11 Ekim 2015 Pazar 11:03
Anastasiadis,  Akıncı'dan izahat isteyecek!
banner10

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “doğal hukuk ve Güvenlik Konseyi’nin 750 sayılı kararına atıf yaparak, diyalogda yeni argümanlara girmesi ve Avrupa müktesebatından daimi sapmalardan söz etmesinin” Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i çok rahatsız ettiği, yarınki görüşmelerinde Akıncı’dan izahat isteyeceği bildirildi.

Haftalık Kathimerini; “Anastasiadis Akıncı’yı Sorumluluklarını Üstlenmeye Çağırıyor... Başkan Uyarıyor: Kıbrıslı Türk Liderin Açıklamalarının Kıbrıs Sorununun Çözüm Prosedürüne Fren” başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın son açıklamalarının iki taraf arasındaki ortamı ağırlaştırdığını, yarınki liderler görüşmesinin bu “ağır havada” gerçekleşeceğini yazdı.

Haberde, liderlerin yarınki görüşmede, Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami ve Rum dengi Andreas Mavroyannis’in 5 aylık süreçte saptanan görüş ayrılıklarının kaydedilmekte olduğu belgesi üzerinde görüş alış verişinde bulunacağı, bunun haricinde Anastasiadis’in Akıncı’nın önüne, New York temaslarını değerlendirirken, müzakere masasında uzlaşılanlardan “cayması” konusunu koyacağı belirtildi.

Gazete, “Akıncı’nın doğal hukuka ve Güvenlik Konseyi’nin 750 sayılı kararına atıfta bulunarak diyalogda yeni argümanlara girdiğini, çözümü Birincil Hukuk haline getirerek Kıbrıs Türk oluşturucu devletinde mülk ve nüfus çoğunluğunun sağlanmasının Avrupa müktesebatından daimi sapma talep etmesinin uzlaşılmış çözüm temeline aykırı olduğunu” ve Anastasiadis’i çok rahatsız ettiğini yazdı,  özetle şunları ekledi:

“Öğrendiğimize göre Anastasiadis, müzakerelere hem görüntüyü netleştirmek hem de iki tarafın altına imza attığı müzakerelerin temel ilkelerini yeniden teyit ettirme kararlılığıyla gidiyor.

Anastasiadis muhatabına; karşılıklı suçlama oyununa dönüşecek ve dolayısıyla çözüm için oluşan fırsat penceresinin değerlendirilmesi perspektiflerini tehlikeye sokacak aleni tartışmalar olmaması için erken aşamada aleni açıklamalar yapmaktan kaçınacaklarına dair anlaşmalarını hatırlatacak.

Anastasiadis’in yapacağı ve isteyeceği izahatlar dışında liderler gerek yarın gerekse 30 Ekim’deki görüşmelerinde, müzakerecilerin hazırlamakta olduğu anlaşmazlıklar belgesiyle ilgili görüş alış verişinde bulunacak ancak anlaşma sağlanamamış konular üzerinde fazla durmayacaklar. Bunu, daha yoğun görüşmeye karar verdikleri Kasım ayına bırakacaklar. O zamana kadar Nami ve Mavroyannis anlaşmazlıklar belgesini tamamlayacak.”

HRİSTODULİDİS “AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI İÇ CEPHEDE TEPKİ FIRTINALARI KOPARDI”

Alithia; “Anlaşmazlıklar Yarın Masada” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs müzakerelerinin kavşak noktasında bulunduğunu, kasım ayının müzakereler açısından belirleyici olacağını belirterek, “Liderlerin yoğunlaştırılmış görüşmeleri ve Türkiye’deki gelişmeler müzakere süreciyle ilgili daha isabetli değerlendirme yapılmasını sağlayabilir” dedi.

1 Kasım seçimlerine gitmekte olan Türkiye’deki siyasi durumun Kıbrıs sorunundaki gelişmelerde önemli rol oynayacağı görüşünü de ortaya koyan Hristodulidis, yarınki görüşmede liderlerin önüne müzakereciler tarafından ortaklaşa hazırlanan anlaşmazlıklar belgesinin konulacağını söyledi. Hristodulidis, liderlerin bu belgeye dayanarak, durum değerlendirmesi yapacağını ve 30 Ekim’deki görüşmelerine kadar atılacak adımlarla ilgili direktifler vereceklerini de söyledi.

Liderler görüşmesinde 10’uncu Protokol temelindeki Avrupa müktesebatın uygulanması hazırlıkları için kurulması kararlaştırılan teknik alt komitenin de ele alınacağını söyleyen Hristodulidis, “Bu aşamada, sunulan tezler uyumlu olsun diye Kıbrıs Türk tarafı bilgilendiriliyor ve müktesebata uyumlaştırılıyor” dedi.

Rum sözcü, Anastasiadis’in, Akıncı’nın son açıklamalarıyla ilgili konuyu da gündeme getireceğini belirterek, “Kıbrıslı Türk liderin müktesebattan daimi derogasyonlarla (sapmalar) ilgili açıklamaları bu hafta iç cephede tepki fırtınası kopardı. Müktesebattan daimi sapmalar Kıbrıs Rum tarafının, kabul etmeyeceğini açıkladığı bir konudur” dedi.

Mobil telefonlar konusunda, gelecek günlerde müzakereciler Nami ve Mavroyannis’in müdahil teknik komiteyle yeniden görüşeceğini anlatan Hristodulidis, “Mobil iletişimin birleştirilebilmesi için, bazı somut çözümler getirmesi gereken özel sektör de müdahil olacak” ifadesini kullandı.

Simerini; “Müzakereler Tiyatrosuna Bir Ara” başlıklı haberinde, “kısa süre öncesine kadar herkes ‘balayından’ söz ediyordu. Başkan Anastasiadis ve çevresi Mustafa Akıncı’yı ‘çok getiren gelin’ gösteriyordu. Ancak fazla sürmeden gelin kaçmaya hazırlanıyor. Başkan Anastasiadis’in de Akıncı’ya serenat yapması gerek. Şimdi bu çıplak gerçekle karşı karşıyayız” yorumunu yaptı.

Gazete; “çıplak gerçek karşısında” Anastasiadis’in “ilerleme var ama sorunlar da olduğunu saklamıyoruz” veya “hiç anlaşmadığımız bazı tezler var” şeklinde konuşmaya başladığına dikkat çekti.

banner22
Son Güncelleme: 11.10.2015 11:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31