25 Ocak 2015 Pazar 13:49
Afrodit,10-15 milyara kadar kâr getirebilir
banner10

Politis gazetesi bugünkü sayısında Rum hükümetinin 12’nci parselden istifadeyle ilgili plan ve beklentilerinin analiz edildiği bir habere yer verdi.

2011 Aralık ayında Noble Energy, araştırma sondajları sonuçlarıyla ilgili ilk açıklamalarında 7 trilyon ayak küp doğal gazın bulunduğu belirttiğinde beklentilerin yükseklere çıktığını yazan gazete, son ayda ise iki belirleyici konjonktürel faktörün beklentileri düşürdüğünü yazdı.

Bunlardan ilkinin, Aralık ayında İtalyan ENI ile Koreli KOGAS konsorsiyumunun 9’uncu parseldeki ilk araştırma sondajında istifade edilebilir doğal gazın saptanmadığına dair açıklaması olduğunu kaydeden gazete, ikincisinin ise gündeme yıldırım gibi düşen bir haber olan ve siyasi alanda deprem yaratan Fransız Total’in Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”inden ayrılama kararı olduğunu belirtti.

Öte yandan habere göre doğal gaz konularında uzmanlar, fosil yakıt sanayisinde her gün karşılaşılanlara göre Güney Kıbrıs’ta olağandışı ve farklı bir şey yaşanmadığını belirtiyorlar.

4,5 TRİLYON AYAK KÜP

Gazete ENI-KOGAS 9’uncu parselde çalışmalarını sürdürürken ve Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis birkaç haftaya kadar olumlu sonuçlara sahip olmayı beklerken, Güney Kıbrıs’ın doğal zenginliklerini nakde çevirerek artık doğal gaz oyununa girmesinin yolunu bulması konusunda ivedilik gerektiren bir meselenin bulunduğuna dikkat çekti.

12’nci parselin rezervuarlarında Noble Energy’nin son tahminine göre 4,5 trilyon ayak küpün tespit edildiğini belirten gazete, uzmanların, piyasada koşulların değiştiğine ve yarın Amerika’nın da şeyl gazı (kaya gazı) ile dinamik bir şekilde piyasaya girebileceğine işaret ederek, bugünkü koşullar ve bugünkü fiyatlar temelinde kazançlara bakılması gerektiği ve rezervlerin nasıl kullanılabileceğinin bulunması gerektiği üzerinde durduğunu aktardı.

MISIR

Araştırmaların gidişatından ve doğal gaz fiyatlarını belirleyen petrol fiyatlarından da görüldüğü üzere Güney Kıbrıs’ta bir terminal oluşturulması zor olduğu için seçimlerin başka bir yöne doğrulduğunu kaydeden gazete, gerek Enerji Bakanlığı, gerekse Rum Hidrokarbon Şirketi’nden (EİK) sorumluların, (Güney Kıbrıs) koşullarında benimsenme ihtimali olan tek planın “Kıbrıs doğal gazının” Mısır ile bağlanması olduğu düşüncesini paylaştıklarını yazdı.

Gazete uzmanların bu konuda “Mevcut aşamada tek mümkün ve ucuz çözüm” değerlendirmesinde bulunduğunu da aktardı.

Doğal gaz satışıyla ilgili uzun soluklu ticari sözleşme yapılması konusunda Mısır şirketiyle müzakerelerin ekim ayında başladığını belirten gazete, Tolat’in eylül ayında Güney Kıbrıs’ı “MEB” ini terk etme ihtimalinden bahsettiğine işaret ederek, müzakerelerin ekim ayında başlamasının bir tesadüf olmadığı yorumunda bulundu.

Bu tür görüşmelerin genelde yaklaşık bir yıl sürdüğünü, ancak denizatına boruların döşenmesi 2-3 yıl süreceği için anlaşmanın hemen hayata geçirilemeyeceğini belirten gazete, “Kıbrıs doğal gazının” Mısır’a nasıl gideceği ve verimlilik açısından çalışmanın ne kadar etkili olacağıyla ilgili fizibilite çalışmasının kısa süre içerisinde duyurulmasının beklendiğini yazdı.

Gazete, yapılmakta olan fizibilite çalışmasının kabataslak öngörülerinden çıkan senaryoya göre Güney Kıbrıs’ın, net olarak 10-15 milyar dolara sahip olmaktan memnuniyet duyacağını belirtti.

ÇIKARMA-SATIŞ

Bilgilere göre çalışmanın sürdürülebilir olabilmesi için Noble Energy’nin yataktan 15 yıl istifade edilmesini sağlayacak bir anlaşma yapması gerektiğini kaydeden gazete, doğal gazın en az yüze 90’ından istifade edilmesinden söz ederek, bankaların, hesaplamaların düşük çıkması durumunda bir sürprizle karşı karşıya kalınmaması için hesaplanan miktar üzerinden bu kadarına finansman sağladığından söz etti.

Sonuç olarak Afrodit’teki 4 trilyon ayak küpten istifade edilmesinden söz edildiğini belirten gazete, piyasa fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi durumunda Güney Kıbrıs’ın Mısır ile 15 yıllığına anlaşmaya varabileceği doğal gaz satış fiyatının 1 milyon BTU başına 6-6.50 dolar olduğunu yazdı.

Platform kurup sondaj yapmanın Noble Enegy’ye 3.5-4 milyar dolara mal olacağını ve bu miktarın yatağın kalkındırılmasının ilk yılında amorti edilmesi gerekeceğini kaydeden gazete, doğal gaz satışında Güney Kıbrıs’ın ilk yıllar Noble Enegy’nin gelirlerine göre küçük miktarlar alacağını, ancak yatırım sıfırlandığında ve şirket masraflarını çıkardığında Güney Kıbrıs’a giden kazanç akışında artış olacağını belirtti.

Gazete, Güney Kıbrıs ile Noble Energy arasında imzalanan sözleşmeye göre Güney Kıbrıs’ın ortalama günlük doğal gaz üretimine göre net gelirden yüzde 55 ile yüzde 80 arasında pay alabileceğine işaret ederek, Güney Kıbrıs’ın nihai payının yüzde 60-63 olacağının hesaplandığını belirtti.

Habere göre 15 yılın sonunda Güney Kıbrıs’ın toplam kazancı 12 milyar dolar, Noble Energy’nin ise 8 milyar dolar olacak.

banner22
Son Güncelleme: 25.01.2015 13:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31