Ticaret Odasının her yıl yayınladığı Kuzey Kıbrıs Ekonomisinin Rekabet Edebilirlik Raporunun sekizincisi, geçtiğimiz Cuma günü açıklandı. 8 yıldan beridir bu raporları takip etmekteyim. Her yıl rekabet edebilirlikte iyiye gideceğimize kötüye gitmekteyiz. Bu durum benim için asla şaşırtıcı olmuyor. Çünkü kronikleşmiş sorunlarımıza çözüm üretecek olan siyasiler koltuk uğruna popülizmden vazgeçemiyorlar. Bundan dolayıdır ki halkta siyasilere güven kalmamıştır. Siyasilerin popülizmi yüzündendir ki, devlet bürokrasisi verimsiz ve işletmecilerin ayağında adeta prangadır. Yine popülizm yüzündendir ki hükümet yetkililerinin kararlarında adam kayırmada ve kamu kaynaklarının israfında 141 ülke arasında 140 ve 137. sıradayız. İş bilmez, üstelik de beceriksiz siyasiler yüzünden, finansal raporlama ve denetimde de 141 ülke arasında sonuncu yani 141.’yiz. Elektrik hizmetlerinin kalitesinde ise 141 ülke arasında 128.’yiz, ama halâ daha elektrik kurumuna partizanca istihdamlar yapmakta ve elektrik özelleşsin mi, özerkleşsin mi kavgasını vermekteyiz. Yerli piyasada rekabette ve anti tekel politikalarının etkinliğinde de 141 ülke arasında çok gerilerdeyiz. Bu yüzdendir ki KKTC’de tekelleşme hızla devam etmektedir. Anti damping yasası yapılmasına rağmen, tüzükleri çıkarılmadığı için uygulanamıyor. Bu yüzden de, yerli ürünler ithâl ürünlerle rekabet edemiyor. Yetenekli insanları ülkeye çekebilmekte ve ülkede tutabilmekte de sonuncuyuz. Çünkü bize yetenekli değil, parti bayrağını çemberlerde dalgalandıracak evet efendimcilere ihtiyaç vardır. Bu durumun canlı örnekleri son aylarda Ekonomi ve Turizm Bakanlığına müsteşar atamalarında görüldü. Bu yüzden de beyin göçünü önleyemiyoruz. Tarım politikalarının maliyetlerinde 138. sıradayız. Çünkü biz tarım reformu yapacağız diye, Tarım Bakanlığının bir önceki yıldan kalma bütçe açıklarını kapatmaya çalışıyoruz.

                                       ***

Rekabet edebilirlikte bu yıl, 141 ülkenin yer aldığı ligde KKTC ancak 121. olabilmiştir. Aslında yerimizin daha aşağılarda ve sonlara doğru olması gerekirdi. Ancak eğitim kaliteleri sorgulanan orta eğitim ile yüksek öğrenime kayıt brüt yüzdeliklerinin yüksek olması ve yine kaliteleri tartışılır, ilk öğretime net kayıt yüzdelik oranının %100 olması ve sağlıkta sıtma ve verem gibi hastalıkların hiç denecek kadar az olması, bizi 121. yapmıştır. Ama bu sahte yüksek okumuşluk oranları ile diplomalı işsizler ordusu yarattık. Oysa KKTC’de başta hizmetler sektörü olmak üzere her sektör ara eleman sıkıntısı yaşamaktadır. Bu açık da yabancı işçi getirilerek kapatılmaya çalışılıyor. Bu arada sağlığın da kalitesi bu ülkede tartışılırdır. Yani verem, sıtma gibi hastalıkların olmaması sağlıkta her şeyin yolunda olduğu manasını vermez. Ha bir de nüfusta her 100 kişiye düşen cep telefonu sayısı da 121. sırada tutunabilmemizi şimdilik sağlayabilmiştir. Aslında bu durum sevinilecek bir durum değil, paramızın mobil şirketler aracılığı ile yurt dışına çıkışı demektir. Bir de güvenilir olmayan DPÖ’nün nüfus, fert başına düşen milli gelir, enflâsyon oranı gibi açıkladığı istatistiki doğru olmayan bilgiler, KKTC’nin 121. sıranın altına düşmesini önlemiştir. Aslında 2015-2016 Rekabet Edebilirlik Raporu da diğer 7 rapor gibi bir KKTC klasiğidir. Bu klâsikleşmiş durum ise, KKTC’deki statükolar yıkılmadan, siyasi popülizm ortadan kalkmadan, siyaset kurumu meslek olmaktan çıkarılmadan asla değişmeyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31