28 Mart 2018 Çarşamba 11:46
Anastasiadis: “Türkiye AB ilkelerine uyum sağlamalı”

AB ile Türkiye arasında Varna’da gerçekleştirilen zirve ve sonuçları Rum basınında geniş yer bulurken, başta Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis olmak üzere birçok Rum yetkiliden zirvenin sonuçlarına ilişkin yorumlar geldi.

Fileleftheros gazetesi “Erdoğan Her Şeyi İstiyor – MEB Konusunda Geri Adım Atmıyor – Tüm Talepler AB’ye Yazılı – Tusk Türkiye’nin Yükümlülüklerini Ortaya Koydu – Lefkoşa Erdoğan’dan İşaret Bekliyor” başlıkları altında yer verdiği haberlerinde, Türkiye-AB zirvesi ve konuya ilişkin açıklamaları yansıttı.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayandırarak verdiği haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Varna’daki AB-Türkiye zirvesinde, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) konusunda geri adım atmadığını yazdı.

Gazete, Erdoğan’ın “Türkiye’nin yasal talepleri ve çıkarlarını gündeme getirerek, Güney Kıbrıs MEB’inde alınan enerji kararlarında Kıbrıslı Türklerin de eşit söz sahibi olmaları yönünde AB’den müdahalede bulunmasını talep ettiğini” öne sürdü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Güney Kıbrıs’ın MEB’indeki eylemlerini haklı göstermek adına uluslar arası hukuka atıfta bulunduğunu belirten gazete, Türkiye’nin zirvede, AB’yle olan ilişkilerine dair tüm taleplerini ise yazılı sunduğunu savundu.

Gazete, Türkiye’nin, AB’nin ikinci yardım paketi olan 3 milyar Euro’yu almakla kalmayıp Türkiye’ye vize serbestisinin sağlanması konusunun Brüksel tarafından incelemeye alınmasını sağlamayı da başardığını belirterek Komisyon’un bu konuyu inceleyecek bir teknokrat grubunu, büyük olasılıkla nisan ayında Türkiye’ye gönderme taahhüdü verdiğini de iddia etti.

Gazete haberinin devamında, Avrupa Konseyi Başkanı Jean Claude Juncker ve AB Komisyonu Başkanı Donald Tusk’un Varna zirvesi sonrasında yaptıkları açıklamalara da geniş yer verdi.

Habere göre Juncker ve Tusk yaptıkları açıklamada özetle Türkiye’den Güney Kıbrıs ve Yunanistan’la ilişkilerini normalleştirmesini, AB vatandaşlarının serbest bırakılmalarını hızlandırmasını ve Türkiye’deki olağanüstü hali kaldırmasını istediler.

ANASTASİADİS: “TÜRKİYE AB İLKELERİNE UYUM SAĞLAMALI”

Gazete, AB’nin Varna zirvesindeki tutumunun Güney Kıbrıs tarafından memnunlukla karşılandığını, Rum hükümetinin ise düşük tonda açıklamalar yapma ve bekleme politikasını izlemeyi seçtiğini yazdı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in AB Zirvesi sonuçlarının AB yetkilileri tarafından Varna zirvesinde Türkiye’ye iletilmesinden ötürü “temkinli iyimserlik” taşıdığı yorumunda bulunan gazete, Anastasiadis’in konuya ilişkin dünkü açıklamasına da yer verdi.

Türkiye’nin AB ilkelerine uyum sağlaması, AB ve deniz hukukuna da saygı göstermesi gerektiğini söyleyen Anastasiadis, Türkiye’nin mesajı alıp almadığının ise zaman içinde ortaya çıkacağını belirtti.

Anastasiadis, Türkiye’nin bir gün, AB katılım sürecinin devam etmesini istiyorsa, AB değer ve ilkelerine uyması gerektiğini anlamasını umut ettiğini ifade etti.

banner41
Anastasiadis, “Kıbrıslı Türklerin, öyle ya da böyle garanti altına alınmış olduklarını ve güya onların korunmasına ilişkin ortaya konan sebeplerin, Türkiye’nin doğal kaynakları ya da Doğu Akdeniz’in doğal kaynaklarının Avrupa’ya gidişini kontrol etmek için öne sürdüğü bahane olduğunu” iddia etti.

Anastasiadis, gerginlik ya da çatışma istemediklerini, doğal kaynaklardan sağlanacak faydaların, anlaşıldığı üzere, devlete ve Kıbrıslı Türk ya da Rum olsun, vatandaşlara ait olduğu iddiasını da yineledi.

PRODROMU: “ELLE TUTULUR BİR SONUÇ YOK”

Öte yandan Rum hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu ise Varna zirvesine ilişkin değerlendirmesinde, zirvede elle tutulur bir sonuca ulaşılmadığı iddiasında bulundu.

Prodromu, uluslararası hukukun zirvede gündeme getirilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak Türkiye’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la ilişkilerini iyileştirmesi gerektiğini savundu.

PARTİLER VARNA ZİRVESİNİ DEĞERLENDİRDİ

Alithia gazetesi ise Varna Zirvesine ilişkin haberlerini “Varna Zirvesinde Esaslı Bir Sonuç Yok Ancak Bazı Beklentilerin Yolunu Açıyor – Umurunda Bile Değil Ancak… - Destek Aldık, Yanıt Bekliyoruz – AB-Türkiye İlişkileri Kıbrıs’tan Geçiyor” başlıkları altında verdiği haberinde, Varna zirvesine ilişkin Anastasiadis ve Prodromu tarafından yapılan açıklamaların yanı sıra, Rum siyasi partilerin değerlendirmelerine de yer verdi.

Habere göre DİSİ’den yapılan açıklamada AB yetkililerinin Varna zirvesinde izledikleri tutumdan duyulan memnuniyet dile getirilerek Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik adım atmasının AB-Türkiye ilişkilerinin aktif olmasıyla mümkün olduğu yorumunda bulunuldu.

AKEL’den yapılan açıklamada ise Varna zirvesinde AB-Türkiye ilişkilerinde özlü bir ilerleme sağlanmadığı, iletişim kanallarının açık tutulmasının ise, sorunların çözümü mekanizmalarının harekete geçebilmesinin tek yolu olduğu belirtildi.

DİKO’dan yapılan açıklamada, AB tarafından yapılan sözlü açıklamaların, Türkiye’nin eylemlerinin sonuçlarını çekilmez kılacak önlemler olarak hayata geçirilmesi gerektiği iddia edildi.

EDEK ise açıklamasında, AB’nin sözlü açıklamaların ötesine geçemediği, sözde Türk kışkırtmalarına engel olabilecek sonuç getirici müdahalelerde bulunamadığı değerlendirmesi yaparken, Tusk’un açıklamasında “iki halktan” bahsetmesinin de endişe verici olduğunu, Anastasiadis’in bu konuda Tusk’tan izahat istemesi gerektiğini vurguladı.

Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Teoharus ise AB’li yetkililerin tüm amacının Rum yönetimini sakinleştirmek olduğu ve iki yüzlü davrandıkları suçlamalarında bulundu.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Politis: “Kıbrıslı Türkler Bahane – Anastasiadis: Türkiye Onları Kamuflaj Olarak Kullanıyor – DİSİ Memnun DİKO Önlem İstiyor.”

Haravgi: “Erdoğan AB’den 3 Milyar Euro Taahhüdü ve Zaman Aldı – “Türkiye’nin Mesajı Alıp Almadığını Göreceğiz.”

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31