22 Aralık 2015 Salı 12:57
Anlaşmanın uygulanmasında Çin Halk Cumhuriyeti'ne rol
banner10

Çin Halk Cumhuriyeti’nin, gerek Kıbrıs sorunun çözümünün sağlanmasına, gerekse anlaşmanın hayata geçirilmesi gidişatına yönelik rol oynamasının istendiği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, bu talebin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından, Güney Kıbrıs’ta resmi temaslarda bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi’ye iletildiğini yazdı.

Gazete, Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin, dün, ilk önce Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ardından Meclis Başkanı Yannakis Omiru, daha sonra ise Rum mevkidaşı Yoannis Kasulidis ile bir araya geldiğini yazdı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang’ın, temaslarında ağrılığı ikili ilişkilere verdiğini yazan gazete Wang’ın ayrıca Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından Kıbrıs sorunu hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgilendirildiğini belirtti.

Yİ-KASULİDİS BASIN TOPLANTISI

Habere göre Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile görüşmesinin ardından Kasulidis ile birlikte basına ortak açıklamalarda bulundu.

Wang, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olarak, ülkesinin, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerdeki gelişmeleri takip ettiğini, “Kıbrıs Cumhuriyeti’”nin egemenlik ve topraksal bütünlüğünün korunması çabasını desteklediğini ayrıca BM’nin kararları temelinde ortak kabul edilen bir çözüm beklentisinde olduğunu ifade etti.

Ülkesinin, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olarak olumlu bir rol oynamaya devam edeceğini ifade eden Wang, Güney Kıbrıs’ın coğrafik konumunun yegane avantajlar sunduğunu da belirtti.

Wang, ziyaret amacının geleneksel dostluğu pekiştirmek, karşılıklı siyasi güveni derinleştirmek, işbirliği pratiklerini ileriye götürmek ve ortak kalkınma gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

Wang, iki ülke işbirliğinin hangi alanlarda derinleştirilebileceği konusuna da değinirken, özellikle limanlarda, hidrokarbon, turizm ve tarımsal ürünler alanında işbirliği üzerinde durdu.

İlişkilerin geliştirilmesine yönelik yeni anlaşmalara ilişkin bir soru üzerine Wang, yeni anlaşmanın, İpek Yolu’nun ortaklaşa yeniden canlandırılması konusunda olduğunu, bunun da, tüm alanlardaki ilişkilerin derinleştirilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Çin’nin yeni garantörlük sisteminde oynayabileceği rolün ele alınıp alınmadığı şeklindeki bir soru üzerine, Wang’ın, Anastasiadis’ten, Çin’in oynayabileceği rol konusunu duyduğunu ifade etti.

Wang ile görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği pratiğinin derinleştirilmesine ağırlık verildiğini belirten Kasulidis, Çin’in, İpek Yol’a ilişkin “One Belt-One Road” inisiyatifinin merkezi rol oynayacağını, Güney Kıbrıs’ın buna destek verdiğini söyledi.

Kasulidis, bu inisiyatife ilişkin bağlılıklarının göstergesinin, “Asian Infrastructure and Development Bank (Asya Altyapı ve Kalkınma Bankası)”a bölgesel üye olma başvurularının kısa zaman içerisinde sonuçlanacağını belirtti.

Kasulidis ayrıca Wang’a, Rum limanlarının açık olduğunu, Çin filosunun ve savaş gemilerinin kabul edilebilir olduğu konusunda da bilgi verirken, Suriye tarafından kimyasal silahların imha edilmesi operasyonunda Çin savaş gemisinin misafir edildiğini de anımsattı.

ALTI ALANDA İŞBİRLİĞİ

Fileleftheros gazetesi, Çin Dışişleri Bakanı Wang’ın altı alanda işbirliğinden bahsettiğini yazdı.

Habere göre Wang, ilk olarak, denizcilik alanına değindi ve Güney Kıbrıs’ın büyük bir denizcilik ülkesi olduğunu, buna bağlı olarak Çin pazarının bu yönde gereksinimi ve talebi olduğuna dikkati çekti.

İkinci olarak limanlar konusunu ortaya koyan Wang, ülkesinin, limanların idare edilmesinde büyük tecrübeye sahip olduğunu, Güney Kıbrıs’taki limanların kalkınmasına yardım etmeye hazır olduklarını ifade etti.

Wang, üçüncü olarak, alt yapı konularındaki işbirliğinden söz ederek Kıbrıs sorunun çözümüyle veya buna yaklaşıldıkça, iki ülkenin, bu konuda daha ileri işbirliğini ele alabileceğini, kendilerinin bu konuda büyük bir tecrübeye sahip olduğunu belirtti.

Hidrokarbon alanındaki işbirliğini ise dördüncü işbirliği alanı olarak gösteren Wang, iki ülkenin ortak gereksinimlerinin olduğunu ifade etti.

Turizm alanındaki işbirliğine ilişkin olarak Wang, 120 milyon Çinli vatandaşın yurt dışını ziyaret ettiğini bunlardan sadece yüzde 1’inin,Güney Kıbrıs’ı ziyaret etmesi durumunda, 1.2 milyon  kişinin Güney Kıbrıs’ı ziyaret edeceğini belirtti.

Wang son olarak ise tarımsal ürünler alanındaki işbirliğinden bahsetti ve zeytinyağı, şarap ve süt ürünlerinin Çin’de büyük talep gördüğünü ifade etti.

OMİRU-WANG GÖRÜŞMESİ

Politis gazetesi, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin, dün Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru ile de bir araya geldiğini yazdı.

Habere göre Wang, iki ülke arasındaki ilişkilerin, büyük ve küçük ülkeler arasındaki iyi ilişkilerde örneği teşkil ettiğini söyledi.

Görüşme sırasında III.Makarios’un, 1970’li yıllarda Çin’e gerçekleştirdiği ziyareti anımsatan Wang, o zamandan beridir iki ülkenin iyi ilişkilerini muhafaza ettiğini belirtti.

Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru ise Çin’de geçtiğimiz gün meydana gelen heyelanda ölenler için taziyelerini sunarken iki ülke arasındaki ilişkilere değindi.

Omiru ayrıca Çin’in Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak takındığı ilkelere dayalı tezlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Rum gazeteleri Çin Dışişleri Bakanı Wang’ın ziyaretlerine geniş bir şekilde yer verdiler.

Haberi “Çin Dışişleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Egemenliğini Destekliyor-Destekleyici Çin” başlığıyla veren Politis gazetesi Çin Dışişleri Bakanı Wang’ın, Rum tezleri karşısında destekleyici gözüktüğünü yazdı.

Haravgi gazetesi “Limanlarımıza Çin İlgisi”, Simerini gazetesi “İpek Yol’da Limanlar-Çin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Egemenliğinin Korunmasından Yana” , Alithia gazetesi “Çin İle Ticari İşbirliği Zemini” başlıklarını kullandı.

banner22
Son Güncelleme: 22.12.2015 12:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31