Kendini çevreci olarak tanımlayan bir kısım petrol dolum tesisinin “masum” ve “değerli” bir yatırım olarak sunulmaya çalışıldığını söylüyor.

Tesisin çevreye verebileceği zararın önlenmesi için alınacak tedbirler konusunda yeterli bilgi verilmediğini, özellikle inşaat aşamasında ortaya çıkacak doğa tahribatının boyutları konusunda hiçbir açıklama yapılmadığını kaydediyorlar ki haklı değiller. Zira Rixoh Investments Ltd yetkilileri her soruya cevap vermek için beklemekte.

Çevrecilerin söylediklerinin içinde en mühimi, projede en son uluslararası standartların gözetilecek olmasının, herhangi bir kaza olmayacağının garantisini de vermemesi!

Sanki kaza garantisi verilebilirmiş gibi!

***

Çevre konusu en titizlendiğim bir konudur. Dağların yontulması, dere yataklarının doldurulması, vadilerin çöp deposu olması, çarpık yapılaşma gibi konular üzerinde en fazla kafa yoran kişilerden olduğumu söyleyebilirim. Bu konuda defalarca yazı yazmışlığım, dere yatağının üzerine yapılan binalar, dağdaki çakılın kumun bazı kişilerce alınması, (işletme değil, izinsiz)izin alınmadan dağ yolunun orada oturan kişilerce genişletilmesi gibi konular için kapı kapı gezmişliğim vardır. Sonuç almadım tabi. Gözümüzün önünde her geçen gün doldurulan dere yatağının üzerine, birde küfür eder gibi bina kondurduklarında, hatta çevredeki emsal binalar 2 katlıyken, fütursuzca 5 kat çıktıklarında ben birilerinin “dur” diyeceğini düşünmüştüm ki yanılmışım. Ali’nin Veli’ye, Veli’nin Ahmet’e havale etmesi sonucu 40 kapının tokmağını çalan ben eli boş döndüm.

Neticede sıtkım sıyrıldı bu ikiyüzlülüklerden, bıraktım peşini…

***

Sadede gelirsek; Yapımı planlanan petrol dolum tesisinin çevreye, doğaya vereceği zararları tartışmak elbette ki herkesin hakkı. Ancak duymak istenenin söylenmemesi durumunda konuyu merkezden saptırıp başka boyutlara taşımak doğru bir davranış değil. Çevreciler, vatandaşlar ve kendini bu ülkeye ait hisseden herkes tedirginliklerini söyler lakin verilen cevabı da iyi dinlemek durumundadır.

En fazla sorulan soru: Niye Kıbrıs? Bu konuda öküz altında buzağı aramaya gerek yok. Zira Rixoh Investments Ltd yetkilileri bunu açık ve net dile getiriyorlar: “Kıbrıs Akdeniz’de stratejik bir ada. Rusya’dan gelen, Afrika’dan gelen, Süveyş Kanalından gelen gemilere en uygun adres. Dünyanın tam ortası da diyebiliriz. Libya, Tunus, Malta, Afrika yakın. Dolayısıyla stratejik konumundan dolayı seçildi.”

Kimileri KKTC’nin tanınmamışlığın, bu tesisin gereği gibi denetlenmeyeceği endişesini taşısa da, yetkililer uluslar arası kuralların geçerli olacağını, uluslar arası kurallara ve standarda uymayan bir tesise hiçbir geminin yanaşmasının mümkün olmadığını kaydediyor. Söylediklerinin doğruluğuna biat etmek için fazla düşünmemiz gerekmiyor çünkü tanınmamış bir ülke olmamıza rağmen uçuşlarımızda Dünya Sivil Havacılık kuralları uygulanmakta. Hiçbir uçak bu kurallara uymadan uçamıyor.

Ve bana göre bu tartışmaya noktayı petrol uzmanı Hasan Şadi Kocagazioğlu koyuyor: “Siz bu tür yatırımlara hazırlıklı olun. Bundan sonra BP, Shell, Exxson sıraya girecek. Çünkü buradan petrol de çıkacak, doğalgaz da çıkacak. Siz çıkardığınız petrolü nerede stoklayacaksınız? 6 trilyonluk bir rezerviniz var ve bundan kimse kaçamaz. Bu sizin hakkınızdır. Benim firmam, onun firması meselesi değil bu… 6 trilyon dolarlık petrol, 500 senelik ihtiyacı karşılayacak rezerv demektir. O yüzden petrolden kaçamazsınız…”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31