Bugün üç konuya birden değinmek zorundayım.Birini ya da ötekini bir sonraki güne bırakmak istemedim.İlki petrol.

 

Rum enerji Bakanı Paskalidis Rus doğalgaz şirketi  Gazprom, Akdeniz’deki  petrol ve gaz yataklarına ilişkin ihaleye ilgi gösterdiğini açıkladı.Shell,Noble Energy,Delek’ten sonra Gazprom da yarışa girdi.Rum Bakan çok iddialı konuştu ve ABD’de “Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’nin” konumunu ve petrol ve gaz konusundaki politikasını pazarlamaya gideceğini saklamadı. Hatta birçok ülkenin petrol ve dağal gazını borularla dünyaya aktaran Türkiye’nin,bunun borularla Avrupa’ya naklini engellemeyeceğine inandığını da öne sürdü.Ona göre “Doğal gazın rengi yoktur.Hatta bu konudan yararlanarak Kıbrıs sorunu da çözüme kavuşturulabilir”.

Bozdur bozdur harca.Adamlar 1963’de silâhla bizi dışladıkları “Kıbrıs Cumhuriyeti’ni” Rum Cumhuriyetine çevirdiler.Çıkara tahvil ettiler.Şimdi de karşımıza geçip doğal gaz naklinde renk benzetmesi yapıyorlar.Yani “Paranın rengi”yoktur”…Doğalgaz da renksiz kabul edilecektir.Nasıl olsa “Kıbrıs Rum Cumhuriyeti” olarak  renk değiştirdiler.Ucuna da bazı azınlık hakları ile yerleşmemize itiraz etmeyecekler!

Petrol ve doğal gaz konusunda geç kalıyoruz.KKTC bizimdir. Toprak,hava ve denizi ile bizim olan bu devletin olanaklarını sonuna kadar kullanmak zorundayız.Durup Rumun santajını seyretmek veya ona engel olmak için yollar arayacağımıza ondan önce petrol ve doğal gazı dünyanın kullanımına sürmemiz gerekmektedir.Artık tehditin şekli değişti.KKTC’yi böyle kabul ettirebiliriz.Bu dünya çıkar dünyasıdır.

                                                           &&&

GEÇİTKALE  Havaalanı yılan hikâyesine döndü.Otlar bürüdü.Bilmem kaçıncı ihâle yapıldı ama oraya tek kazma vurulmadı.Ercan bakıma alınınca işleyen bu alan artık uzaktan seyredilen bir tabelâdan ibaret…İniş pistinin karşısına elektrik direkleri dikilmiş iniş ve kalkışta engel oluşturduğu nedeniyle alanı da kullanılamaz hale getirmiş…

1.Geçitkale Havalanı bir zenginliktir.Kullanılmaması,atıl bırakılması hepimizin aptallığıdır.Devlet bu olanağı elinin tersi ile itmektedir.Bu tutum derhâl terk edilmelidir.Sonuçta Uçak bakım ve onarımı için derhâl kullanma olanağı vardır.Bölge halkı ve ülke bundan her alanda yararlanabilir.Projeleri raflarda bekletenler sorumludurlar.Orada iş ve ekmek vardır.Devlete gelir vardır.

2.Direkler tehlikeli ise söküp aktarınız.Onca hata yapılmakta, tamiri için milyonlar harcanmaktadır.Bir Havaalanının kullanımı için bu zor mu? Kaldı ki ben uzmanından öğrendim.O direkler sivil uçaklar için hiçbir tehlike arzetmemektedir. Bu askeri Jetler söz konusu olduğunda tehlikedir.Ama bunu da gidermenin yolu kolları sıvamaktadır. Esas olan pistin 500 metre daha uzatılması ve geniş gövdeli uçakların inişine uygun hale getirilmesidir.

3.Ercan’ı Özel işletmeye açacağız diye yıllardan beri bu masalı işitiyoruz.Verecekseniz veriniz de biz de kurtulalım.Uçuş vergilerle bu kadar pahalı yapıldığına göre ona veya buna vermişsiniz ne fark eder?Turizm diye çırpınıyorsunuz sonra da ülkeye turistin gelmemesi için her kararı alıyorsunuz…

Bunu sadece ben yazmıyorum.Bu işin uzmanları konuşup uyarıyor ama aldıran kim?

4.Geçitkale Havaalanını, Bakanlık, var olan statüsü ile açmalı,işletmeye sokmalı,uçak bakım ve onarımı ve diğer hızmetlerin sunulmasına yardım etmelidir.İsteyen alanın dışında tarlaları satın alarak işletmeler kurabilirler.

                                                           &&&

Üçüncü konum “Betting Ofisler”.Onur Air Sahibi uçaklarının KKTC’ye uçması dolayısıyla bir söyleşisinde işaret etti.Otellere mal edilen ve de kontrol altına alındığı kabul edilen Casinolara değil ama kent ortasını örümcek ağı gibi saran “Betting Ofislerin” kapatılması gerektiğini işaret etti.

Teşekkür etmek gerek.Biz bunca zaman yazdık, bir yönetici çıkıp da bu halkın soyulduğunu görerek,çocukların ahlâkını bozduğumuza bakarak, kapatılmaları gerektiğini incelemedi.Bu zehirli işletmelerin kime ne faydası var? Lefkoşa’nın ortasında, öteki kentlerin en daracık yerlerinde,sokak aralarında hangi turiste hitap ediyorsunuz?

Kapatınız beyler bu rezil yuvaları.Sınavlardan çıkan öğrencilerin gizlice  girdikleri bu kumar odakları ahlâki değerleri sıfırlıyor…İçişleri Bakanını ve Maliye Bakanını göreve davet ediyorum. Bu rezalete son veriniz.Spora yardım kumardan gelecekse Tanrı bile hepimizi  affetmez…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31