04 Ekim 2016 Salı 12:28
'Camp David tipi senaryo gündemde'
banner10

New York’taki üçlü görüşmeden sonra bugün yeniden yoğunlaştırılmış müzakerelere başlanması Rum basınında geniş şekilde yer aldı.

Haber, Fileleftheros’ta “Camp David Tipi Senaryo Gündemde”; Simerini’de  “Açık Konular İçin Yeniden Masaya… Akıncı ve Anastasiadis, New York Sonrasında Diyaloğa Geri Dönüyor..”; Alithia’da “Akıncı-Anastasiadis: Yeni Yoğunlaştırılmış Diyalog Bugün Başlıyor”; Politis’te “Toprak İçin Hazırlanıyorlar… Yoğunlaştırılmış Görüşmelerin Son Özlü Aşaması Bugün Başlıyor” ve Haravgi’de “Yoğunlaştırılmış Müzakerelerin Yeni Turuyla Bugün Başlangıç… Eide: Toprak Görüşmesi Güvenlikten Önce”  başlıklarıyla yer aldı.

Müzakereler nasıl devam edileceğine ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı haberlerde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide’nin dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamalara ve Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in değerlendirmelerine yer verildi.

“CAMP DAVID TİPİ SENARYO GÜNDEMDE”

Fileleftheros “Camp David Tipi Senaryo Gündemde” başlıklı haberinde basına sızdırmaları gerekçe gösteren Türk tarafının, görüşmenin yurtdışında olmasını istediğini, Rum tarafının da bu fikri kabul ettiğini hatırlatan gazete Türk tarafının bu fikrinin “bir baskı ortamı yaratılmasıyla ilintili olduğunu” ileri sürdü.

Gazete,  “Çünkü Türk tarafı ve BM tarafından söylenen geçerli olursa, ‘Yönetim ve Güç Paylaşımı’, ‘AB’, ‘Ekonomi’ ve ‘Mülkiyet’ başlıklarındaki görüşmeler tamamlandıktan sonra olacak. Kıbrıs Türk tarafının menfaati bulunan bu 4 kapanırsa, dikkatler, anlaşma perspektifini alaşağı etmesinler diye Kıbrıslı Rumlara çevrilecek” iddiasında bulundu.

Eide’nin konuyla ilgili açıklamalarına yer verilen haberde, liderlerin önümüzdeki görüşmelerde usul konularını ele alacağını söyleyen BM diplomatının, “Toprak” ve “Güvenlik” konularının, liderlerin karar vereceği şekilde, yurt içinde veya yurt dışında, görüşülmesine geçilebilmesi için 4 başlığı kapatmak hedefiyle konu-konu görüşmelere geçileceğini söylediğine dikkat çekildi.

“TOPRAĞI GÜVENLİK GÖRÜŞMELERİNE GİRMEDEN ÖNCE GÖRÜŞMEYE BAŞLAMAMIZ GEREKTİĞİ ALGISI VAR”

Habere göre, Eide, New York sonrası bugün yapılacak ilk görüşme öncesinde dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le ayrı ayrı görüşmesi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtında “Toprağı, Güvenlik görüşmelerine girmeden önce görüşmeye başlamamız gerektiği algısı vardır. Ancak en azından bir taraf –ve inanıyorum ki- gittikçe her iki taraf da bu görüşme için doğru usulü bulmamız gerektiğini teslim ediyor çünkü bu görüşme Yönetim görüşmelerinden biraz farklı olacak. Keza Toprak değişimleri sıradan insanları biraz farklı etkiliyor” dedi.

“TOPRAK MÜLKİYETLE BAĞLANTILIDIR. GÖRÜŞMENİN NASIL VE NEREDE OLACAĞINA LİDERLER KARAR VERECEK”

Eide, “Toprak” başlığının yurtdışında ele alınması görüşünün tartışılıp tartışılmadığı sorusuna “karar liderlere kalmış” cevabını verdi.

Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise aynı soruyu yanıtında, “Toprak Mülkiyetle bağlantılıdır. Başkan Anastasiadis Toprakta anlaşma olmadan Mülkiyetin çözülemeyeceğini açıklamıştır. Toprağın, özlü ve derinlemesine görüşülmesi esasını koruyoruz. Bu itibarla bu görüşmenin nasıl ve nerede olacağına karar vermek sadece iki lidere kalmıştır” dedi.

Aynı gazete “Hükümet Sözcüsü: Niyetler Pratikte Görünecek” başlıklı haberinde Hristodulidis’in dünkü Eide-Anastasiadis görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamaya yer verdi.

Habere göre “müzakerelerin, tam anlamıyla kritik aşamasında bulunuyoruz” vurgusu yapan Hristodulidis Rum tarafının masaya “ciddiyetle, uygun ön hazırlıkla” gideceğini belirterek “yapılacak diyalog aracılığıyla, iyimser olmamıza olanak tanıyacak sonuçlar olmasını umuyoruz” dedi.

“BUNUN SON FIRSAT OLUP OLMADIĞINI MÜZAKERELERİN SONUCU BELİRLEYECEK”

Hristodulidis, “Bu aşama, açıkta kalan konuların kapatılması için son fırsat mı?” sorusuna karşılık “son fırsat olup olmadığını müzakerelerin sonucu belirleyecek. Peşin hüküm veremeyiz. Önemli olan, o zorluklarla, iki taraf arasındaki yaklaşım farklılıklarıyla başa çıkılabilmesi için müzakere masasında irade ve istek olmasıdır. Aynı zamanda Toprak başlığının özlü görüşülmesi ile niyetler de ortaya çıkacak, biz de daha güvenilir değerlendirmeler yapabileceğiz” cevabını verdi.

“BU AŞAMANIN NE KADAR SÜRECEĞİNE DAİR BİR ZAMAN SINIRI YOK”

Müzakerelerin bu aşamasının ne kadar süreceği sorusuna da muhatap olan Hristodulidis “yoğunlaştırılmış müzakerelerin ne kadar süreceğine dair bir zaman sınırı yoktur. Zaman sınırını belirleyecek olan, müzakere masasından alınacak sonuçlardır” dedi.

Anastasiadis-Eide görüşmesinde Eide’nin verdiği mülakatın içeriğinin de ele alınıp alınmadığı sorusuna karşılık “o konu Başkan Londra’dayken görüşüldü. Eide ile telefon görüşmesi yaptı ve kendisinden izahat aldı. Bugün bu konu görüşülmedi” cevabını verdi.

“İNGİLİZ BÜYÜKELÇİ’NİN YAKLAŞIMI BÜYÜK ÖLÇÜDE GERÇEĞİ YANSITIYOR”

Hristodulidis, İngiltere’nin Kıbrıs Büyükelçisi Matthew Kidd’in çözümün finansmanıyla ilgili açıklamasını hatırlatılması üzerine,  “Şu anda, Kıbrıs sorununun olası çözümünden ortaya çıkacak olası ekonomik ihtiyaçları, ekonomik olguları görmeye çalışıyoruz” dedi
Hristodulidis, şunları ekledi:

“Görüş belirtebilmek için önümüzde gerçek veriler olması amacıyla çok somut incelemeler yapmakta olan uluslararası ekonomi örgütleri Kıbrıs’ta bulunuyor. İngiliz büyükelçinin yaklaşımı büyük ölçüde gerçeği yansıtıyor. Bu, gerek hazırlanan incelemelerde, gerek konuyla ilgili ikili düzeydeki görüşmelerde ciddiye alınıyor.”

Simerini haberi “Açık Konular İçin Yeniden Masaya… Akıncı ve Anastasiadis, New York Sonrasında Diyaloğa Geri Dönüyor… İşgal Lideri Yıl İçerisinde Çözümde Israrlı… Hükümet Sözcüsü ‘Çok Kritik Bir Aşamada Bulunuyoruz’ Dedi” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Liderlerin bugünkü ilk görüşmesinin saat 11.00’de başlayacağını ve takip edecek görüşmeler için hazırlık niteliğinde olacağını kaydeden gazete, Hristodulidis’in “müzakerelerin çok kritik  bir aşamada olduğu” vurgusunu öne çıkardı.

RUM ULUSAL KONSEYİ PERŞEMBE GÜNÜ TOPLANIYOR

Haberde, Hristodulidis’in Sigma TV’nin “Mesimeri ke Kati”  isimli programında yaptığı açıklamaya da geniş ölçekte yer verildi.

Liderlerin haftada 3-4 kez görüşeceğini söyleyen Hristodulidis bugün yapılacağı açıklanan “Ulusal Konsey” toplantısının da liderler görüşmesi nedeniyle Perşembe dünü saat 10.00’a ertelendiğini belirtti.

Hristodulidis, Ulusal Konsey’in Perşembe günkü toplantısında, daha önce kararlaştırıldığı gibi, müzakerelerin ana başlıklarının ele alınmayacağını; Anastasiadis’in New York, Londra ve Paris ziyaretleri ile Cumhurbaşkanı Akıncı ile bugün yapacağı ilk görüşme ve prosedürün nasıl ilerlediğine dair bilgi vereceğini söyledi.

Hristodulidis, toplantıda AB başlığının da ele alınacağını ve siyasi parti başkanlarının bu başlıkta soru sorma ve öneride bulunma fırsatı olacağını belirterek, toplantıya partilerin uzman ve teknokratlarının da katılabileceğini anlattı.

“TOPRAK, MÜLKİYET İLE BAĞLANTILI”

“Toprak” başlığının “Mülkiyet” ile bağlantılı olduğu görüşünü tekrarlayan Hristodulidis, bugünkü görüşmede “Toprak” başlığının nasıl analiz edileceğine dair detayların da ele alınabileceğini söyledi.

Hristodulidis, “Ancak edindiğimiz bilgilere göre bu görüşme gelecek görüşmelerden birine bırakılacak çünkü önce karşılıklı nabız ölçülecek” ifadesini kullandı.

Gazete, Hristodulidis’in, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın “Toprak başlığında tavır değiştirdiğini, bugüne kadar bu başlığın “Güvenlik ve Garantiler”le birlikte görüşülmesinde ısrar ederken, son günlerde geri adım atarak, bütün diğer başlıklardan ayrı görüşmeyi kabul ettiği” iddiasında bulunduğunu yazdı.

Müzakerelerle ilgili haber Alithia’da “Akıncı-Anastasiadis: Yeni Yoğunlaştırılmış Diyalog Bugün Başlıyor” başlığıyla yer aldı. Haberde, “yeni tur yoğunlaştırılmış görüşmeler bugün, Toprağın Güvenlik ve Garantiler’le değil Mülkiyet’le kombine olduğu ve kombine görüşüleceği net planıyla başlıyor” yorumu yapıldı.

Haber Politis’te “Toprak İçin Hazırlanıyorlar… Yoğunlaştırılmış Görüşmelerin Son Özlü Aşaması Bugün Başlıyor” ve Haravgi’de “Yoğunlaştırılmış Müzakerelerin Yeni Turuyla Bugün Başlangıç… Eide: Toprak Görüşmesi Güvenlikten Önce”  başlığını kullandı.

banner22
Son Güncelleme: 04.10.2016 12:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31