15 Temmuz 2015 Çarşamba 12:51
'Anlaşma bulmacasında daha çok boşluk var'
banner10

Fileleftheros gazetesi, “Anlaşma Bulmacasında Daha Çok Boşluk Var” başlık altında verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün gerçekleştirilen Ulusal Konsey toplantısında Rum siyasi parti başkan ve yetkililerine çözüm müzakerelerine ilişkin bilgi verdiğini yazdı. Gazeteye göre Anastasiadis, yönetim başlığında bazı adımlar atıldığını doğrulasa da anlaşmaya giden yolun hala uzun olduğunu aktardığını yazdı.

Anastasiadis’in Ulusal Konsey bilgilendirmesinden, “her şeyin müzakere edilmekte olduğu ve henüz sonuç olmadığının” anlaşıldığını belirten gazete, “müzakerelerin Hristofyas-Talat uzlaşı noktalarına dayandığını ve müzakerecilerin bunları 11 Şubat 2014 ortak açıklamasıyla ilişkilendirmeye çalıştıklarını” savundu.

Gazete, Anastasiadis’in bilgilendirmesinin şu maddelerle özetlenebileceğini belirtti:

“1. Ortam daha olumluya dönüştü. Eroğlu’na göre Akıncı ile ortam daha olumlu.

2. Mustafa Akıncı federasyonun iki egemen varlıktan değil iki toplumdan ortaya çıkacağını açıkça söylüyor.

3. Espen Barth Eide, AB normları konusunda çok iyi.

4. “İki Toplumlu İki Kesimli Federasyon” temel özgürlükleri sağlıyor. Kıbrıslı Türkler bölgelerini yönetmek istiyorlar ve bunda ısrarcılar. Kıbrıs Türk tarafına göre, iç vatandaşlık toplumsal temelde belirlenmeli.

5. Hristofyas-Talat uzlaşı noktaları ortak açıklamaya adapte edildi.

6. Başkanlık konusunda tezler şu şekilde: Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıs Rum başkan ve Kıbrıs Türk başkan yardımcısı olması gerektiğini düşünüyor. Kıbrıs Türk tarafı ise dönüşümlü başkanlığı destekliyor. Kıbrıs Rum tarafı 1989 kararları temelinde ağırlıklı oy için öneriler sunmuştu. Bu noktada eski Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, bu öneriyi kendisinin Talat’la müzakerelerde sunduğunu belirtti.

7. Yüksek Anayasa Mahkemesi’nde 4 Kıbrıslı Rum ve 4 Kıbrıslı Türk yargıç görev yapacak. Çıkmaza girilmesi durumunda ise, AB mahkemesi üç yargıçtan bir tanesini kurayla belirleyerek, çözüm bulması için Kıbrıs’a gönderecek. Bu yargıç Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, Türk, Yunan ya da İngiliz olmayacak.

8. Geçiş döneminin süresi görüşülüyor.

9. Mülkiyette mal sahibi tanınması varmış gibi görünüyora Ancak kullanıcı ve yeniden yerleşme, kısmi yeniden yerleşme (örneğin hastane inşa edilmiş ve taşınmazdan geriye küçük bir alan kalmışsa ve kullanılmıyorsa iade edilmesi), alternatif ikametgah, siyasi hakların derecelendirilmesi, takas ve tazminat gibi olası çözümler de görüşülüyor. Eşit katılımlı bir mülkiyet komisyonu olacak ve başkanı yabancı olacak. ‘Kullanıcı’ teriminin farklı altı kategorilerinin bulunduğu vurgulanıyor.

10. Kıbrıslı Türkler, oluşturucu devletçiğin yetkileri temelinde uluslar arası anlaşmalar imzalayabilmeyi istiyorlar. Kıbrıs Rum tarafı bunun ticari, spor, eğitim, din alanlarında ancak her zaman merkezi hükümetin onayıyla olabileceğini belirtiyor.

11. Kamu hizmetlerinde ve genel anlamda dairelerde Kıbrıs Rum tarafı 7-3 oranını destekliyor.

12. Kıbrıs Türk tarafı siyasi haklar konusunda, devletçiklerindeki dengelerin ve kontrolün değişmemesini istiyor.”

Gazete, yukarıda belirtilen bu unsurların yanı sıra, vatandaşlıkların verilmesi kriterlerinin beklemede olduğunu iddia etti.

Kıbrıslı Türklere, AB normlarına uyum ve çözüm sonrasına hazırlanmaları için yardım sağlanması konusunda anlaşıldığını iddia eden gazete, Merkez Bankası konusunun hala görüşüldüğünü öne sürdü.

Gazete, toprak konusunda ise miktar ya da haritaların görüşülmediğini, sadece kriterlerin ele alınmakta olduğunu iddia etti.

PARTİLERDEN FARKLI YORUMLAR

Öte yandan gazete, dünkü Ulusal Konsey toplantısının ardından Rum siyasi parti başkan ve yetkililerinin “farklı yorumlar içeren açıklamalarda bulunduklarını”; Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in ise “temkinli iyimserliklerini sürdürdüklerini” belirterek, parti başkanlarını yanıtladığını yazdı.

Habere göre, DİSİ Parlamento Sözcüsü Nikos Tornaridis, Anastasiadis-Akıncı müzakerelerindeki ortamın iyi ve ılımlı olduğunu belirterek, “Her şey çok iyi gidiyor. Müzakerelerde ılımlı, iyimser bir ortam var. İyimserlikle ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, “Geçmişte kaydedilen uzlaşıların ve Ortak Açıklama’nın müzakerelerde değerlendirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, müzakerelerin henüz çok başında olunduğunu ve bu güne kadar iki özlü görüşme yapılmasından dolayı kimsenin aceleci davranmaması gerektiğini vurguladı.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Kıbrıs sorununu Türklerin şartlarıyla müzakere etmeye devam ettiklerini iddia ederken; EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, insan haklarının sapmalar olmaksızın tüm Kıbrıs’ta uygulanabileceğine dair hala tereddütler olduğunu öne sürdü.

EURO.KO Başkanı Dimitris Silluris, Kıbrıs sorununda “40 yıldır ilerleme sağlandığı” yorumunda bulunarak değerlendirme için henüz erken olduğunu söyledi.

Rum Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ise, Kıbrıs sorununun çözümünün “işgal ve istila koşullarını ortadan kaldıracak şekilde olması gerektiğini; gizlenmiş bir bölünme olmaması gerektiğini” savundu. Lillikas, toplantıda müzakerelere ilişkin herhangi bir belge sunulmamasından ötürü aklında soru işaretleriyle toplantıdan ayrıldığını belirtti.

Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise, Rum hükümetinin müzakerelerin gidişatına ilişkin temkinli iyimserliğini koruduğunu söyledi.

Hristodulidis, “daha iyi bir ortamın bulunduğunu ancak henüz sürecin başında bulunulduğunu” belirterek “belirli bir ilerlemenin yaşanması durumunda bilgilendirmenin de yapılacağını” vurguladı.

Geçmişteki uzlaşı noktalarının benimsenmesi konusundaki bir soruya karşılık Hristodulidis, Anastasiadis’in hemfikir olduğu ve önerileri çerçevesinde sunduğu geçmiş uzlaşıların bulunduğunu belirtti.

Hristodulidis, toprak düzenlemelerinin temelleri ve nüfus çoğunluğuna ilişkin bir soruya karşılık ise, Anastasiadis’in “önceki açıklamasının devamı niteliğinde, AB normları tarafından öngörülen ve AB normlarının çekirdeğini oluşturan üç temel özgürlüğün Kıbrıs Cumhuriyeti’nde uygulanmasından başka bir yol olmadığını” belirtti.

Hristodulidis: “Bunun akabinde, bu temel özgürlüklerin uygulanmasıyla, iki kesimliliğin ve siyasi eşitliğin nasıl sağlanacağını göreceğiz. Biz bunun olabileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Hristodulidis ayrıca, başkanlık sistemi konusunda Kıbrıs Türk ve Rum tarafları arasında görüş ayrılığı olduğunu doğrulayarak, “Ancak müzakere masasındayız. Müzakereler, anlaşmazlık olan konulara çözümler bulabilmek için yapılır” şeklinde konuştu.

Haravgi gazetesi, “İlerleme Ancak Başkan İçin İki Zorlu Konu” başlıkları altında verdiği haberinde, Anastasiadis için başkanlık sistemi ve Türk vatandaşların oranının iki zorlu konuyu teşkil ettiğini iddia etti.

Gazete, Anastasiadis’i düşündüren konulardan ilkinin, “seçim öncesi taahhütleri çerçevesinde kabul etmediğini duyurduğu Hristofyas-Talat uzlaşılarından olan dönüşümlü başkanlık unsuru olduğunu” yazdı.

Gazete, “bu durumun Anastasiadis’e, o dönemde Kıbrıs Rum tarafınca konan çapraz oy ve ortak oy pusulası şartlarının dışında fazla seçenek bırakmadığını” iddia etti.

Anastasiadis’i zorda bırakan ikinci unsurun ise “Hristofyas-Talat tarafından dört özgürlük anlaşması çerçevesinde sağlanan, Türk vatandaşlarının 4’e 1 oranı bozulmadan yerleşmesi” olduğunu belirten gazete, diğer unsurlarda özlü bir uzlaşmazlık gözlemlenmediğini savundu.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Politis, “Az Şeyler – Başkan Ulusal Konseyi Bilgilendirdi” ; Simerini: “Ortam: Ilımlı - Ağır Kış Şartları Arasında”; Alithia: “Diyalogla İlerleme Olacağını Umuyoruz”.

banner22
Son Güncelleme: 15.07.2015 12:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31