22 Nisan 2016 Cuma 12:54
Eide: 'Esas mesele, ekonomik açıdan sürdürülebilir bir çözüm'

 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşme Rum basınında geniş yer aldı.

Fileleftheros gazetesinin manşetinde yer alan konuyla ilgili haberde, BM’nin süreçte ilerleme gördüğü, Türkiye’nin ise yeni oldu-bittilerle yeni bir ortam yaratmaya çalıştığı ileri sürüldü.

BM’nin Eide aracılığıyla, Kıbrıs sorununda ilerleme olduğunu duyurduğunu ve “süreçte gevşeme gördüklerine” dair söylemleri yüzünden basına eleştirilerde bulunduğu bildirildi. Gazete, Türk tarafının ise aynı anda yeni oldu-bittiler empoze etmeye çalıştığını iddia etti.

Gazete, BM’nin ileriki aylarda “çözüm sahnesi kurma” çabalarına rağmen, Türk tarafınca şekillendirilmekte olan manzaranın oldukça endişe verici olduğunu ileri sürdü.

İlk olarak, TC Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş’in adanın kuzeyine gittiğini yazan gazete, ikinci olarak ise EVKAF’ın aniden mal-mülk talebiyle AİHM’ye başvuru yapma konusunu gündeme getirdiğini öne sürdü.

Gazete, iç sayfadan yayınladığı “Herkes Kendi Dalgasında (Havasında)… Eide İlerlemeye Atıfta Bulunuyor, Ankara Oldu-Bittiler Empoze Etmek İçin Türkeş’i Gönderdi” başlıklı haberinde, Eide’nin ilerleme ve hareketlilik gördüğü, aynı zamanda süreçte gevşeme olduğuna gönderme yapan yorumlarından ötürü basına yönelik eleştirilerini yinelediği belirtildi. Türk tarafının ise sistematik bir şekilde yeni oldu-bittiler empoze etmeye çalıştığını iddia etti.

Gazete, Tuğrul Türkeş’in ziyaretinin, bu yaklaşımlarla bağlantılı olduğunu da ileri sürdü.

EİDE

Gazeteye göre, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise dün öğle saatlerinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesinden sonra basına yaptığı açıklamada, sürecin iyi bir durumda olduğunu ve son aylarda ortaya çıkan birçok görüş birliğinin, uzlaşı noktalarına dönüştürülmesi için yoğun bir çalışma yapıldığını söyledi.

Sürecin doğru yönde ilerlemekte olduğunu ifade eden Eide’nin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmeden sonra söylediklerini yineleyerek “bazı insanların düşündüğünün aksine süreçte durgunluk olmadığı” yönünde ifade kullandığı kaydedildi.

Gazeteye göre, hangi insanları kastettiğinin kendisine sorulması üzerine ise Eide, süreçte durgunluk yaşandığına dair son haftalarda basında yer alan yorumları hatırlattı.

Esas meselenin, kendi içinde ekonomik açıdan sürdürülebilir olacak olan, aynı zamanda büyüme ve zenginlik meydana getirecek olan bir çözüme sahip olmak olduğunu dile getiren Eide, ekonomik açıdan sürdürülebilir bir çözümde, çözümün uygulanması için harcanacak paradan çok daha fazla para ortaya çıkacağına işaret etti.

Eide, ekonomik destek üzerinde çalışırken ve çözümün ekonomik boyutlarından söz ederken, esas meselenin, güvenilir ve işleyebilir bir federal devlete sahip olmak olduğunu belirtti.

Alithia gazetesi ise “Süreçte Durgunluk Yok” başlıklı haberinde, Eide’nin açıklamalarına yer verdi ve Eide’nin süreçte yavaşlama olduğuna dair değerlendirmeleri kabul etmediğini yazdı.

Gazeteye göre, çözümün ekonomik maliyetine değinen Eide, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Komisyonu’na, bu doğrultudaki desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Politis gazetesi ise “Öncelikle Sürdürülebilir Olmalı… Eide: Federal Ekonominin Doğru Kurulması Önemli” başlıklı haberinde, Eide’nin, çözümün ekonomik boyutuyla ilgili esas meselenin, çözümün ekonomik açıdan sürdürülebilir olmasına bağlı olduğunu söylediğini iletti.

Gazeteye göre, açıklamasında Dünya Bankası, IMF ve Avrupa Komisyonu tarafından gerçekleştirilen çalışmaya da değinen Eide, “Bu çalışmanın liderlere ve kendisine, çözümün ekonomik boyutunu müzakerelere dahil etmeleri için sağlam bir temel sunduğunu” söyledi.

Uluslararası toplumun çözüme nasıl katkıda bulunacağının kendisine sorulması üzerine ise Eide, şu an çözümün finansmanı için çözümler aranmakta olduğunu ancak çözümün maliyetinin ötesine bakmaya başlamak gerektiğini söyledi.

Gazeteye göre Eide, bu konuyla ilgili olarak son beş gün içerisinde Amerika Birleşik Devletleri Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu  Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın yanısıra Fransa ve İngiltere Dışişleri bakanlarıyla görüşmeler yaptığını dile getirdi.

Simerini ise “Ekonomik Açıdan Sürdürülebilir Bir Çözüm Aranıyor” başlıklı haberinde, Eide’nin, IMF ile Dünya Bankası’nın mülkiyetin çözümüne dair konuları da gözden geçirmekte olduklarını söylediğini iletti.

Haravgi ise habere “Süreç Doğru Yönde… Eide: Kendi İçinde Ekonomik Açıdan Sürdürülebilir Olacak Bir Çözüm” başlıklarıyla yer verdi.

HRİSTODULİDİS

Rum gazeteleri, Eide ile Anastasiadis’in dünkü görüşmesinden sonra Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in yaptığı açıklamayı da aktardı.

Fileleftheros’a göre, Rum Hükümeti, Hristodulidis aracılığıyla yaptığı açıklamada, çözümün sürdürülebilir olması gerektiğini, bunun da IMF, Dünya Bankası ve en çok da kendilerinin hedefi olduğunu dile getirdi.

Gazeteye göre, Hristodulidis, açıklamasında ayrıca müzakerelerde ilerleme olduğunu ancak görüş ayrılıkları da bulunduğunu ifade etti.

Eide’nin, “son yapılan liderler görüşmesinden ötürü coşkulu olduğu ve süreçte gevşeme olduğunu düşünenleri yalanladığı” açıklamasını yorumlaması istenen Rum sözcü, Eide’nin kimi kastettiğini bilmediğini söyledi.

Gazeteye göre, Hristodulidis, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği son görüşmeden sonra da söylediği gibi, bunun çok yapıcı bir görüşme olduğunu ifade etti.

Gazeteye göre, Hristodulidis sözlerini şöyle sürdürdü:
 “İlerleme var ve çaba sürmektedir. Bu sebepten dolayı müzakere masasında bulunuyoruz. İlerleme var, anlaşmazlıklar da var. Görüşme yapmak suretiyle, sürecin tümünün nasıl ilerleyebileceğini görmeye çalışıyoruz.”

Gazeteye göre, Akıncı ile Anastasiadis arasında önümüzdeki Pazartesi günü yapılacak görüşmeyle ilgili olarak ise Hristodulidis, bugüne kadar ele alınmış 4 başlıkla ilgili görüşmenin ve bu 4 başlıktaki görüş birliklerinin uzlaşı noktalarına dönüştürülmesine dair çabanın süreceğini sözlerine ekledi.

Alithia’nın haberine göre ise Rum sözcü, açıklamasında, çözümün sürdürülebilir olması gerektiğini söyleyerek, bunun da IMF, Dünya Bankası ve en çok da kendilerinin hedefi olduğunu belirtti ve buna paralel olarak bir çözümün sürdürülebilir olması için, doğru da olması gerektiğini vurguladı.

Habere göre, Hristodulidis, bunun müzakere masasında üzerinde çalıştıkları bir şey olduğunu da sözlerine ekledi.

banner22
Son Güncelleme: 22.04.2016 12:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31