02 Mayıs 2015 Cumartesi 11:34
Maraş konusunda somut öneri bekleniyor
banner10

BM’nin Kıbrıs sorununda,  “çarçabuk” bir süreç öngördüğü belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “BM’den Çarçabuk Süreç” başlıklı haberinde, BM, Anglo-Amerikanlar, Brüksel ve diğer unsurların, bu konjonktürün, KKTC’deki seçimlerin ve Mustafa Akıncı’nın kazanmasının ardından kaybedilmemesi gerektiğini düşündüklerini yazdı.

BM ve diğer unsurların, sürecin 2015 yılı sonuna kadar veya bir sonraki yılın ilk aylarında (2016 yılı Mayıs ayında Güney Kıbrıs’ta seçimler var) tamamlanmasının mümkün olduğu konusunda ısrarlı olduğunu, ilk durağın Eylül ayı olmasıyla, çabucak sonuç elde edilmesini hedefleyerek, içeriğinde yoğun müzakerelerin yer aldığı bir senaryo şekillendirdiğini yazan gazete BM’nin bu çerçevede, köprü kurucu önerilerle kendi yardımını sunmaya hazır olduğunu dile getirdiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, özellikle Kıbrıs Rum tarafındaki olası tepkilerden kaçınma isteğiyle birlikte, Ada’ya gerçekleştirdiği son ziyarette köprü kurucu önerilerin, müdahil taraflarla ayrı ayrı görüşüleceğini ve bunlar üzerinde uzlaşma alanının bulunmaması durumunda hiçbir zaman müzakere masasına konulmayacağı şeklinde teyitte bulunduğunu belirten gazete, Eide’nin sürecin ileriye götürülmesi için, anlaşmazlık ve görüş ayrılığı tespit edilen yerde, köprü kurucu önerilerin sunulmasını gerekli ve zorunlu olarak addettiğini de yazdı. 

Habere göre BM, gündemin, üzerinde anlaşmaya varıldığı ve tüm konuların ele alınması için bu temel üzerinde ileriye gidileceğini düşünüyor.

İlk aşamanın, her iki taraftan, bir dizi başlıklara ilişkin tezlerin sunulmasıyla, tamamlandığını yazan gazete ikinci aşamanın, görüş birliklerinin tespit edilmesi amacıyla, başlıklara bağlı olarak tüm boyutların ele alınması ve ayrıntılı bir şekilde kaydedilmesi olduğunu, BM’nin bu aşamada, bir tarafın veya diğer tarafın nerede daha esnek olduğunu tespit edeceğinin düşünülmekte olduğunu ancak özlü görüşmenin “Eroğlu’nun dalaverelerinin ötesinde, Ankara’nın Barbaros gemisiyle oynamasına” bağlı olarak yapılamadığını ileri sürdü.

Gazete Mayıs ayı içerisinde başlayacak olan aşamada ise, görüş birliği veya küçük görüş ayrılıklarının olduğu konularda iki tarafı daha da yakınlaştırma çabasının sarf edileceğini belirtti.

Habere göre son aşamada ise al-ver süreci gerçekleştirilecek. Daha sonra anlaşma ayrı ayrı referanduma sunulacak.

BM’nin, müzakerelerde, müzakerecilerin birinde değişiklik olmasından dolayı yeni unsurların olacağını tahmin ettiğini de yazan gazete, Eide’nin, Ankara’nın ilk baştan beridir istediği hidrokarbon konusunun da masada bulunduğunu tahmin ettiğini belirtti.

Gazete “Eide-Kendi Yıldızını Arıyor” alt başlıklı haberinde ise, Pazartesi günü Ada’ya gelmesi beklenen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, daha önceki özel danışmanların başarısızlığa uğraması nedeniyle, çok zor bir görev üstlendiğini bildiğini yazdı.

Eide’nin göreve geldiği günden bugüne kadar Kıbrıs’a yapmış olduğu tüm ziyaretlerin hep olumsuz gelişmelerle nitelendirildiğini yazan gazete bunların TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve TC Başbakanı 
Ahmet Davutoğlu’nun KKTC ziyaretleri, Barbaros gemisinin Kıbrıs’ın güney bölgesini bağlaması gibi olaylar olduğunu da savundu.

Gazete, Eide’nin yeni ziyaretinin ise sonucuna yönelik olarak ilgiyle beklendiğini yazdı.

“MARAŞ KONUSUNDA SOMUT ÖNERİ BEKLİYOR”

Simerini gazetesi yukarıdaki başlık ve “Hükümet, 15 Mayıs Sonrasında Müzakerelerin Yeniden Başlamasını Öngörüyor” başlığıyla verdiği haberinde, Güney Kıbrıs’ın, Mustafa Akıncı’nın, Kıbrıs Türk toplum liderliğine seçilmesini dikkatlice ölçüp tarttığını, iki lider arasındaki görüşmede Kıbrıs Türk liderinin niyetleri konusunda bilgi sahibi olmayı beklediğini yazdı.

Gazete Hükümetin ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Türk liderliğiyle temaslarda bulunacağı Ankara ziyareti konusunda da bekleme konumunda olduğunu belirtti.

Habere göre KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında yapılacak olan görüşme konusunda gazeteye açıklama yapan yetkili bir kaynak, görüşmeye ilişkin olarak şimdilik herhangi bir şeyin belirlenmediğini, Akıncı-Anastasiadis arasındaki ilk görüşmeye ilişkin prosedürün Eide’nin Ada’ya gelişiyle ele alınacağını belirtti.

Gazete, sosyal nitelikli olmasının ötesinde müzakerelerin yeniden başlaması sürecine ilişkin özlü içeriğe de sahip olacak iki lider arasındaki görüşmenin Eide’nin gelişi çerçevesinde belirleneceğini yazdı.

Gazete yeniden müzakerelerin ise 15 Mayıs’tan sonra başlamasının düşünüldüğünü belirtti.

Habere göre KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Maraş konusundaki önerisini de yorumlaması istenen aynı kaynak, Hükümet’in, açıklamaları yorumlamak istemediğini, Kıbrıs Türk liderin somut önerilerinin ve düşüncelerinin beklenmesi gerektiğini ifade etti.

Masada bulunan tek şeyin Anastasiadis’in, Güven Yaratıcı Önlemlere ilişkin geniş yaklaşımı çerçevesinde,  Maraş konusundaki önerisi olduğunu belirten aynı kaynak, Akıncı’nın, Güven Yaratıcı Önlemler konusunda muhtemel bir anlaşmanın sahip olacağı katma değerin farkında olmasını “olumlu” olarak nitelendirdi.

banner22
Son Güncelleme: 02.05.2015 11:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31