02 Nisan 2016 Cumartesi 15:58
'6 numaralı parsel büyük bir doğal gaz yatağı olabilir'

Rum Yönetiminin kısa süre önce hidrokarbon araştırmaları için ihaleye çıktığı 6 numaralı parselin, İsrail’in Leviathan parseli ve 12 numaralı parselle jeolojik benzerlik göstermesi nedeniyle “büyük bir doğal gaz yatağı olma” ihtimali bulunduğu bildirildi.

Fileleftheros “Yataklarla İlgili Veriler… Üçüncü Tur Ruhsat İhalesiyle İlgili Belgeler Neyi Açıklıyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde, 6’ncı parselin Leviathan ve “Afrodit” yataklarıyla jeolojik benzerlik gösterdiğini, ihale kapsamındaki 8 ve 10 numaralı parsellerin de Mısır’ın devasa doğalgaz yatağı Zor’un devamı olabileceğini yazdı.

Gazete Rum tarafını 3’üncü tur hidrokarbon ruhsat ihalesi ilanına 6, 8 ve 10 numaralı parsellerle ilgili analitik belgeler, jeolojik haritalar ve sismografik bulguların yönelttiğine dikkat çekerek özetle şunları yazdı:

“Veriler arasında, Ankara’nın,  bir bölümünün kendi kıta sahanlığı içerisinde bulunduğunu ilan ettiği 6’ncı parseldeki jeolojik veriler büyük çapta önemli jeolojik oluşuma işaret ediyor, bütün veriler de Afrodit’tekilerle örtüşüyor.

Üçüncü tur kapsamında olan diğer parsellerle (8 ve 10) ilgili jeolojik veriler Zor ile aynıdır, Eratosthenis  boyunca ve Levantin havzası sınırlarına kadar uzanan doğal gaz içermesi muhtemel jeolojik oluşumlar içeriyor.

Yine, gelecek ay Noble’den Kıbrıs’ın eline geçecek olan 12’nci parsel (Afrodit yatağı dışında) de yakın gelecekte ilgi odağı olacak.3’üncü turda seçilecek şirketlerle ruhsat anlaşmalarının 18 Ocak 2017’de imzalanması planlandı.”

“ENERJİ HARİTASI DEĞİŞİYOR”

Yine Fileleftheros, “Enerji Haritası Değişiyor” başlıklı haberinde Rum Yönetiminin, doğal gaz ve elektrikle ilgili üç büyük projeyi AB’nin Ortak Çıkar Projeleri listesine ekletmeyi başardığını yazdı ve bunları şöyle sıraladı:

“a) NSI East Electricity (Ortadoğu ve Güneydoğu Avrupa’da Kuzey-Güney elektrik enerjisi bağlantısı) olarak bilinen öncelikli Elektrik Enerjisi koridoru. Hadera (İsrail)-Vasiliko (Güney Kıbrıs) bağlantısının 2018’de, Vasiliko’nun Girit’teki Korakia (Yunanistan)  bağlantısının da 2022’de tamamlanması bekleniyor.

 b) Doğu Akdeniz Hattı (EastMed Pipeline) olarak bilinen Güney doğal gaz nakil koridoru. Boru hattı Güney Kıbrıs’ın deniz alanından başlayıp Girit üzerinden Yunan kara alanına uzanacak. Bu boru hattı Güney Kıbrıs ile Komisyon’un Doğu Akdeniz’deki doğal gazı Avrupa pazarına ulaştırmak üzere anlaştığı önceki iki (East-Med DEPA/Trans Med Kıbrıs) paralel hattın birleştirilmesidir (EastMed Pipeline projcet). Hattın işlemeye başlamasıyla ilgili yürürlükteki tarih 2021’dir.

c) Eurasia Interconnector olarak bilinen İsrail-Kıbrıs-Yunanistan (denizaltı elektrik kablo) hattı. İsrail’in Hedara bölgesinden başlayıp Yunanistan’ın Attiki bölgesine kadar uzanacak bin 518 kilometre uzunluğunda denizaltı kablo hattıdır. 329 kilometresi İsrail-Güney Kıbrıs, 879 kilometresi Kıbrıs-Girit (tamamlaması beklenen tarih 2019) ve 310 kilometresi Girit-Yunanistan (tamamlanması beklenen tarih 2018) arasında olacak.”

Gazete bu projelerin Avrupa’nın enerji ve iklim hedeflerine varmasına olanak tanıyacağını ve Avrupa Enerji Birliği’nin temel taşı olacağını yazan gazete bu projelerin ruhsat prosedürlerinin en kısa sürede gerçekleştirilmesi için AB’nin, üye ülkelerin, projelere ekspres onay vermesine olanak tanıdığını yazdı

Habere göre Rum Çevre Dairesi,  çevre etkileri değerlendirme inceleme prosedürlerinin, Ortak Çıkar Projeleriyle ilgili AB hukuku uyarınca talep edilen çevre etkileri değerlendirme prosedürlerinin sürekli uygulanmasını rasyonalizyonuyla ilgili hukuki önlemleri belirlemek üzere tüzük taslağı hazırlamaya başladı.

banner22
Son Güncelleme: 02.04.2016 15:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31