22 Ağustos 2017 Salı 11:54
"Kıbrıs'ta normal bir devlet çatısı altında birlikte yaşayabiliriz"
banner44

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ın normal bir devlet haline gelmesi gerektiğini belirtti.

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, yurt dışında yaşayan Rumların örgütleri POMAK, PSEKA ve NEPOMAK’ın dün başlayan 19’uncu toplantısının açılışına katılarak burada bir konuşma yaptığını yazdı.

Habere göre, Güney Lefkoşa’daki “Filoksenia” Konferans Merkezi’nde yer alan ve Cuma gününe kadar devam edecek toplantının açılışında konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ın normal bir devlet haline gelmesi gerektiğini vurgularken, kritik zamanların ardı sıra gelmesi durumunda herkesin, istinasız olarak dinamiklerini birleştireceğine de inandığını ifade etti.

Crans-Montana’daki Kıbrıs konferansından da söz eden Anastasiadis, bu konferansta çözüm sağlanması için her türlü çabayı sarf ettiğini ancak Türk “uzlaşmazlığı” nedeniyle sonuç alınamadığını savundu.

"BİRLİKTE YAŞAMAMIZ VE BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZ MÜMKÜN"

Anastasiadis, “Kıbrıslı Türklerle birlikte yaşamamız ve birlikte çalışmamız mümkündür, yeter ki ne Kıbrıslı Türkler ne de Kıbrıslı Rumlar, üçüncülerin hizmet organına dönüşmesin” ifadelerini kullanırken her birinin, etnik kimliklerine ve siyasi geleneklerine saygı duyacağını-Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler olacaklarını - her şeyin üstünde, sadece ve tek bir vatana, Kıbrıs’a sahip olacaklarını söyledi.

“ANASTASİADİS’TEN SERT ÇİZGİ”

Fileleftheros gazetesi “Anastasiadis’ten sert çizgi” başlığıyla yayımladığı haberinde, Anastasiadis’in dış Rumlar toplantısında yaptığı konuşmaya geniş bir şekilde yer verirken, Anastasiadis’in konuşması sırasında, Amerikalılar ve İngilizlerin yanı sıra içte eleştiride bulunanlara ve baskı yapanlara da yanıt verdiğini yazdı.

Habere göre Anastasiadis konuşmasında, Kıbrıs sorununa müdahil olan üçüncü tarafların, dolaylı veya dolaysız bir şekilde, tarafları müzakere masasının gerisine getirme çabası konusunda ayak diretmediğini ifade etti.

Anastasiadis, yine üçüncü taraflara atıfta bulunarak Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs sorununun çözümünün ardından Türk askerinin varlığının devam etmesi ve garantörlük rolünün muhafaza edileceği güvenlik konusunda Ankara’nın tatmin edilmesini kabul etmesini hedeflediğini de dile getirdi.

Anastasiadis konuşması sırasında ABD ve İngiltere büyükelçilerinin de varlığından faydalanarak bu ülkelere “ABD merkezi hükümetin kararlarında, herhangi bir eyaletin olumlu oyu gerekli mi, Birleşik Krallık hükümetinde, İskoçya veya Kuzey İrlanda’nın olumlu oyu gerekli mi?” şeklinde sorular yöneltti.

Anastasidis, “Türk garantileri neden istensin, neden işgal orduları korunsun, uluslararası hukukun yerine gelmesi için uluslararası toplumun katkısı nedir?” şeklindeki soruları da yöneltti.

Dış Rumlara hitaben ise Anastasiadis, sürekli çabalarından dolayı dış Rumlara teşekkür ederken, gerek hükümetin gerekse siyasi dinamiklerin en güçlü şekilde onları desteklemeye devam edeceği teyidinde de bulundu.

DIŞ RUMLARIN GÖRÜŞLERİ

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, dış Rumlar toplantısına katılan diğer yetkililerin görüşlerine de yer verdi.

banner41
Habere göre, “Dünya Dış Rumlar Federasyonu” (POMAK) Başkanı Andreas Papaevridis, son görüşmelerin, Kıbrıs sorununun çözümünü sağlamadığını ancak dış Rumlar olarak kendilerinin, tüm bu yıllarda, kaldıkları ülkelerde, çözümün kabul sağlanabilmesi için Türkiye’nin mantıksız talepleri ve görüşlerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığı konusunda ikna etmeye devam edeceklerini ifade etti.

Kıbrıs Mücadelesi Dünya Koordinasyon Komitesi (PSEKA) Başkanı Philip Christopfer, 43 yıl sonra, Kıbrıs sorununda yeni bir stratejiye gereksinim olduğunu, şüphesiz müzakerelerin, sorununu özünün değerini düşürdüğünü, “yasa dışı işgal ve istila” olan sorunun bugün iki toplumlu çatışma olduğunu, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında çatışmanın söz konusu olmadığını, “işgal ve istilanın” söz konusu olduğunu, yeni stratejinin de buna karşı yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

NEPOMAK (Pomak Gençlik Kolları) Başkanı Antonio Mihailidis ise konuşmasında Anastasiadis’in çabalarına ve tavizlerine karşın Carans-Montana’da,  müzakerelerin Kıbrıs sorununun çözümünü getirmediğini belirtti.

Mihailidis, basit ve haklı diye nitelediği isteklerinin, Güvenlik Konseyi kararları, Doruk Anlaşmaları temelinde, tamamen işlevsel, hukuk devletine uyumlu, yabancı müdahalelerden kurtulmuş adil bir çözüm olduğunu ifade etti.

BAŞPİSKOPOS II.HRİSOSTOMOS’TAN MESAJ

Alithia gazetesine göre Rum Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, açılışa gönderdiği ve rahip Grigoris Musurulis tarafından okunan mesajında, Kıbrıs sorununun çözüm çabasında, yanlış yere, iki kesimli, iki toplumlu federasyon terimini kabul ettiklerini, bunun da Türk tarafına tehlikeli belirsizlikler sağladığını savundu.

DİĞER KONUŞMACILAR

Fileleftheros gazetesine göre Rum Meclis Başkanı’na vekalet eden Adamos Adamu ile Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu da toplantıda birer konuşma yaptı.

Her iki yetkili konuşmasında Kıbrıs diasporasının oynadığı rolün önemini vurguladı.

Adamu konuşmasında ayrıca Türkiye’nin önceliğinin, KKTC’nin yükseltilmesi veya tanınması ile Kıbrıs’ın stratejik konumundan faydalanmak olduğunu savundu ve Türkiye’nin bu nedenden dolayı Güney Kıbrıs’ın, (tek yanlı ilan ettiği) Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki egemenlik haklarına itiraz ettiğini ileri sürdü. 

Adamu, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına, dış Rumların katkısının önemli olduğuna da dikkati çekti.

Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu da konuşmasında, dış Rumların, yurt dışında, Güney Kıbrıs’ın en iyi elçileri olduğunu belirtti ve Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına katkıları nedeniyle de dış Rumlara teşekkürlerini sundu.

Toplantıda Yunan hükümetini temsil eden Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Terens Kuik ise konuşmasında, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın, dış Rumlara yönelik işbirliğinden söz etti.

DIŞ RUMLARIN TEMASLARI

Fileleftheros gazetesi, dış Rumlar toplantısı çerçevesinde dış Rumlar örgütlerinden oluşan Merkez Konsey’in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından kabul edileceğini yazdı.

Habere göre Merkez Konseyi ayrıca Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu tarafından da bilgilendirilecek.

banner22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31