Evrensel kuraldır: Dünyanın her yerinde hastanelerin sakin ve gürültüsüz olmasına büyük özen gösterilir... Bu nedenle hastane girişlerinde herkesin görebileceği yerde, “sus” işareti yapan hemşire figürleri göze çarpar.
Çünkü ses ya da gürültü kirliliği, psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklara zemin hazırlar. Strese, panik ataklara, ruhsal bunalıma, yüksek tansiyona, asap ve huzur bozukluğuna neden olur.
   O yüzden toplu yerlerde, hele insanların tedavi olmaya gittiği hastanelerde dünyanın hiçbir uygar ülkesinde, ses kirliliği yapılmasına kesinlikle izin verilmez ve göz yumulmaz.
   KKTC’de ise sorumluların umursamazlığı, ilgisizliği, denetim yapmaması ve ihmali nedeniyle, şifa bulmak için Lefkoşa Hastanesi’nin poliklinik bölümüne gidenlerimiz, çocukların gürültüsünden daha bir hasta oluyor.
Polikliniğin bekleme salonunda, 2 ile 5 yaşlarındaki çocuklar kendi aralarında koşarak, çığlık atarak, oyun oynayarak ve birbirlerine bağırıp konuşarak herkesi rahatsız edecek derecede gürültü yapıyorlar.
   Bazı anne babalar ise çocuklarının sakin durmasını ve başkalarını rahatsız etmemesini sağlamak yerine, şakalaşarak ve oynaşarak çocuklarının daha bir bağırıp çağırmasını kışkırtıyorlar...
   Aslında kültürlü ve çağdaş bir anne baba, çocuklarının başkalarının bulunduğu yerlerde, ses kirliliği yapmasına ve başkalarını rahatsız etmesine izin vermez.
   Fakat dünyanın hiçbir uygar ülkesinde, yöneticiler de hastane ve polikliniklerde, gürültü kirliliği yapılmasına ve hastaların rahatsız edilmesine izin vermez.
   Uygar ülkelere hastane ve polikliniklerde ilgili yöneticiler, gürültü yapılmasına izin verilmediği için, kültür düzeyi düşük olan kişiler dahi çocuklarının gürültü yapmamasına özen gösterir.
   Çünkü çocuğunun gürültü yapması durumunda, hastaneden dışarıya çıkarılacağını ve bir bedel ödemek zorunda kalacağını bilirler...
   Oysa KKTC’de yasalara ve kurallara uymak herkesin özgür iradesine bırakıldığı için, tedavi amacı ile çocukları ile hastaneye giden bazı kişiler çocuklarını serbest bırakarak diğer çocuklarla oynamasına, koşuşturmasına ve gürültü çıkarmasına engel olmuyor. Hatta bazı anne babalar, çocukları ile şakalaşarak gürültü kirliliği yapıyor.
   Aslında Lefkoşa hastanesi polikliniğinde çocukların herkesi rahatsız edecek şekilde koşuşturması ve gürültü yapmasından, anne babaları kadar, hastane yöneticileri de sorumludur.
   Çünkü hastane yönetimi, tedavi olamaya gelen herkesin kurallara uymasını, başkalarını rahatsız etmemesini sağlamakla yükümlüdür.
   Yoksa görevliler, poliklinikte çocukların çığlık atarak koşuşturmasına, gürültü kirliliği yapmasına, ses çıkarmadığı zaman, kültür düzeyi düşük kişiler de bu tür davranışların olağan olduğunu kabul eder ve çocuklarının uslu durmasını sağlamaz.
   Gürültü çıkaran çocukların ailesini suçlamak yerine onlara bir bedel ödettirerek, örneğin poliklinikten dışarı çıkarılarak, uygarca davranmaları öğretilmeli. 
   Hastane ve polikliniklerde çocuklarının sessiz kalmasını sağlamayan ve onların gürültü çıkararak başkalarının rahatsız olmasına neden olan kişiler, görevliler tarafından dışarı çıkarıldığı takdirde, bilinçlendirilecekler. Böylece polikliniğe geldikleri zaman çocuklarının sessiz kalmasını sağlayacaklar ve başkalarını rahatsız edecek ortamların oluşmasından kaçınacaklar…
   Bunun gerçekleştirilebilmesi için, yukarıdan aşağıya doğru önce görevliler hastane ve polikliniklerde uyulması gereken kuralları belirlemeli ve aksi hareket edilmesine hoşgörü göstermemelidir…
   Bir süre için denetimlerle gürültü yapanların uyarılması ve uyarılara uymayanların dışarı çıkarılması durumunda bu sorunun ortadan kalkacağı kesindir... 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31