ile birlikte incelediğimiz zaman şu sonuca varmaktayız: “Otomatik” olması gereken akaryakıt fiyatlama mekanizması, özellikle benzine indirim yapılması açısından o kadar da otomatik değildir.

Aşağıdaki grafiklerle detaylandırılmış acı gerçek, ülkemizdeki “otomatik” akaryakıt fiyatlama mekanizmasının daha çok yukarı yönlü bir otomasyon sistemi olduğudur. Dünya petrol varil fiyatlarında az bir artış söz konusu olduğu zaman, ülkemizdeki benzin fiyatlarının hemen yukarı yönde güncellendiğini, fakat petrol fiyatları yarıdan fazla ucuzlarken, bizdeki benzin fiyatlarında gerekli ucuzlamanın gerçekleşmediğini görmekteyiz. Ocak 2014’de 236 TL olan petrol varil fiyatı Kasım 2016’da 149 TL’dir. Aynı süre zarfında ülkemizdeki bir litre benzin fiyatı, Ocak 2014’deki 3.54 TL seviyesinden Kasım 2016’da 3.63 TL’ye yükselmiştir! Diğer bir deyişle, petrol varil fiyatı son üç yılda %37 oranında ucuzlarken, ülkemizdeki “otomatik akaryakıt fiyatlama mekanizması” benzin fiyatını %3 oranında artırmıştır.

Petrol varil ve ülkemizdeki benzin fiyatlarının Ocak 2014 - Kasım 2016 dönemindeki seyri Grafik 1’de görüldüğü gibidir. Grafikteki dünya petrol varil fiyatları, ilgili ayın ortalama Amerikan doları/TL kuru kullanılarak Türk Lirasına çevrilmiştir. 

1-012.png

Grafik 2’de, Ocak 2014’e göre dünya petrol varil ve ülkemizdeki benzin fiyatlarının aylık değişimi gösterilmiştir. Grafikten görebildiğimiz gibi, dünya petrol varil fiyatları TL cinsinden Ocak 2014’e kıyasla %56 oranında gerilemişken (Ocak 2016), ülkemizdeki benzin litre fiyatı en fazla %16 oranında düşmüştür (Ocak 2015). “Otomatik” akaryakıt fiyatlama mekanizmasında kaybolan %40’lık önemli oran yetkililer tarafından açıklığa kavuşturulmalıdır.

2-009.png

“Bir fotoğraf bin sözcüğe bedeldir” denir. Yukarıdaki grafikler ülkemizdeki “otomatik akaryakıt fiyatlama mekanizması” ve bu mekanizmayı kullanan hükümetler hakkında birçok önemli mesaj vermektedir. Ocak 2014’den beridir iktidarda olmuş CTP-DP, CTP-UBP ve mevcut UBP-DP azınlık hükümet yetkilileri bu “mekanizmayı” halka açıklamakla yükümlüdürler. “Gelmiş geçmiş hükümetler halka karşı hangi yükümlülüklerini yerine getirdiler de bunu da getirecekler” derseniz, hiç haksız sayılmazsınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5