14 Mayıs 2015 Perşembe 14:28
Anastasiadis: 'Ercan, gündemde yok'

Rum basınında yer alan haberlere göre Anastasiadis, yarın başlayacak müzakereler öncesinde mecliste temsil edilen siyasi parti başkanlarını bilgilendirmesi sırasında yaptığı açıklamalarda, Timbu (Ercan) Havaalanı konusunun gündemde olmadığını belirtti. Anastasiadis’in, “Maraş’la ilgili önerisinin işgal bölgelerine doğrudan uçuşları da kapsadığını söyleyen Mustafa Akıncı böyle bir konuyu gündeme getirmedi” ifadesini kullandığı kaydedildi.

Fileleftheros,  “Timbu (Ercan) Başlangıçta Kaldı... Türkler Kıbrıs Rum Tezlerini Görüşmüyor, Konu Rafa Kaldırıldı” başlıklı haberinde, tarafların, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ortaya koyduğu görüşlerden dolayı Ercan konusunun görüşülmeye başlanmamasını tercih etmiş göründüğünü yazdı.

ANASTASİADİS PARTİLERE BİLGİ VERDİ

Habere göre, Anastasiadis dün Rum siyasi parti başkanlarını toplayarak, son gelişmeler ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin pazartesi akşamı verdiği yemek sırasında konuşulanlarla ilgili bilgi verdi.

Anastasiadis “iklimin değiştiğini, olumlu olduğunu ancak her şeyin müzakere masasında ve Mustafa Akıncı tarafından masaya konulacak önerilerle belli olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Şu anda karşısında, kendisiyle hedefi aynı olan birisi bulunduğunu söyleyen Anastasiadis ancak anahtarın, (bu hedefin) müzakerelerde nasıl telaffuz edileceği olduğuna işaret etti.

Gazete, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin pazartesi akşamı verdiği yemekte Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, AB’nin Kıbrıs sorununa müdahil olmasına destek belirttiğini, konfederal çözüme sıcak bakmadığını söyleyerek, Türkiye’nin çözüm için işbirliği yapmak isteğini aktardığını yazdı.

Habere göre, Anastasiadis hükümeti genel olarak “Ankara’dan beyaz duman yükselmesi beklentisiyle temkinli iyimserlik” iklimi ortaya koydu.

Haberde, DİSİ ve AKEL’in Anastasiadis hükümetiyle aynı çizgide; geriye kalan partilerin ise daha temkinli olduğu kaydedildi.

“KIBRIS TÜRK OLUŞTURUCU PARÇASININ YETKİLERİ NE OLACAK?”

Habere göre, DİSİ ve AKEL dışındaki partiler, Akıncı’nın takınacağı tavırla ilgili çeşitli sorular ortaya koydu. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Kıbrıs Türk tarafının olası çözümdeki statüsü için “sözde Kıbrıs Türk oluşturucu parçası” ifadesini kullandı ve yetkilerinin ne olacağını sordu. Bu konuda Anastasiadis ile Papadopulos arasında, 11 Şubat 2014 Ortak Açıklaması ile ilgili bir zıtlaşma yaşandı.

“KIBRIS CUMHURİYETİ’NİN (FEDERASYONA) DÖNÜŞMESİNİ TÜRK TARAFI KABUL EDECEK Mİ?”

Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas’ın sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (federasyona) dönüşmesi” konusunu gündeme getirdi ve Türk tarafının bunu kabul edip etmeyeceğini sorduğu bildirildi.

Gazete, Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) konusunda, Kıbrıs müzakerelerinin karmaşıklaşmaması ve bu konulara yapışılıp kalınmaması için siyasi değeri düşük önlemler ileri götürüleceğinin açık olduğuna işaret etti.

Habere göre, Rum tarafı KKTC ile Güney Kıbrıs arasında yeni kapılar (“Athienu” (Kiracıköy), “Piroi” (Gaziler), Baf Kapısı, Pomo Paşiammo-Aşağı Pirgo, Aşağı Pirgo-“Karavostasio” (Gemikonağı)) açılması, askerlerin dekonfrantasyonu (karşılıklı geri çekilmeleri), mayın temizleme, v.b. konuları ileri götürecek.

Rum Yönetimi Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos, gazetecilere “Başkan ve Akıncı, siyasi değeri düşük önlemleri ve vatandaşların gündelik hayatına doğrudan etkisi olacak diğer önlemleri incelemeyi kararlaştırdı” dediği kaydedildi.

Viktoras Papadopulos, Anastasiadis’in siyasi parti başkanlarına, Ercan Havaalanı konusunda herhangi bir niyetten söz edip etmediği sorusunu yanıtında, “Böyle bir konu yok. Sayın Akıncı tarafından böyle bir konu gündeme getirilmedi” yanıtı verdiği bildirildi.

Gazete, Rum siyasi parti başkanlarının dünkü toplantı sonrasında kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda, farklı yaklaşımlar sergilediklerini belirtti.

SİYASİ PARTİLERDEN MÜZAKERELERE FARKLI YAKLAŞIMLAR

Habere göre, DİSİ Başkanı Averof Neofitu yazılı açıklamasında “Tek başına Sayın Akıncı’nın seçilmiş olması Kıbrıs sorununun çözümü anlamına gelmez. Ancak değerlendirmek zorunda olduğumuz yeni bir perspektif yaratır. Aynı şekilde, Kıbrıslı Türklerin ifade edilmiş özlü siyaset değişikliği iradesi de...” dedi.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin yeniden başlama ilanını kutladı ve Rum tarafının geçmişte yaptığı hataları tekrarlamaması ümidini dile getirdi. Papadopulos “Devletimizin devamı ve vatandaşlarımızın haklarını koruma hedeflerimizi nasıl talep edeceğimize ve elbette vatanımızı kurtarma, bütün Kıbrıslıların insan haklarını güvence altına alacak işleyebilir ve sürdürülebilir bir çözüm hedefimize dair bir stratejik planımız olmasını umuyoruz” ifadesini kullandı.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, Kıbrıs sorununun kısa zamanda çözümü için yapısal ve özlü müzakerelere ihtiyaç olduğuna işaret ederek  “EDEK bir garanti veya müdahale hakkını içerecek her çözümü reddeder” dedi.

Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas Yunan hükümetinin garantilerle ilgili açıklamalarının değerlendirilmesini istedi. Lillikas “Kıbrıs sorununun çözümünü gündeme getirebilecek verimli müzakerelerin gerçek ön şartlarını oluşması için Ankara’nın politikasında ve tavrında gerçek bir değişiklik olması” dileğinde bulundu.

EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris müzakerelerin yeniden başlamasını kutladı ve “şu anda 2009 Ulusal Konsey kararı temelinde ruh birliği ve karşılıklı anlayışa ihtiyaç var” dedi.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis, “Türkiye’yi, Kıbrıs sorununa sürdürülebilir bir çözüm için müzakerelere ikna edecek şartlar oluşmamıştır. Mustafa Akıncı’nın gülümsemesi yeterli değil” ifadesini kullandı.

“AKINCI, ERCAN KONUSUNU GÜNDEME GETİRMEDİ”

Alithia haberine “Bilgilendirme, Tonların Düşürülmesini Gündeme Getirdi... Siyasi Parti Başkanları Konseyi Toplantısı Öncesinde Başkan Anastasidis, AKEL Genel Sekreteri İle 15 Dakika Kıbrıs Sorununu Görüştü” başlık ve spotlarını attı.

Gazete, dünkü toplantının genel olarak düşük tonda ve ılımlı havada geçtiğini, bazı siyasi parti başkanlarının müzakerelerle ilgili kaygılarını dile getirip, Anastasiadis’e ılımlı eleştirilerde bulunduğunu yazdı. Gazete, özetle şunları yazdı:

“Başkan Anastasiadis, Siyasi Parti Başkanları Konseyi’ne Timbu (Ercan) Havaalanı konusunun gündemde olmadığını; Maraş’la ilgili önerisinin işgal bölgelerine doğrudan uçuşları da kapsadığını söyleyen Mustafa Akıncı’nın da böyle bir konuyu gündeme getirmediğini aktardı.”

Gazete, Anastasiadis’in dünkü toplantı öncesinde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile 15 dakika baş başa Kıbrıs sorununu görüştüğüne işaret etti ancak görüşmeyle ilgili detay vermedi.

Gazete, Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanlığı Basın Bürosu’nun dün Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasını kutlayan bir açıklama yayımladığını; açıklamada, müzakerelerdeki iklimin iyileşmesini sağlayacak GYÖ’lerin önemine vurgu yapıldığını belirtti.

“ANASTASİADİS, AKINCI’YI DİNLEDİKTEN SONRA CESARETLENDİ”

Simerini “Başkan Cesaretlendi... Partilere, Timbu Konusunun Görüşülmeyeceğini İletti” başlıklı haberinde Anastasiadis’in, Mustafa Akıncı ile ilk temasının ardından müzakerelerin varacağı son konusunda iyimser olduğunu ancak fark yaratabileceği konusunda bütün siyasi partileri ikna edemediğini yazdı. Haberde, şu detaylara dikkat çekildi:

“Başkan Anastasiadis yarın başlayacak müzakere prosedürü öncesinde mecliste temsil edilen siyasi parti başkanlarını bilgilendirmesi sırasında, Mustafa Akıncı’nın pazartesi günkü yemekte sergilediği tavırdan memnun göründü. Gazetemizin öğrendiğine göre, Anastasiadis yeni muhatabıyla yaptığı görüş alış verişi temelinde, prosedürün varacağı nokta konusunda iyimser olduğunu söyledi ve (Akıncı’nın görüşlerinin) Derviş Eroğlu’nun görüşlerinden ayrıldığı noktalara işaret etti.

Anlaşılan o ki Başkan Anastasiadis’in Akıncı’dan işittiklerinden cesaretlenmiş olmasına karşın DİSİ ve AKEL dışındaki partiler müzakerelerin başarı ihtimaliyle ilgili kuşkularını koruyor, sözlerini eyleme dökme iradesini görmeyi bekliyor.”

Politis “Çekincelerle Kutluyorlar... Anastasiadis Dün Siyasi Partilere Akıncı İle Yemeği Hakkında Bilgi Verdi” başlığını kullandı.

banner22
Son Güncelleme: 14.05.2015 14:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5